biuro w sypialni z szafką obok
12
kwi

Home office w sypialni

Praca z domu to coraz częstsze zjawisko, a osoby posiadające taką możliwość chętniej z niej korzystają. Czasami jest to nasz osobisty wybór lub konieczność związana z ogólnym przeziębieniem, czy inną dolegliwością. Bez względu na powód, praca zdalna może okazać się koszmarem, którego źródłem może być brak lub źle przygotowane miejsce do jej wykonywania. Jak przygotować niedużą przestrzeń do wykonywania obowiązków zawodowych w swojej sypialni? Podpowiadamy! 

Gdzie postawić biurko? 

Zanim zaczniemy przygotowywać stanowisko, najpierw warto się zastanowić, które z pomieszczeń będzie dla niego najbardziej odpowiednie. Ilość wolnego miejsca to na pozór najmniejszy problem ze wszystkich, bowiem najbardziej wymagającym zadaniem może okazać się zadbanie o należytą ciszę i atmosferę do pracy. 

Mieszkając samemu, znalezienie właściwego miejsca w mieszkaniu nie powinno być trudnym zadaniem. Jednak obecność innych domowników, szczególnie na niewielkim metrażu, może spowodować problemy związane z brakiem wolnego pomieszczenia, a nawet niewielka przestrzeń do znalezienia, może okazać się nie lada wyzwaniem. Nie chcemy bowiem, by nasze pociechy lub inni domownicy stale przeszkadzali nam podczas pracy, na przykład przechodząc z pokoju do pokoju. 

Najlepszym pomieszczeniem, które bez większych komplikacji moglibyśmy wyposażyć w kącik na biurko, okazuje się sypialnia. To właśnie w niej najprędzej możemy liczyć na ciszę i spokój, tak istotną podczas wykonywania pracy zdalnej. Warto zawczasu poinformować jednak o takiej decyzji domowników, by uszanowali nasz czas przeznaczony na obowiązki zawodowe i niezbyt często odwiedzali stworzone przez nas biuro. Być może dzięki temu uda się wykonać określone zadania nieco wcześniej, a zaoszczędzony czas spędzić w rodzinnym gronie. Zamknięte drzwi z wywieszoną zawieszką zawierającą prośbę o nieprzeszkadzanie, potrafi naprawdę zdziałać cuda, szczególnie jeśli jesteśmy rodzicami i wykonamy ją w zabawny sposób. 

Równie istotne jest znalezienie dobrze oświetlonego miejsca w pokoju. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy ustawiać biurka plecami do okna! Odetniemy sobie w ten sposób najoszczędniejsze i najzdrowsze światło do pracy. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie mebla bokiem do tego źródła światła. Będzie ono odpowiednio oświetlone, a promienie słoneczne nie będę oślepiać, co miałoby miejsce w przypadku biurka ustawionego naprzeciwko.  Ostatecznie, jeśli tylko taka opcja wchodzi w grę, najlepiej wyposażyć okno w rolety, które uchronią oczy przed promieniami słonecznymi.  

biuro ustawione bokiem do okna

Odpowiednie meble  

Mając do czynienia z biurami, zawsze mamy styczność z podstawowym, trójczłonowym zestawem mebli – biurkiem, krzesłem oraz szafką z półkami.  Jeśli stwierdzicie, że szafka wcale nie będzie Wam potrzebna, koniecznie uwzględnijcie to, ile dokumentów z pracy trzymacie u siebie w domu i czy macie do nich wygodny dostęp. Nikt raczej nie chce marnować czasu na poszukiwania konkretnych dokumentów, w końcu wygodniej jest je mieć od razu pod ręką. Umożliwi to zaoszczędzenie mnóstwa czasu, jak również zmniejszy poziom frustracji związany z ich poszukiwaniem. Stanie się to także o wiele wygodniejsze dla pleców, jeżeli obecnie konieczne jest nieustanne schylanie się do położonych nisko szuflad lub półek. 

Wybór pasującego do biurka krzesła jest bardzo istotny. Fotel nie powinien w żaden sposób narażać naszych pleców na trwałe odciski lub bóle. Każdy jego wymiar ma znaczenie dla poszczególnych stawów. Warto zwrócić uwagę oraz zadbać o: 

  • możliwość zginania kolan pod kątem 90 stopni, 
  • oparcie łokci na podłokietnikach, 
  • pełne oparcie dla pleców. 

Jaki rodzaj materiału fotela wybrać? Najbardziej popularnym oraz polecanym przez nas wyborem będą tkaniny siateczkowe.  Mając zamiar urządzać biuro domowe, prawdopodobnie zakładacie, że spędzicie na tym fotelu parę długich godzin. Siedzenie musi więc ”oddychać”, o ile nie chcecie narażać się na różne nieprzyjemne dolegliwości skóry. Tkaniny siateczkowe zapewnią najlepszą przed tym ochronę dzięki doskonałej cyrkulacji powietrza.  

Dobierając odpowiednie biurko, na samym początku należy zwrócić uwagę na jego wysokość oraz szerokość. Kolana muszą swobodnie mieścić się pod blatem oraz nie powinny zawadzać o biurko przy każdym ruchu. Wielkość blatu: im większa, tym lepsza, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.  Taka praca to zazwyczaj dziesiątki dokumentów, różnego rodzaju segregatorów oraz laptop. Dobrze by było mieć na to wszystko miejsce. Jeśli jednak go zabraknie, zawsze można skorzystać z poprzednio wspomnianej szafki z półkami.  Gdyby zajmowała ona zbyt wiele miejsca, lepszą inwestycją może okazać się biurko wyposażone w szuflady. Mając możliwość dokupienia większej szafki, warto z niej skorzystać. Jest to lepszy wybór, gdyż nie wymaga nadwyrężania naszych pleców. 

biurko wypełnione dokumentami

Jaką lampkę wybrać? 

Jak już wcześniej zostało wspomniane, ustawienie biurka pod oknem to podstawowy element dobrze przygotowanego miejsca pracy. Dodatkowe źródło światła może się jednak przydać. Lampka typu klips, umocowana do krawędzi blatu, pozwoli zaoszczędzić więcej dodatkowego miejsca. 

Najbezpieczniejszym i najrozsądniejszym wyborem jest lampka LED.  Jej światło jest o wiele bardziej przyjazne dla oczu, a niektóre z jej modeli pozwalają na własnoręczną regulację poziomu jego natężenia. Jest to nieco większy wydatek, jednak zdecydowanie warty zainteresowania.  

Okazuje się, że ustawienie trzech mebli w pokoju, może okazać się znacznie bardziej złożonym zadaniem, szczególnie ze względu na małą ilość dostępnego miejsca.  Warto pamiętać, że dobrze ustawione i przygotowane stanowisko do pracy, zaprocentuje wygodą, tym samym mając wpływ na jej efektywność.  

biurko w sypialni

Projekty wnętrz, które wprowadzą harmonię do Twojego domu

Potrzebujesz pomocy w aranżacji swojego mieszkania lub domu? Nasi specjaliści z  MAZZANI pomogą Ci zwizualizować marzenia dotyczące wnętrza, a proponowane rozwiązania uczynią Twoje cztery kąty niezwykle funkcjonalną przestrzenią!  

Pytania naszych klientów:

Który pokój wybrać do urządzenia biura?

Sypialnia zazwyczaj jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o miejsce do pracy. W tym pomieszczeniu będziemy mieli większą pewność, że nikt nie będzie nas rozpraszał podczas pracy.  

W jakim miejscu ustawić stanowisko?

Biurko powinno mieć przede wszystkim jak najlepszy dostęp do światła dziennego. Najlepszym wyborem będzie ustawienie go bokiem do okna. Jeśli jednak nie jest to możliwe, można umieścić je naprzeciwko okna. Pamiętajmy tylko, by w takim przypadku, zawczasu zamontować rolety. 

Jaki rodzaj fotela wybrać?

Najlepszym materiałem, którym może pokryty być fotel przeznaczony do wielogodzinnej pracy jest tkanina siateczkowa. Modele te bowiem doskonale sobie radzą z cyrkulacją powietrza.  

Jakiego światła użyć do lampki?

Białe światło LED to najzdrowszy wybór dla naszych oczu. Mimo że swoją ceną przewyższają pozostałe, jest to dobra inwestycja, która wpłynie na komfort pracy.