belki na suficie, drewniana podłoga
04
paź

Łagodne oblicze salonu

Dla większości z nas salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. To tu najczęściej relaksujemy się po wyczerpującym dniu i zapraszamy swoich znajomych. Czym powinien charakteryzować się salon w rustykalnej estetyce? W głównej mierze naturalnymi materiałami i jasnymi barwami. Przepełniony przedmiotami z historią i pokoleniowymi pamiątkami. Warto poświęcić trochę czasu na jego urządzenie, aby wyczarować przytulny i jedyny w swoim rodzaju wystrój.

jadalnia w stylu rustykalnym

 Główne założenia stylu rustykalnego

Zanim przystąpisz do zaprojektowania upragnionego salonu w rustykalnej estetyce, dowiedz się, na co szczególnie skierować swoją uwagę:

  • Naturalne kolory

Jeśli przekonuje Cię biel, wykorzystaj ją jako bazowy kolor ścian. Perfekcyjnie na jej tle zgrają się ciepłe żółcienie, ochry, zieleń oraz kremowe beże. Użyj tych odcieni, aby w Twoim salonie nie zrobiło się smutno i pusto. Jeśli chcesz ożywić swoje wnętrze możesz także jako kontrast wykorzystać mocniejsze odcienie, jednak niejaskrawe. Wykorzystuj barwy natury, gdyż to one stanowią kwintesencję rustykalnego stylu.

  • Urokliwe dodatki

To właśnie dodatki uzupełniają rustykalny salon i stanowią o jego finalnym wyglądzie. Styl rustykalny nie szczędzi w dodatkach. Pudełeczka, figurki, stare ceramiczne misy czy dzbany. To one nadadzą wnętrzu wiejski klimat. Posążki wykonane z drewna, kuty żyrandol, żeliwne uchwyty meblowe czy ręcznie robione okucia w oknach. Te drobne szczegóły wprowadzą do Twojego salonu prawdziwą sielankę.

  • Surowe materiały

Prym wiedzie drewno. To właśnie z niego wykonane są meble takie jak stoły, skrzynie, kredensy czy komody. W chatach góralskich drewno wykorzystuje się także do wykończenia sufitu lub podłogi. Im bardziej zniszczone i zużyte, tym lepiej. Widoczne pęknięcia i słoje, a więc wszystko co postarza i stwarza wrażenie szlachetnej patyny. Drewno dopełnić może kamień o szorstkiej teksturze i nierównych krawędziach. Można umieścić go za kanapą na ścianie. Idealnie nada się jako element dekoracyjny. Najlepiej ręcznie łupany lub rzeczny. Można zastąpić go także cegłą lub tynkiem rozprowadzając jego warstwy aż ściana nabierze efektownej patyny.

  • Meble drewniane

To właśnie one charakteryzują wnętrze w rustykalnym stylu. Już na przełomie XIX i XX wieku, kiedy pojawił się styl rustykalny, do przechowywania dobytku wykorzystywano komody, duże skrzynie oraz bieliźniarki. Warto zaopatrzyć się w takie meble, aby nadać swojemu wnętrzu wiejski klimat. Jeśli ich nie znajdziemy, możemy uzupełnić swój salon stylizowanymi meblami, które przypominają tamte sprzed wieków. Zestawiając je z fotelem i obitą lnem kanapą, nadamy swojemu pokojowi urokliwy i kameralny wystrój. W rustykalnym salonie nie można zapomnieć o kominku. To on podtrzyma ciepło domowego ogniska, które wokół siebie zbiera całą rodzinę i sprawia, iż wnętrze ma przytulny charakter.

rustykalne dodatki

Jak nadać wnętrzu rustykalną formę

Nie ma konieczności wielkiej rewolucji, aby nadać swojemu salonowi rustykalną nutę. Rozpocznij od dodatków. Znakomicie odpowiadają za szybką metamorfozę. Wystarczy, że zaczniesz od poszewek na poduszki. Zamień te obecne, na takie w kwiatowe wzory. Nadadzą one wnętrzu prawdziwie wiejski klimat. Do glinianych donic lub wiklinowych koszy wsadź zielone rośliny, wazony zapełnij polnymi kwiatami.  Niewiele więcej pracy wymagać będzie zmiana tapicerki. Pokryj sofę i fotele jasnym materiałem w neutralnych barwach (np. beż, a jako tkaninę użyj lnu) i połóż na niej poduszki przyodziane w nowe poszewki. W ten sposób salon uzyska naturalny wygląd. Na podłogę połóż jutowy dywan, a okna ozdób zasłonami z bawełny organicznej.

Rustykalny salon w małym mieszkaniu

Pomimo tego, że styl rustykalny najbardziej naturalnie i atrakcyjnie wygląda w wiejskich domach i odnowionych dworkach, nie uniemożliwia to wprowadzenia go do mieszkań, nawet w dużych miastach. Rustykalna estetyka sprawia, iż mieszkając w mieście, mamy wrażenie, że jesteśmy na wsi. Czy jednak przywodząca na myśl szlachecki dworek aranżacja zda egzamin w małym mieszkaniu w bloku czy apartamentowcu? Rzecz jasna lepiej, gdy styl wnętrza dotrzymuje kroku architekturze, lecz gdy będziesz robić to prawidłowo, uczynisz ze swojego wnętrza zgodną całość. 

Po pierwsze uwzględnij metraż swojego mieszkania. To, co zda egzamin w dużej przestrzeni domu, np. drzwi na wzór bramy do stodoły, czy umieszczona pod sufitem drewniana belka, nie nada się do małego metrażu. Aby nie zagracić salonu meblami, zastąp masywne meble ażurowymi – zamiast dużej sofy postaw rattanowy fotel, a na miejscu kawowego stolika umieść niewielki, wiklinowy kosz. 

Aby ożywić wnętrze postaw na tkaniny, między innymi wykonane z wełny pledy, haftowane zasłony czy lniane nakrycia. Za przeszkloną witryną kredensu postaw konfitury i przetwory w słoikach. Przywołają one klimat wiejskiej spiżarni. Nie zapomnij także o rękodziele. To nieodzowny element rustykalnej estetyki- robótki ręczne, koronkowe obrusy czy tkane chodniki. Przywołają na myśl sentymentalne chwile spędzone w wiejskiej chatce w górach.

Aranżując salon, nie możemy pominąć reszty przestrzeni. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się aneks kuchenny, całość powinna być harmonijnie zaaranżowana. Spójność nadaje taka sama okładzina podłogowa, przykładowo ceramiczne deski. Wyglądające jak biała cegła płytki mistrzowsko dostosują się do różnych konwencji i niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdują, współtworzyć będą sielski jak i nowoczesny wystrój wnętrza.

Swój salon w wiejskim stylu warto odświeżyć, łącząc go z modną teraz skandynawską estetyką. Bądźmy jednak rozważni, wtedy na pewno wszystko pozostanie spójne. Wybierając komponenty dwóch stylów, wyłońmy punkty wspólne. Może to być np. jedna paleta barw. Zarówno styl skandynawski jak rustykalny czerpią z jasnych barw takich jak: biel beż, jasne odcienie drewna czy pastele, Warto wykorzystać także zbliżone materiały meblarskie, wykończeniowe, jak i dekoracyjne.

Czego unikać w rustykalnym salonie

Każdy styl rządzi się swoimi zasadami. Urządzając salon czy to mieszkanie w rustykalnej estetyce, odpuść jakiekolwiek sztuczne materiały. Plastikowe dodatki i błyszczące faktury zupełnie nie komponują się z wiejskim i klimatycznym nastrojem. Podobnie ma to miejsce w przypadku jaskrawych kolorów. Nadwyrężają one oczy i nie pasują do naturalnych materiałów.

Salon rustykalny cechują zwłaszcza odcienie nawiązujące do przyrody, takie jak zielenie i brązy. Syntetyczne materiały zastąp tymi naturalnymi: bawełną, lnem czy jedwabiem. Zapomnijmy o połyskujących meblach. Jeśli zależy nam na przyciemnieniu drewna, powleczmy je matową bejcą i osłońmy woskiem lub olejem. Pozyskają one atrakcyjny zapach i satynowe dopracowanie.

 Zrównoważoną kolorystykę wnętrza zaakcentuje kameralne oświetlenie. Zamiast chłodnego ledowego światła, wykorzystaj standardowe żarówki i świece o żółtym i jasnym świetle, które sprawią, iż salon zyska na łagodności i delikatności. Podążając za przyjętą konwencją i bezbłędną selekcją dodatków, powołaj do życia klimat, z którego skorzysta każdy domownik.

Powrót do harmonii z naturą

Urządzanie mieszkania w stylu rustykalnym to powrót do natury i harmonii. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI specjalizuje się w projektowaniu wnętrz w tym niezwykle urokliwym stylu. Dzięki naszemu architektowi wnętrz zyskasz ciepłą, przytulną przestrzeń, w której każdy element odzwierciedla tradycję i naturę. Inwestując w nasz projekt, otrzymasz mieszkanie, które emanuje spokojem i autentycznością. Wybierz profesjonalne podejście do aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym i stwórz dom, który będzie odzwierciedlać Twoje pasje i wartości. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie dodatki do rustykalnego salonu?

Przede wszystkim różnego typu posążki, pudełeczka, miseczki czy innego typu rodzinne pamiątki. Gliniane donice i wiklinowe kosze z zielonymi roślinami. Rozmaite tkaniny, np. koronkowe obrusy, tkane chodniki czy lniane poszewki na poduszki. 

Czy salon w stylu rustykalnym pasuje do małego mieszkania?

Styl rustykalny sprawdzi się zarówno w małym, jak i dużym wnętrzu. Punktem wyjścia jest to, by pamiętać o metrażu swojego pomieszczenia, aby nie zagracić go zbyt dużą ilością mebli i dodatków. Zastąp masywne meble ażurowymi, zamiast dużej sofy ustaw w salonie rattanowy fotel. Na miejscu kawowego stolika umieść niewielki, wiklinowy kosz. 

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Styl rustykalny cechują: naturalne materiały, jasne barwy oraz przedmioty z historią, m.in. różnego typu pamiątki.