salon kąpielowy z wanną wolnostojącą
03
paź

Zaplanuj swoją łazienkę

Masz w planach remont łazienki lub szukasz odpowiedniego miejsca na to pomieszczenie w nowym domu? Zastanawiasz się, które kwestie są najważniejsze – techniczne czy estetyczne? Nie wiesz, który rodzaj baterii czy płytek się sprawdzi w Twoim wnętrzu? Pytań jest o wiele więcej, a my znamy na nie odpowiedzi! Zostań z nami.

łazienka w stylu glamour”

Projekt wymarzonej łazienki – od czego zacząć?

W idealnym świecie w domu są minimum dwie łazienki, jednak nie zawsze jest to możliwe (zwłaszcza w bloku lub przy remoncie starszego budynku). Jeśli w planach mamy budowę, to musimy dostosować położenie łazienki lub kilku do pionów sanitarnych. Później procedura jest taka sama, jak przy remoncie, czyli rozkład urządzeń, jaki rodzaj baterii, decyzja czy płytki będą na wszystkich ścianach, czy tylko w strefie mokrej i wiele innych wyborów, w których na pewno pomoże projektant wnętrz.

Płytki

Płytki ceramiczne to bardzo ważny element w łazience – to na nie pierwsze zwracamy uwagę. Wybierając kolorystykę sugerujemy się wyglądem całego domu bądź mieszkania, ponieważ wszystkie pomieszczenia muszą być ze sobą spójne. Płytki dzielą się na trzy rodzaje:

 • Gres – wyjątkowo twarde płytki, które są wypalane w temperaturze 1200 stopni Celsjusza. Cechuje je wysoka odporność na uszkodzenia oraz ścieranie, a także niska porowatość i nasiąkliwość. Na rynku jest ogromny wybór kolorystyczny, są również takie, które imitują drewno bądź kamień. Na tle innych płytek wyróżniają je także rozmiary.
 • Glazura – jest to najdelikatniejszy rodzaj kafelków, który wykorzystuje się przy wykończeniu wnętrz, dlatego można je położyć tylko na ścianie. Mają bardzo wiele wzorów, kolorów i wykończeń.
 • Terakota – są to płytki kamionkowe, mają niską nasiąkliwość oraz są odporne na naciski i uszkodzenia, dlatego można je wykorzystać na podłogach i ścianach, podobnie jak gresy, jednak te występują w mniejszych rozmiarach.

Przed położeniem płytek trzeba pamiętać o hydroizolacji w strefach mokrych oraz o dobraniu odpowiedniego kleju.

terakota i minimalizm w łazience

Armatura

Kiedyś na rynku dostępne były tylko brodziki lub baterie natynkowe, jednak technologia rozwinęła się i w tej chwili wybór jest o wiele większy. Jeśli w remontowym pomieszczeniu jest możliwość zamontowania baterii podtynkowych lub odpływu liniowego, to tę decyzję należy podjąć przed położeniem kafelków, ponieważ cały mechanizm znajduje się właśnie pod nimi. Baterie te, także odpływy liniowe, cechują się minimalizmem oraz są łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Niektóre osoby decydują się na baterie podłogowe, które to najczęściej wybierane są do wanien wolnostojących, ale także do umywalek. To bardzo oryginalne i designerskie rozwiązanie.

Ceramika

W każdej łazience na wyposażeniu są elementy ceramiczne. Trendy zmieniają się nieustannie, pojawiają się nowe wzory, kolory. Przy wyborze tego asortymentu kierujemy się najczęściej jego wyglądem, jednak bardzo istotne są dane techniczne, o których możemy przeczytać na oficjalnych stronach producentów.

 • Umywalka – jest w każdej łazience. Do wyboru mamy umywalki nablatowe, wpuszczane  
  w blat całościowo lub częściowo, podblatowe (te sprawdzają się przy blatach z naturalnego kamienia), ścienne i wolnostojące. Kiedyś umywalki były tylko białe, w tej chwili kolorów jest mnóstwo, tak samo i kształtów.
 • Miski WC – przy wyborze kierujemy się jej długością – jeśli pomieszczenie jest niewielkie,  
  to wybieramy krótszą oraz kształtem – ten dopasowujemy do kształtu umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej. Najczęściej wybieraną miską wc jest biała, jednak widać coraz większe zainteresowanie tymi w czarnym kolorze.
 • Bidet – wybierany jest z tej samej serii, co toaleta. Jeśli nie mamy na niego miejsca, a bardzo nam zależy na jego funkcji, to świetnie sprawdzi się bateria bidetowa podtynkowa, którą umieszcza się przy misce WC.
   
łazienka w stylu glamour”

Inne wyposażenie

W strefie kąpielowej, inaczej mokrej, możemy postawić wannę lub kabinę prysznicową. Te pierwsze są wykonane z akrylu sanitarnego i bardzo ważne jest, żeby był to stu procentowy akryl sanitarny, a nie tylko powłoka, dlatego że wanna wykonana z tego materiału posłuży nam przez wiele lat oraz jest bardziej odporna na zarysowania i inne uszkodzenia. Na rynku są również wanny żeliwne, stalowe oraz z konglomeratu, jednak to te akrylowe cieszą się największą popularnością.

Natomiast jeśli decydujemy się na kabinę prysznicową, to ważną kwestią jest to, czy na szybach jest powłoka, która ułatwia czyszczenie. W kabinach występuje wiele rodzajów drzwi – przesuwne, otwierane wahadłowo, na zewnątrz lub też są typu walki–in czyli bez elementu ruchomego. Najbardziej znanym wykończeniem jest chromowe, ale występują także w okuciu złotym bądź czarnym oraz w wielu wariantach szkła.

Tworzenie idealnej łazienki

Stworzenie idealnej łazienki to sztuka łączenia funkcjonalności z estetyką. Z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz z MAZZANI, proces projektowania staje się łatwiejszy. Projektujemy łazienki, które spełniają Twoje oczekiwania, łącząc ergonomiczne rozwiązania, nowoczesny design i wysokiej jakości materiały. Oferujemy kompleksową aranżację wnętrz, tworząc przestrzenie, które są nie tylko funkcjonalne, ale także estetycznie zachwycające. Pozwól nam pomóc Ci w stworzeniu idealnej łazienki, która odzwierciedli Twój osobisty styl i zapewni codzienny komfort. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Co to jest konglomerat?

Wyróżnia się dwa rodzaje – naturalny oraz sztuczny, jest to zlepek różnych minerałów. Wykorzystywany jest najczęściej do produkcji wanien, umywalek, ale także blatów, parapetów, schodów.

Co jest najważniejsze w projektowaniu łazienki?

Podczas projektowania łazienki bardzo ważne jest wydzielenie poszczególnych stref i dostosowanie się (w przypadku remontu) do przewodów spustowych, następnie wybór baterii, stelaży, wszystkiego co się znajduje pod płytkami, same płytki oraz pozostałe wyposażenie. 

Gdzie powinna znajdować się łazienka?

Najlepszym rozwiązaniem jest, kiedy w domu mamy dwie łazienki – jedna dla domowników, druga dla gości. Ta dla domowników powinna znajdować się w części sypialnianej, natomiast dla gości (lub jeśli mamy jedną łazienkę) umieszczamy w centralnej części gospodarstwa, niedaleko strefy wypoczynkowej, ale tak, żeby można było komfortowo z niej korzystać.