sypialnia
11
kwi

Naturalne piękne wnętrze

Styl ten zyskał dużą popularność w Australii, wywodzi się ze wnętrza skandynawskiego i japońskiego, które stawiają na komfort i prostotę wnętrz. Japandi stosuje filozofię “Wabi–Sabi”, gdzie “Wabi” oznacza prostotę, życie zgodnie z naturą i pokorę, zaś “Sabi” symbolizuje piękno naturalnego starzenia się.  

Życie zgodnie z naturą 

Podczas urządzania wnętrza musimy zastanowić się nad paletą kolorów, w Japandi jest ona ogromnie ważna z uwagi na powiązanie z naturą. Wybierz odcienie beżu, jasne szarości, czyste biele – pamiętaj, że wystrój ma kojarzyć się z kamieniami, ceramiką, roślinami, ale przede wszystkim drewnem. Połóż więc na ścianach drewniane panele, aby otrzymać przełamanie z jasnymi odcieniami pomieszczenia. 

Drewno gra ogromną rolę w urządzaniu pomieszczenia w stylu Japandi. Nie bój się użycia nierównych, podniszczonych kawałków, w końcu Wabi-Sabi mówi o pokochaniu niedoskonałości, więc oznaki starzenia drewna, to tylko powód do dumy. 

Czego powinniśmy unikać: 

  • sztucznych i bardzo kolorowych materiałów; nasycone róże i jaskrawe czerwienienie są naturalne i nie będą one pasować w Japandi, 
  • ciemnej palety kolorów; styl Japandi ma być komfortowy, spokojny i lekki, a zastosowanie ciemnych odcieni utrudni uzyskanie tego efektu, 
  • kolorów, które nie kojarzą nam się z naturą; jeśli nie widzisz jakiegoś koloru w lasach, łąkach czy jeziorach – nie używaj go. 
naturalne kolory w rozświetlonym pomieszczeniu

Okrągłości i delikatne zakończenia 

W stylu Japandi stosujemy raczej zaokrąglone meble i dekoracje. Nie możemy pozwolić na przepych i zbyt dużą ilość elementów w pomieszczeniu. Pamiętaj o profesjonalnym zaprojektowaniu wnętrza. Źle dobrany lub ułożony mebel może zmienić wszystko. Postaraj się wstawiać takie o zaokrąglonych kształtach, lustra czy sofa to podstawa. Podczas projektowania jadalni, skup się nad umiejscowieniem stołu i krzeseł – to one mają być w centrum uwagi, więc postaw je na środku pomieszczenia lub tak, aby było je widać od razu po wejściu do pokoju.  

Roślinność i natura 

Jedną z zasad Japandi jest połączenie z naturą, więc nie obejdzie się bez roślinności w domu. Dobierz naturalne doniczki kamienne, ceramiczne lub drewniane. Unikaj plastikowych, a szczególnie tych nie pasujących do kolorystyki pomieszczenia. Wstaw do nich różnorodne drzewka bonsai, większe lub mniejsze, o rozmaitych kształtach. Jeśli obawiasz się, że nie uda Ci się zadbać o żywą roślinność – zainwestuj w sztuczna, która obecnie potrafi być niezwykle realistyczna.  

Dodatki typu: kawałki drewna, prosta ceramika i kamienne figurki, to klucz do komfortowego i minimalistycznego wystroju pokoju. Zaleca się umieszczenie prostych geometrycznie dekoracji na ścianach, uproszczone obrazy czy naturalne kinkiety, dodadzą wyrazistości i oryginalności do wnętrza pomieszczenia. 

Odpowiednie przechowanie urządzeń 

Należy pamiętać o odpowiednim miejscu na przedmioty codziennego użytku, tutaj po raz kolejny przyda się pomoc architekta. Meble, w których będziemy mogli schować nasze rzeczy, nie mogą być w centrum uwagi – Starajmy się wybierać modele proste, dysponujące dużą ilością miejsca do przechowywania. Maszynki do golenia, urządzenia kuchenne czy szczotki do włosów leżące na blatach, nie będą pasować do Japandi. 

Prostymi przykładami są szuflady pod łóżkiem lub sofa z miejscem na poduszki i dodatkową pościel. Należy jednak pamiętać, że to nie pomoże ukryć wszystkich przedmiotów domowego użytku, więc warto zaplanować w jednym pomieszczeniu miejsce na zamykany schowek.  

okrągłe meble w jasnych odcieniach

Oświetlenie 

Japandi stosuje naturalne odcienie oraz tworzywa, np. drewno, suchą trawę i przeplatane materiały, wzorowane na lnie czy bawełnie, ale też koszach wiklinowych. Podczas dobierania odpowiedniego oświetlenia do pomieszczenia, zastosuj kolorystykę zgodną z całością aranżacji. Postaraj się znaleźć klosze zaokrąglone, bez nagłych wcięć lub nienaturalnych kształtów. Pamiętaj, że wysokość, na jakiej jest umieszczona lampa, może zmienić wygląd wnętrza. 

Unikaj

  • ogromnych żyrandoli; lampa ma być minimalistyczna i nie może przyćmić najważniejszych elementów pomieszczenia, 
  • kryształowych lub szklanych wykończeń; diamenty i inne kruszce nie należą do skromnych i naturalnych dekoracji, 
  • kolorów złota, srebra i połyskliwych odcieni; wprowadzą wrażenie przepychu i nie będą pasować do lnianych i bawełnianych materiałów. 

Wnętrza zaprojektowane dla Twojego komfortu

Japandi to styl idealny dla osób, które pragną lekkości i spokoju w swoich czterech ścianach. Zespół MAZZANI stworzy dla Ciebie idealną aranżację wnętrz, dopasowaną do Twoich potrzeb! 

Pytania naszych klientów:

Czym różni się Japandi od stylu skandynawskiego?

Główną różnicą jest przede wszystkim kolor i rodzaj drewna. W stylu skandynawskim używa się drewna jasnego, jak sosna i świerk – zaś w stylu Japandi używamy drewna ciemnego, np. buk, jesion czy sosna biała. Należy również zaznaczyć różnicę w kolorystyce – styl skandynawski cechuje się głównie białymi odcieniami, zaś Japandi stosuje beże, szarości i stonowane zielenie. 

Czy w Japandi nadużywanie drewna jest wskazane?

Używanie drewna na każdym kroku, nie jest wskazane. Warto zasięgnąć opinii architekta w sprawie doboru rodzaju oraz ilości tego materiału. Drewna ma być sporo, ale nie może ono nigdy sprawiać wrażenia przepychu i dyskomfortu. Bardzo pomocne jest tworzenie wizualizacji projektu wnętrza, to właśnie dzięki niej możemy zobaczyć, czy drewna nie będzie za mało lub za dużo. 

Dlaczego styl Japandi nie lubi plastiku?

Japandi stosuje naturalne elementy wystroju, więc kolorowe i połyskujące dekoracje nie będą pasować do wnętrza ubranego w beże, szarości i drewno. Pamiętajmy o wprowadzeniu do pomieszczeń prostoty inspirowanej lasami i łąkami. 

Jak osłonić okna w stylu Japandi?

Najlepiej prostymi zasłonami w jednym kolorze lub żaluzjami o jednakowym odcieniu co reszta pomieszczenia. Unikamy wzorzystych firanek i dekoracji na oknach, dajmy pomieszczeniu możliwie jak najwięcej światła.