salon z dużym telewizorem
11
kwi

Salon sercem domu 

Salon to miejsce, gdzie spędzamy ogrom czasu, niektórzy pracują zdalnie właśnie w centrum domu, zaś inni przesiadują tu z resztą rodziny po ciężkim dniu. Jak zaplanować i zaaranżować to pomieszczenie, aby było przytulne i gościnne?  

Kolory i tematy 

Nasze salony to wgląd do osobowości, poznać człowieka można po stylu i kolorze, których używa na co dzień. Zastanów się, jaka tematyka pasuje do Ciebie i “wylej” ją na plan pomieszczenia. Wszystko ma być po Twojemu, nawet najmniejsze detale nie mogą być kwestią przypadku. Przed samym rozpoczęciem aranżacji warto ustalić sobie paletę kolorów: 

 • jeśli planujesz salon w minimalistyczny sposób, zastosuj jasne odcienie takie jak biel, beż i pastele. Jako dodatek możesz użyć drewna i fototapet; 
 • planując salon maksymalistyczny, stosuj ciemne i uzupełniające barwy takie jak czarny, butelkowa zieleń, nasycone żółcie i pruski błękit. Dodatkiem będzie tu tapeta w stylu rokoko lub boazeria.  

Co, jeśli nie trzymasz się jednego stylu lub chcesz skomponować własny? W tym drugim przypadku warto zapoznać się z kolorami, które pasują do siebie. Pobaw się nasyceniem i kontrastem, być może odnajdziesz nietypowe połączenie barw.  

Preferowanym materiałem na podłogę są panele i drewno dobrej jakości – porządnie zabezpieczone będzie służyć na lata. Nie polecamy wykładzin z racji na problem z myciem, jest to przytulny, ale łatwy do zaniedbania materiał. Niektórzy polecają kafelki do salonów, ale będą one dobrym wyborem tylko w określonych stylach. Należy pamiętać, że płytki są zimniejsze niż panele, więc ogrzewanie podłogowe będzie bardzo potrzebne.  

mały, oświetlony salon

Salon z kuchnią? 

Problemem wielu mieszkań jest mała ilość miejsca. Odcinamy kuchnię od salonu, a jest to ogromny błąd, który spowoduje klaustrofobiczne przestrzenie. Jeśli posiadasz mały pokój dzienny, warto wyburzyć ścianę do kuchni.

Przykładowe plusy dotyczące salonu z otwartą kuchnią: 

 • otwarte pomieszczenia, większa ilość miejsca, 
 • łatwość w podawaniu potraw domownikom i gościom,  
 • możliwość gotowania i pilnowania dzieci lub zwierząt w salonie. 

Takie rozwiązanie ma niestety też minusy: 

 • uciekające, czasem brzydkie zapachy z kuchni, 
 • widoczność bałaganu, który może panować po gotowaniu, 
 • łatwy dostęp dla dzieci i zwierząt do pomieszczenia. 

Pomieszczenie do przygotowywania potraw urządź z wyspą, to ona będzie stołem jadalnianym. Salon może być skierowany w stronę kuchni lub odwrócony do niej tyłem na rzecz telewizora na ścianie. Połączenie tych dwóch przestrzeni otworzy naszą przestrzeń i odejmie uczucie przygnębienia mikro przestrzenią.  

salon połączony z kuchnią

Przytulny pokój dzienny 

Co przypomina nam o komforcie? Poduszki, koce, stolik do kawy i wygodna sofa. Ale to nie wszystko! Oświetlone i lekkie pomieszczenia to synonim przytulności. Wpuść do swojego salonu naturalne światło, wyrzuć żaluzje i zmień je na rzecz prześwitujących zasłon. Pamiętaj o ciepłym tonie żarówek, lampy powinny dobrze oświetlać cały pokój. Jeśli projektujesz cały dom, warto zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym. Twoi goście po ściągnięciu butów będą czuć przyjemną temperaturę pod stopami. Jest to mały, ale bardzo komfortowy dodatek, poza tym dzięki niemu nie musimy posiadać kaloryfera w salonie. 

Wielofunkcyjność 

Na rynku coraz częściej spotykamy wielofunkcyjne meble, czyli takie, które swoim zastosowaniem spełniają dwie lub więcej funkcji. Przykładem są komody z wysuwanym biurkiem do pracy, rozkładane sofy czy łóżka wyciągane ze ściany. Nasz salon nie musi być przepełniony wyposażeniem, jeśli w sklepie istnieje możliwość zakupu dwóch mebli w jednym. Pomoże nam to zaoszczędzić miejsce i zyskać komfort związany z poruszaniem się po pokoju.  

Przechowywanie przedmiotów 

Urządzenia codziennego użytku to nie dekoracje, raczej chcemy je chować przed gośćmi i rodziną. Dlatego w salonie potrzebujemy sporą ilość miejsca na przechowanie równego rodzaju przedmiotów. Podczas aranżacji możesz dodać następujące elementy: 

 • szuflady pod kanapą, 
 • szafki na ścianie, aby książki i dekoracje znalazły swoje miejsce, 
 • zawieszane półki nad telewizorem i sofą, najlepiej zamykane.  
duża sofa w salonie

Wnętrza, które pozostaną modne na lata

Temat związany z aranżacją salonu jest absurdalnie ważny, musimy porządnie zaplanować całe pomieszczenie, aby było komfortowe i gościnne. Dobry plan i organizacja posiadanej przestrzeni, niezależnie od pomieszczenia to podstawa, jeśli nie wiesz jak się za to zabrać, polecamy współpracę z firmą MAZZANI. Działamy stacjonarnie w Warszawie i okolicy, zdalnie w całej Polsce. 

Pytania naszych klientów:

Jakie detale dodać do salonu?

Definitywnie pasujące do stylu, w którym urządzasz salon. Roślinność, zdjęcia rodzinne, pamiątki z wakacji i wszelkie dekoracje w guście to dodatek, który wpłynie na aspekt estetyczny pokoju. Wszelkie akcenty związane z naszym charakterem to genialny pomysł, który uwydatni oryginalność pomieszczenia. 

Jak urządzić balkon?

Najlepiej jest kontynuować styl z salonu, dodajmy różnoraką roślinność na balustrady i odsłońmy okna! Przemaluj ściany na odcień salonu, niech dominują poduszki w tych samych wzorach, co w pokoju, z którego wchodzimy na balkon.  

Co zamiast otwartej kuchni z salonem?

Jeśli przestrzeń, z jaką pracujemy jest mała, polecamy szklaną ścianę. Doda ona przestronności do pomieszczeń, dzięki temu nie odczujemy małego metrażu mieszkania. Jeżeli zaś mamy odpowiednią ilość miejsca, warto zastanowić się nad łukiem z salonu do kuchni.  

Jak wstawić kącik dla dziecka w małym salonie?

Należy go delikatnie oddzielić, dziecko musi być w zasięgu wzroku, ale jego zabawki nie powinny niszczyć doznań z salonu. Warto zachować kolorystykę całego pokoju, najlepiej użyć farby zmywalnej.