salon w stylu apandi
26
wrz

Połączenie stylów

Japandi jest połączeniem stylu japońskiego ze skandynawskim. Wiąże w sobie azjatycką harmonię oraz europejską funkcjonalność, które wzajemnie się uzupełniają. Japandi czerpie z tych dwóch nurtów to, co najlepsze. Przedstawia charakterystyczne dla estetyki scandi przywiązanie do komfortu i zamiłowanie do natury, które z kolei jest widoczne w japońskim nurcie. Japandi wyznaje zasadę ‘mniej znaczy więcej’. Bliskość natury, porządek, stonowane barwy i skromne dekoracje są charakterystycznymi elementami stylu. Wnętrza dają poczucie estetyki, spokoju, ukojenia i wyciszenia. Japandi jest idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących prostoty i przytulnego wnętrza.

Charakterystyka

W japandi nie ma zbytecznych dekoracji, ważny jest porządek, czystość formy, naturalne materiały i stonowane barwy. W pomieszczeniach panuje minimalizm. Meble, zwykle niskie, są wykonane z drewna, rattanu czy bambusa. Aranżacje we wnętrzach są harmonijne i stonowane. Ascetyzm form i geometryczne linie to kolejne cechy, którymi wyróżnia się styl. Żywe, zielone rośliny oraz czarne akcenty ożywiają pomieszczenia. Japandi charakteryzuje się również brakiem wzorzystości, nazbyt inwazyjnych kolorów i kontrastujących ze sobą barw. Widoczne są w nim również wpływy wabi-sabi – stylu, który eksponuje piękno niedoskonałości.

Wnętrze w stylu japandi

Do urządzenia wnętrza w duchu japandi, najlepiej sprawdzą się do tego przestronne, jasne pomieszczenia z wysokimi sufitami. Aranżacja opiera się głównie na jasnych, naturalnych kolorach. Przy projektowaniu wybieramy takie barwy jak alabastrowa biel, łagodne beże, jasne brązy oraz popielate szarości. Jako dodatki można zastosować czernie, bądź odcienie niebieskiego, by ożywić przestrzeń. Doskonale będą pasować również ciemne brązy i zielenie, najlepszym przykładem są rośliny doniczkowe. Zwykle ten nurt aranżacyjny skupia się na maksymalnie trzech barwach. Najważniejsze, żeby nie przesadzić z dekoracjami, ponieważ styl japandi stawia przede wszystkim na minimalizm i funkcjonalność. Wypoczynkowe meble do salonu powinny być gładkie, wygodne i w stonowanych kolorach. Idealnym akcentem będą duże, koliste lustra.

Aranżacja mieszkania

Znając zasady obowiązujące w stylu japandi, można zaprojektować zarówno dom, jak i mieszkanie. Jednak z uwagi na przestronne i otwarte wnętrza, jakie preferuje ten styl, w przypadku mieszkania w bloku może zaistnieć potrzeba wyburzenia kilku ścian. Podstawą dobrej aranżacji jest odpowiednio dobrany plan, by każdy szczegół był dobrze dopracowany pod harmonijne i funkcjonalne wnętrze. Do urządzenia mieszkania wybieramy naturalne materiały, jak drewno, wiklina, rattan, bambus czy kamień. Najczęściej podłoga i meble są wykonane z drewna. Czasami również ściany wykłada się drewnianymi panelami z takich gatunków jak cedr, cyprys, modrzew, sosna biała, buk czy jesion. Tkaniny również powinny być naturalne, sprawdzi się tu len czy bawełna. Najlepiej wybrać smukłe, lekkie wizualnie meble o prostych liniach i oszczędnych formach. Szafki z gładkimi frontami zamiast bogato zdobionych z wyraźnymi uchwytami. Jako dodatki oryginalne dekoracje, designerskie lampy, efektowne rośliny domowe w fantazyjnych doniczkach bądź kompozycje kwiatowe w wazonach. Wszystkie elementy idealnie podkreślą delikatny charakter estetyki japandi.

funkcjonalny salon

Rośliny we wnętrzu

Zarówno styl scandi, jak i japoński, cenią sobie obecność roślin w aranżacji wnętrz. Tak samo japandi nie może obejść się bez roślin, niezależnie czy będą żywe, czy sztuczne, mają stanowić akcent zieleni, która ożywi pomieszczenia. Zielone odcienie są barwami natury, które sprzyjają dobremu samopoczuciu domowników. Rośliny doniczkowe są kluczem do zachowania harmonii i spokoju. Najczęściej wybierane w stylu japandi są:

  • drzewka bonsai,
  • paprocie,
  • łosie rogi,
  • gatunki egzotyczne o dużych liściach,
  • zwisające odmiany,
  • bambus,
  • fikus,
  • araukaria.

Poza roślinami zielonymi, do omawianego stylu pasują kompozycje z suszonych traw pampasowych, które wyróżniają się efektownymi, pióropuszowymi kwiatostanami. Idealnie komponują się z japandi, ponieważ mają ciepły, słoneczny kolor pasujący do jasnego drewna, naturalnych tkanin oraz dekoracji w tym stylu. Trawa pampasowa nadaje się do robienia kompozycji z suszonych kwiatów, które w Japonii znane są jako „ikebany”. Można je ustawić w różnych miejscach w domu czy mieszkaniu.

Odkryj urok w stylu japandi

Odkryj harmonię i spokój w swoim mieszkaniu dzięki stylowi Japandi. Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI doskonale zrozumie Twoje potrzeby i stworzy unikalny projekt, łącząc japońską prostotę z nordycką elegancją. Dzięki naszej aranżacji wnętrz, projektowanie mieszkania w stylu Japandi staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Skorzystaj z naszej pomocy, aby stworzyć spokojną i funkcjonalną przestrzeń, która odzwierciedli Twoją osobowość i zapewni pełny relaks.

Pytania naszych klientów:

1. Czym charakteryzuje się styl japandi?

Dla stylu japandi charakterystyczny jest minimalizm, harmonia i porządek. Przede wszystkim naturalne materiały i stonowane barwy. Przestronne wnętrza, w których panuje ład, a ilość dekoracji nie jest przesadzona. 

2. Jaka jest geneza stylu japandi?

Japandi jest połączeniem stylu japońskiego i skandynawskiego. Przedstawia charakterystyczne dla estetyki scandi przywiązanie do komfortu i funkcjonalności oraz zamiłowanie do natury, które z kolei jest widoczne w japońskim nurcie. Styl czerpie to, co najlepsze z tej fuzji. 

3. Jakie rośliny do wnętrza?

Żywe rośliny doniczkowe są ważnym elementem wyposażenia wnętrz w stylu japandi. Do udekorowania mieszkania można również wykorzystać sztuczne rośliny bądź kompozycje z traw pampasowych, które idealnie pasują do stylu.