geometryczne wzory na ścianie
04
paź

Eksplorujemy nieoczywiste rozwiązania

Pomysłów na malowanie ścian jest naprawdę wiele. Jednak istnieją sposoby, aby nie wyglądały nudno i wpasowywały się w styl całego mieszkania. W dzisiejszych czasach łączenie niecodziennych kolorów i różnych faktur jest na porządku dziennym. Przy aranżacji ścian warto zasięgnąć opinii projektanta wnętrz, który pokaże Wam szerszy obraz nieoczywistych rozwiązań. Ściany są wszędzie, dlatego warto wybrać różne typy wykończeń.   

tynk strukturalny

Pomysły na aranżacje ścian 

Chcąc malować ściany w pomieszczeniach, warto się przedtem zastanowić, nad końcowym efektem. Wybierając kolory, musisz wiedzieć o tym, że to właśnie od barw zależy, czy pomieszczenie wyda się większe czy mniejsze oraz czy będzie pełne chłodu, czy od razu rzuci się w oczy aura ciepłego wnętrza.  Nie możesz też zapomnieć o wybraniu samej struktury ściany.  

Są różne typy struktur, które możemy wykorzystać na ścianie, jednak te poniżej są najpopularniejsze: 

 • Stiuk – jest to mieszanka wapienia, gipsu i pyłu marmurowego. To forma zdobienia, która daje gładki efekt nierównomiernego cieniowania oraz niemal lustrzanego efektu. Można zauważyć, że ściana jest miejscami bardziej połyskliwa, a raz matowa, co za tym idzie kolory, które nałożyliście, są czasem wyraźne, a czasem bledsze. Stiuk jest także odporny na działanie wody, ścieranie i zabrudzenia. 
 • Farba strukturalna (typu baranek) – ta nieco ziarnista formuła farby daje trójwymiarowy i wypukły efekt na Waszej ścianie. Może się Wam to kojarzyć z wykończeniami zewnętrznych ścian domów, jednak farbę strukturalną można śmiało stosować także w pomieszczeniach. Dodatkowym atutem tej farby jest to, że zamaskuje na ścianach wszelkie niedoskonałości. Farba ta nie jest dobra dla alergików, ponieważ we wszelkich zagłębieniach gromadzi się kurz, który jest trudny do usunięcia. 
 • Tynk strukturalny (typu kornik) – po przeciągnięciu go po ścianie daje efekt korytarzy, które robią w drewnie korniki. Stwarza to niepowtarzalne wzory na ścianie. 
niebieski stiuk na ścianie

Farby

Dzięki tylu firmom na rynku, które dają Wam tak duży wybór odcieni farb, można zrealizować wszystkie pomysły. Żeby Was zainspirować, przygotowaliśmy kilka propozycji wykończenia ścian: 

 • Lamperia – jest to “wykładzina”, którą można zobaczyć w szkołach czy szpitalach, jednak teraz jest hitem także we wnętrzach. Chroni ściany przed zabrudzeniami, ale i koryguje proporcje pomieszczeń; 
 • Efekt ombre – przenikające się kolory, które stwarzają rozmyty efekt akwareli; 
 • Pasy na ścianie – można je namalować w poziomie lub pionie, gdzie i jak się chce. Wskazówką może być to, że gdy macie mały pokój warto namalować pasy pionowe, które powiększą go, a jeśli macie pokój, który jest duży i wąski sprawdzą się wtedy pasy poziome. 
 • Wzory geometryczne – jest to naprawdę kreatywny pomysł na aranżacje ścian, ponieważ żadne pomieszczenie nie będzie wyglądało tak samo. 
 • Smugi – jest to dobry pomysł, gdy chcecie uzyskać efekt malarzy abstrakcyjnych obrazów. 
 • Malowanie za pomocą szablonów – sprawdzą się, gdy chcecie uzyskać misterne wzory czy inne trudne elementy. 
 • Kolorowy sufit – jeżeli nie chcecie, by sufit, o którym często zapominacie był nudny, warto go pomalować nie na biel, ale na inny kolor. Jeśli macie wysokie mieszkanie sprawdzi się w nim ciemny sufit, natomiast przy niskich pomieszczeniach trzeba uważać z doborem kolorów, by wszystkiego jeszcze dodatkowo nie przytłoczyć. 
 • Dwukolorowe ściany – jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zdolności manualnych, niezdecydowanych, ale także dla tych, którzy nie lubią monotonni. 

Mając na uwadze trendy wnętrzarskie, warto wyjść naprzeciw monotonnym i codziennym stylom malowania czy ozdabiania ścian. Warto pomyśleć o kolorowym suficie czy roślinnych wzorach na ścianach. Jednak to nie wszystkie techniki i tajemnice dekorowania Waszych pomieszczeń. 

efekt ombre

Wyjątkowy styl tworzony z pasją

Dekorowanie ścian to klucz do nadania wnętrzu osobistego charakteru i unikalnego uroku. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI oferuje kompleksową aranżację ścian, dostosowaną do Twojego stylu i preferencji. Dzięki naszemu architektowi wnętrz zyskasz nie tylko estetyczne ściany, ale także funkcjonalność przestrzeni. Inwestując w nasz projekt, otrzymasz inspirujące i harmonijne wnętrze, które będzie odzwierciedlać Twój wyjątkowy gust. Wybierz profesjonalne podejście do aranżacji ścian z MAZZANI i uczyń swoje wnętrze niepowtarzalnym. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Co to lamperia?

Jest to powierzchnia, którą maluje się jakąś część ściany, tak aby się nie brudziła. Często można ją spotkać na ścianach w szkołach czy szpitalach. Zaoszczędza to czasu, jeżeli się zabrudzi. 

Jakie są najczęściej wybierane struktury na ścianie?

Najczęściej spotykane struktury na ścianach to stiuk, farba strukturalna typu baranek i tynk strukturalny typu kornik. Zależy to jednak od upodobań i tego, czego szuka dana osoba. 

Czy ciemny sufit w pomieszczeniu to dobry pomysł?

Wszystko zależy tak naprawdę od nas samych. Istnieją jednak wskazówki, które podpowiadają nam, kiedy możemy pomalować tak sufit. W małych pomieszczeniach to rozwiązanie się nie sprawdzi, ale w większych możemy sobie na to pozwolić.