sypialnia w beżowym kolorze
09
paź

Pochodzenie stylu wabi sabi

Japońska stylizacja wnętrz zwana wabi sabi ma swoją genezę w starożytnej filozofii. Słowo „wabi” oznacza w języku japońskim prostotę i spokój. Można je również odnieść do człowieka, który zrezygnował z dóbr materialnych, aby wieść spokojne życie. Termin „sabi” oznacza natomiast akceptację przemijania.  Połączenie obu wyrazów tworzy koncepcje, która zachęca do skoncentrowania się na autentyzmie i naturalności oraz docenieniu tego, co proste i pozbawione perfekcji.  Zastosowanie tej filozofii w aranżacji pomieszczeń polega na podkreśleniu piękna, które jest zawarte w przedmiotach nieidealnych.

Wnętrze urządzone w stylu wabi sabi powinno być niedoskonałe, bez zbędnych dodatków, wyposażone w meble, które kryją w sobie jakąś opowieść lub historię. Ta surowość wystroju tworzy harmonię,  i zapewnia możliwość wyciszenia i relaksu. Jak wprowadzić styl wabi sabi do nowoczesnego mieszkania i zamienić je w bezpieczną przystań? Czy warto wyzbyć się idealnych dodatków na rzecz tych niedoskonałych? Poznaj najważniejsze zasady aranżacji wnętrza w tym trendzie.

pęknięty wazon, misa

Postaw na stonowaną kolorystykę

Jedną z cech stylu wabi sabi jest wykorzystanie naturalnych kolorów ziemi: brązu, bieli, szarości i écru. Odcienie te powinny być stonowane, dyskretne, piaskowe. Pomieszczenie w tym trendzie opiera się na harmonijnej palecie barw pozbawionej jaskrawości. Należy wystrzegać się głęboko nasyconych czerwieni, fioletów i krzykliwych różów. Na ścianach powinny dominować jasne biele i szarości, które zapewnią przytulny klimat i powiększają optycznie pomieszczenie. Można również wprowadzić kolor zardzewiałej blachy za pomocą odpowiedniej farby z efektem rdzy. Warto wybrać ciemnozielone dodatki, które ożywią minimalistyczne wnętrze. 

Wybierz naturalne materiały i faktury

Stylizacja wabi sabi odwołuje się do przyrody i zakłada wykorzystanie w aranżacji wnętrz naturalnych, jak najmniej przetworzonych surowców. Warto zwrócić uwagę na niefarbowane, bawełniane, lniane tkaniny oraz plecionki z roślinnych włókien. Ważnym materiałem jest drewno, które wykorzystuje się do tworzenia mebli i dodatków, bez względu na jego kolor czy gatunek. Należy podkreślić, że surowiec ten musi być naturalny, pozbawiony upiększeń, nie pokryty farbą ani lakierem. Można również wprowadzić do aranżacji garbowaną skórę, kamień i len. Trend wabi sabi czasem przypomina w swojej koncepcji estetykę loftu.  Tę inspirację można zaobserwować, gdy takie surowce jak tynk lub cegła są używane do pokrycia gołych ścian.

W przypadku wzorów i faktur trend promujący „piękno niedoskonałości” stawia na nierówne powierzchnie z ubytkami, pogniecione, szorstkie tkaniny oraz meble o prostych liniach. W stylizacji wabi sabi unika się dopasowanego wykończenia oraz eleganckich faktur.

zestaw do parzenia herbaty

Zdecyduj się na niedoskonałe meble i dodatki

Meble w stylu wabi sabi powinny być przedmiotami z przeszłością, znalezionymi na strychu lub zakupionymi na aukcjach ze starociami. Mogą być wykonane z drewna albo solidnego kamienia. Najważniejsze jest to, aby posiadały widoczne ślady użytkowania, dzięki czemu stworzą atmosferę pełną autentyczności w nowoczesnym wnętrzu. Powinny odznaczać się również funkcjonalnością i posiadać proste, geometryczne, nieidealne kształty oraz nieregularną fakturę. Warto wybrać rękodzieło, prostokątne i okrągłe stoły oraz krzesła o prostej konstrukcji.

Polecane dodatki i meble do mieszkania w stylu wabi sabi to:

  • japońskie materace do spania bez sprężyn,
  • sofy z szarą, beżową lub kremową tapicerką z naturalnych tkanin,
  • parawan lub ścianka działowa,
  • lniane serwetki,
  • ręcznie robione talerze,
  • lustra o nierównomiernej powierzchni.

Ciekawym dodatkiem do wnętrz w stylu wabi sabi są naczynia sklejane techniką kintsukuroi, która polega na połączeniu odłamków potłuczonego szkła ze sproszkowanym metalem szlachetnym takim jak złoto. Przedmioty stworzone dzięki tej technice, mimo że są niedoskonałe to prezentują się efektownie i pomagają akceptować przemijanie.

drewniane dodatki w łazience

Projektowanie wnętrz pełne harmonii i prostoty

Odkryj piękno prostoty i harmonii w swoim mieszkaniu, wybierając styl Wabi Sabi, a wszystko to dzięki wsparciu doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz architekt wnętrz pomoże Ci w pełnym projektowaniu i aranżacji wnętrz, wprowadzając japońską filozofię życia, która ceni naturalność i niedoskonałość. Mieszkanie w stylu Wabi Sabi to miejsce, w którym znajdziesz spokój i równowagę, a każdy detal będzie miał swoje znaczenie. Pozwól nam stworzyć dla Ciebie wnętrze, które emanuje spokojem i pięknem, podkreślając jego wyjątkowość. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Skąd pochodzi styl wabi sabi?

Styl wabi sabi pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest to japoński tren w aranżacji wnętrz, który odwołuje się do starożytnej filozofii. Jego głównym założeniem jest dostrzeganie piękna w niedoskonałych przedmiotach. 

Jakie kolory ścian wybrać do wnętrza w stylu wabi sabi?

Aranżując wnętrze w stylu wabi sabi, warto postawić na stonowaną paletę barw.  Sprawdzą się tutaj naturalne kolory ziemi: brąz, biel, szarość i écru. Należy wystrzegać się głęboko nasyconych czerwieni i różów.   

Jakie meble i dodatki wprowadzić do mieszkania w stylu wabi sabi?

Do mieszkania w stylu wabi sabi można wprowadzić drewniane meble i ceramiczne dodatki. Do takiego wnętrza będą pasować japońskie materace do spania, lustra oraz ręcznie robione talerze. 

Jakie materiały i faktury wybrać do wnętrza w stylu wabi sabi?

Stylizacja wabi sabi zakłada wykorzystanie naturalnych, jak najmniej przetworzonych materiałów. Warto zwrócić uwagę na niefarbowane, lniane tkaniny oraz plecionki z roślinnych włókien.  Jeśli chodzi o faktury, należy wybierać szorstkie tkaniny.