żyrandol z otwartym kloszem
13
kwi

Zadanie nie takie trudne

Dla wielu z nas, zaprojektowanie wnętrza, jakim jest salon w niewielkich rozmiarach to nie lada wyzwanie. Jak zaaranżować przestrzeń, by nie stała się zbyt zagracona oraz pozostała funkcjonalna? Zapomnij o przesuwaniu czy wyrzucaniu mebli! Poznaj kilka rozwiązań, które pomogą Ci uzyskać swobodną przestrzeń w Twoim małym salonie. 

Dobierz odpowiednią paletę barw 

Jeśli chodzi o kolorystykę małego salonu, staraj się wybierać jasne barwy. Postaw na delikatne pastele, biel, beż, neutralne odcienie szarości czy błękit. Kolory te świetnie optycznie powiększą niewielką przestrzeń, przeznaczoną na salon. Zastosuj je nie tylko, w przypadku malowania ścian, ale także przy wyborze dodatków czy tekstyliów, takich jak zasłony.  

Czy faktycznie trzeba całkowicie rezygnować z ciemnych kolorów w małym pomieszczeniu? Oczywiście, że nie. Pamiętaj jednak, że jeśli decydujesz się na ciemne tony we wnętrzu, zastosuj je z odpowiednią dozą rozwagi. Najlepiej wykorzystać je w postaci dekoracji. 

Dodatki w małym salonie 

Mimo małych rozmiarów salonu nie musisz ograniczać się, jeśli chodzi o wybór dodatków. Zwróć jednak uwagę, by tak jak w przypadku doboru kolorów, zachować umiar.  

W małym salonie idealnie sprawdzą się takie dodatki, jak: 

  • dekoracyjne poduszki, na kanapie lub narożniku, 
  • obrazy na ścianie, 
  • zasłony i firany, pełniące rolę dekoracji okien, 
  • dywan, który świetnie ociepli pomieszczenie i nada mu przytulności, 
  • roślinność, która nie tylko ociepli wizerunek salonu, ale także oczyści powietrze. 
lampa podłogowa w salonie

Wybierz odpowiednie meble 

W salonie niewielkich rozmiarów postaw na meble, które są przede wszystkim funkcjonalne i pomieszczą wiele rzeczy. Dobrym pomysłem będzie szafka pod telewizor, która nie tylko spełni swoją podstawową funkcję, ale także pomieści pozostałe urządzenia elektroniczne i ukryje nadmiar kabli, które wyglądają nieestetycznie i sprawiają, że wnętrze wydaje się zbyt zagracone.  

Doskonałym rozwiązaniem może być także nowoczesna meblościanka, która łączy w sobie element szafki na telewizor, półki oraz witryny.  

Najczęstszym błędem, jakim popełniamy przy aranżacji małego salonu, jest ustawienie mebli w jednej linii pod ścianą, by pozyskać więcej przestrzeni, na środku pomieszczenia. W rezultacie zyskujemy optyczne zmniejszenie wnętrza. Dlatego też większe meble starajmy się ustawić prostopadle bądź równoległe do ścian. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli salon jest połączony z kuchnią. Natomiast tył naszej kanapy jest dobrym sposobem na dyskretne odgraniczenie kuchni od strefy wypoczynkowej. 

Dopasuj oświetlenie 

Kluczowym elementem projektu małego salonu jest oświetlenie. Jeśli decydujesz się na nieco ciemniejszą paletę barw, zwróć uwagę, by oświetlenia było nieco więcej. Najwięcej światła powinno znajdować się w centralnej części pomieszczenia, w postaci kilku punktów świetlnych lub żyrandola. Ważnym detalem jest też rodzaj żarówki, jaką wybieramy. Powinna mieć ona odpowiednią moc. Dobrze sprawdzi się tu lampa podłogowa, która nie tylko będzie ciekawym dodatkiem, ale także doświetli nasz kącik do czytania, jeśli taki posiadamy.  

jasna, mała kanapa

Postaw na odpowiednie proporcje 

W przypadku optycznego wydłużenia salonu dobrym pomysłem będzie montaż pionowych, podłużnych lameli. Sprawi to, że sufit wyda się nieco wyższy.  

Aby powiększyć nasz salon, warto także postawić na zasłony z lekkich oraz zwiewnych tkanin, takich jak: jedwab, len oraz bawełna.  

Pamiętaj, że jasne kolory optycznie powiększają, a ciemnie pomniejszają pomieszczenie. Ogranicz też ilość dodatków, które często zagracają zbyt małą przestrzeń.  

Każde wnętrze zasługuje na wyjątkowy projekt

Jeśli nie masz pomysłu, jak zagospodarować wnętrze w małym salonie, zwróć się do specjalistów! Nasza firma MAZZANI chętnie pomoże w stworzeniu kompleksowego projektu Twoich wnętrz, aby były one przytulne i funkcjonalne.  

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory wybrać, przy aranżacji małego salonu?

W przypadku projektu salonu, który nie posiada zbyt dużej przestrzeni, warto postawić na jasne barwy. Świetnie sprawdzą się tu pastelowe kolory, biele, beże, neutralne szarości czy błękit. 

Jakie dodatki w aranżacji małego salonu? 

Dodatki, które dobrze się sprawdzą, to przede wszystkim: obrazy na ścianie, dekoracyjne poduszki, dywan, a także roślinność. 

Czy oświetlenie jest istotne, w przypadku aranżacji małego salonu?

Przy projekcie salonu, z małą przestrzenią, oświetlenie pełni kluczową funkcję. Nie tylko sprawdza, się jako modny dodatek do wnętrza, ale przede wszystkim dobrze dobrane oświetlenie optycznie powiększy nasz salon.