Styl japandi we wnętrzu
26
maj

Zasady mieszania stylów 

Oryginalne, wyjątkowe, wzbudzające zachwyt i zainteresowanie wnętrze to marzenie wielu osób, które niekoniecznie chcą urządzić mieszkanie według przyjętych standardów. Rodzi to pewien problem, ponieważ w takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak wyjść przed szereg i spróbować innych kombinacji, niż te uniwersalne. Najprostszym i najbezpieczniejszym wyjściem z tej sytuacji jest połączenie ze sobą stylów, które nie gryzą się ze sobą a mogą stanowić harmonijnie dopasowaną całość, która jak najbardziej będzie wywoływała zaciekawienie i pozytywne wrażenie. 

Połącz dwa ulubione style 

Jeśli masz zamiar połączyć różne style, pamiętaj o zachowaniu umiaru, który jest wskazany, ponieważ przesada nigdy nie wychodzi na dobre. Dotyczy to w szczególności aranżacji wnętrz, kiedy trzeba być nadzwyczaj ostrożnym w tym zakresie. Brak umiaru przyczynia się do powstawania chaosu i nieładu a to z kolei wpływa na zaburzenie funkcjonalności w przestrzeni, szczególnie w małych pomieszczeniach. Lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie dodatków z innych stylów wtedy, kiedy uznasz, że w wystroju brakuje jeszcze czegoś. 

Kolory mieszanych stylów 

Mieszając dwa style, w pierwszym kroku musimy określić, jakie kolory są wspólne dla obu. Na tej podstawie warto postawić na jedną konwencję kolorystyczną, co jest najprostszym działaniem i nie oznacza to wcale nudy. Wręcz przeciwnie. Jeśli uwielbiasz ciemne, a nawet ogniste barwy, zainspiruj się stylem nowoczesnym spod znaku retro z lat 50. i 60. i pop-artu. Ale jeśli wolisz jasne tonacje, styl prowansalski lub skandynawski będzie świetnym wyborem. 

Maszyna do pisania

Materiały pochodzące z dwóch stylów 

Żeby harmonijnie urządzić dom i mieszkanie w dwóch stylach, trzeba określić, które materiały występują zarówno w jednym, jak i w drugim. W stylu glamour, retro, modern możemy wybierać spośród innowacyjnych materiałów i tworzyw sztucznych. Natomiast naturalne tkaniny czy drewno pojawiają się w stylach: 

  • toskańskim, 
  • skandynawskim, 
  • prowansalskim. 

Wybór podobnych materiałów dekoracyjnych, malarskich i wykończeniowych to świetna metoda na spójne wnętrze. 

Ozdoby i dekoracje 

Mieszając ze sobą różne style, najłatwiejszą metodą na efektowny wystrój wnętrza jest ta, którą możemy stworzyć za pomocą elementów dekoracyjnych i dodatków. Bardzo wiele podobnych akcesoriów występuje w różnorodnych wnętrzarskich stylach. Charakterystyczną dla kultury arabskiej, marokańską koniczynę znajdziemy w stylu nowojorskim i glamour a tzw. łezkę, czyli wzór paisley w stylu klasycznym, choć korzenie samego wzoru są orientalne. Wzornictwo, takie jak groszki, kratka bądź pasy spotkać można w wielu popularnych stylach: 

  • skandynawskim, 
  • glamour, 
  • vintage, 
  • klasycznym. 

Sposobów aranżacyjnych przy pomocy dodatków jest mnóstwo. Dzięki temu możemy skorzystać z różnych, ciekawych propozycji, sprzyjających gustownie zaprojektowanej przestrzeni. 

Przykładowe połączenia 

Aby połączenie dwóch stylów było zrównoważone, należy jeden styl wprowadzić poprzez zastosowanie go w tle i przy pomocy wyposażenia, natomiast drugi podkreślić akcentami i dodatkami. Obydwa style będą ze sobą współgrały dzięki wyeksponowaniu cech wspólnych, omawianych wcześniej. Są to: 

  • materiał, 
  • kolor, 
  • wzór. 

Dzięki odpowiedniemu skomponowaniu będziemy w stanie stworzyć oryginalną i stylową przestrzeń. Przykładowe połączenia, którymi warto się zainspirować, przedstawione są poniżej. 

Łapacz snów na białych drzwiach

Styl industrialny + retro 

Styl retro i styl industrialny odwołują się do przeszłości, dlatego ich zestawienie ma sens. Surowe materiały i chłodne odcienie powinny tworzyć tło. Ściany pozostawmy w szarych tonacjach a w miejscach, które chcemy wyróżnić, zastosujmy beton architektoniczny lub cegłę. Na podłogach idealnie sprawdzi się drewniany lub kamienny dekor. Oryginalności nadadzą stare przedmioty typu maszyna do pisania, gramofon, telefon na korbkę, plakaty, świeczniki z betonu, metalowe stojaki na kwiaty. Mocniejsze kolory warto wykorzystać w lampach, fotelach czy krzesłach, akcentując przestrzeń. 

Styl boho + scandi 

Doskonałym przykładem tego, że dwa przeciwstawne style da się spójnie połączyć, jest kompozycja stylu skandynawskiego i boho, z czego jeden jest spokojny a drugi szalony. Aby jeden nie dominował nad drugim, najlepiej pozostawić wnętrze jasnym a wprowadzić kolorowe elementy za pomocą ozdób i dodatków. Jasne, proste meble będą idealnie współgrały z naturalnymi dodatkami. Patchworkowy dywan położony na podłodze w delikatnie beżowym dekorze, łapacz snów na jasnych drzwiach czy też makrama na pustej ścianie o mlecznym odcieniu, to doskonałe połączenia. Pamiętajmy o zachowaniu umiaru w ilości dodatków oraz o dobrym oświetleniu. 

Styl prowansalski + shabby chic 

Styl shabby chic i styl prowansalski mają sporo wspólnych cech, którymi są pastelowe kolory, drewniane elementy, roślinne wzory, lekkie materiały. W tym połączeniu najkorzystniej wypada jasne tło w odcieniach lawendy, bieli, pudrowego różu z drobnymi, kwiatowymi motywami, które znajdują się na zasłonach, poduszkach i dywanach. Idealnym dodatkiem będzie ręcznie malowana ceramika na kredensie i świeże kwiaty na stole. Nie obawiaj się też przedmiotów starych, posiadający zarysowania i zadrapania. Jeśli masz okazję, śmiało wykorzystaj podłogi o wiekowym wyglądzie i sufitowe belki, które stanowią dodatkowy atut. 

Poduszka w kwiaty

Podsumowanie 

Kombinacje stylów są świetnym sposobem na urozmaicenie aranżacji i stworzenie niepowtarzalnego, oryginalnego wystroju. Jeśli podejdziesz do tego z głową i przemyślisz, co z czym zestawić tak, aby wzajemnie się nie gryzło, z pewnością stworzysz ciekawe i stylowe wnętrze. Pamiętaj jednak o tym, że lepiej w późniejszym czasie dokonać modyfikacji i wprowadzić więcej drobnych zmian, niż przesadzić na samym początku i wywołać niepotrzebny chaos w mieszkaniu. Unikniesz w ten sposób rozczarowania a Twoje wysiłki nie pójdą na marne. 

Zaprojektujemy wnętrze, które pokochasz

Zajmujemy się projektowaniem wnętrz w Warszawie i okolicach. Wyróżniamy się zaangażowaniem, profesjonalizmem i doświadczeniem. Jeśli chcesz podjąć współpracę z MAZZANI, skontaktuj się z nami! 

Pytania naszych klientów:

Jak połączyć style wnętrzarskie?

Żeby połączyć dwa różne style, należy wybrać dwa ulubione. Można zestawiać ze sobą nawet te przeciwstawne, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu umiaru i o tym, aby pomiędzy nimi zachodziła równowaga. 

Styl skandynawski z czym połączyć?

Styl skandynawski można połączyć ze stylem boho. Są to dwa przeciwstawne style, aczkolwiek świetnie się wzajemnie uzupełniają. Kolorowe dodatki doskonale pasują do jasnych, spokojnych przestrzeni.