geometryczne wzory tapet w salonie
12
kwi

Barwne wnętrze domu

Mieszkania w ostatnich latach są zdecydowanie zdominowane przez gwasz szarości oraz bieli, czasem co najwyżej natrafią się również stonowane odcienie beżu i brązu. Jeśli jednak zainteresował Was ten artykuł, prawdopodobnie macie dość tej rutyny i chcielibyście wprowadzić kolor do Waszych wnętrz. 

Mowa tutaj o stylu Memphis, wywodzącym się z kolorowych amerykańskich lat osiemdziesiątych. Jest to połączenie palety przeróżnych barw z nieco zabawnymi geometrycznymi kształtami mebli.  

Czym jest styl Memphis? 

By zrozumieć ten styl, musicie cofnąć się w czasie do lat osiemdziesiątych i jego samych początków. Style wtedy dominujące, tak jak i dzisiaj, miały być w założeniu przede wszystkim funkcjonalne i stonowane, tak by nikogo nie raziły w oczy. Nie jest trudno się jednak domyślić, że w środowisku, w którym był nacisk na trzymanie się określonych ram stylistycznych, musiało pojawić się znużenie.  
Lata osiemdziesiąte mają to do siebie, że był to niezwykle podatny na różnego rodzaju bunty okres. Taki bunt nastał również w architekturze wnętrz. 

Memphis miał być kompletnym zaprzeczeniem zasad i norm stylistycznych. Meble w mieszkaniu swoim kolorem oraz kształtem miały “krzyczeć” do odwiedzającego.  Nie było mowy o tym, by jakiś element w mieszkaniu zlewał się z tłem reszty otoczenia. Każdy miał być na tyle wyraźny i na tyle ekspresyjny, by odróżniał się od całej reszty. Poszczególne akcesoria miały przyciągać wzrok i prowokować ludzi do ich zauważenia oraz skomentowania. 

Jeśli nie lubicie bawić się formą i pigmentacją wnętrz oraz szaleć ze stylistyką, ten styl na pewno nie będzie dla Was. Mało osób prawdopodobnie przystanie na taką rewolucję w swoim mieszkaniu. Jest to całkiem zrozumiałe, jeżeli jednak nadal chcecie coś zmienić w swoim domu i nie boicie się nadać mu silnego, rzucającego się w oczy charakteru, ten styl na pewno Was zainteresuje.  

memphis w salonie

Styl Memphis dzisiaj         

Memphis dla niektórych potrafi być naprawdę ciężkim stylem do opanowania. Często balansuje na granicy kiczu, którą łatwo przekroczyć. Dziś jest on jednak trochę bardziej stonowany niż kiedyś i wprowadzenie go do domu wymaga jedynie zastąpienia paru pojedynczych elementów w umeblowaniu.  

Skoro meble mają się wyróżniać na tle reszty, powinniście zacząć od projektu całkowicie stonowanego mieszkania i kolejno w tym projekcie zamieniać poszczególne elementy. Nic tak nie przykuje do siebie uwagi, jak dwa zupełnie niepasujące kształtem oraz kolorystyką, krzykliwe krzesła do typowego, białego zestawu stołowego. 

Dawniej materiałem głównie kojarzonym z tym stylem, był plastik, ze względu na ilość kolorów oraz kształtów mebli, jak również dekoracji, jakie oferował. Memphis spełnił jednak swoją rolę w historii i na fali jego popularności dziś nie będziecie mieli żadnego problemu ze znalezieniem mebli o przeróżnym stopniu nasycenia barwami, wykonanych ze znacznie solidniejszych i przyjaznych środowisku materiałów niż plastik.  

Memphis w kuchni 

Jak już wcześniej wspominaliśmy, dobrym dodatkiem, który wprowadzi ten styl do Waszej kuchni, będą krzesła zupełnie odstające od reszty zestawu. Dany styl nie żyje jednak samymi kolorami. Memphis to również kształty. Omawiany wcześniej stół, a może nawet wyspę na środku pokoju możecie zaokrąglić, by jeszcze bardziej nawiązać do tego stylu. 

Wpuszczając Memphis do kuchni, pomyślcie nad błękitnymi uchwytami do półek oraz szuflad. Ten styl nie zawsze będzie musiał od nas wymagać kupienia nowego sprzętu. Takie elementy, jak kolorowe uchwyty, możecie sobie sami sprawić, malując je z wykorzystaniem specjalnej farby o pastelowych odcieniach. Pigmentowana mozaika nad blatem kuchennym to równie świetna sprawa. 

Wielokolorowa zastawa kuchenna, sztućce, jak również kubki zrobią genialną robotę, jeśli chodzi o przybliżenie do stylu Memphis w kuchni.   

Memphis w salonie oraz sypialni 

Głównym miejscem do popisania się tym stylem, będzie salon oraz sypialnia. W tych pomieszczeniach barwne, dobrane z różnych zestawów meble są podstawą.  

Wyróżniający się, jasnozielony zegar oraz okrągły dywan w jasnych odcieniach, wprowadzą znacznie więcej życia do pokoju. Ściany mogą być przyozdobione obrazami w stylu pop–art.  Na oknach mogą zawisnąć piękne żółte, niebieskie, a nawet zielone firany i zasłonki. Im więcej barwnej tonacji motywów, tym lepiej!  

Żywa paleta pigmentów nie będzie jednak jedynie piękną dekoracją. Nasze mózgi lepiej się czują i reagują, gdy wokół siebie mamy więcej jasnych barw. Ułatwią one zasypianie w ciągu dnia. Elementem, który również zadba o Wasze samopoczucie oraz wypoczynek, będzie oświetlenie.  
Ciepłe, żółte światło nie tylko sprawi, że pomieszczenie będzie sprawiało wizualnie bardziej ciepłego i przytulnego, jak również wpłynie pozytywnie na samopoczucie oraz jakość snu. 

kolorowe plakaty na ścianie w pokoju

Profesjonalne projekty wnętrz na każdą kieszeń

Urządzenie takiego mieszkania może być dla wielu osób problemem ze względu na ilość jasnych odcieni oraz stylów, które będzie trzeba ze sobą połączyć. Memphis jest nurtem, którego głównym zamysłem jest “chaos”, pamiętajcie jednak, że jest to chaos uporządkowany. Wszelkie przebieranie w różnego rodzaju meblach i dodatkach musi na końcu się ze sobą komponować i tworzyć logiczną całość. Jeśli będziecie mieli problem ze stworzeniem projektu domu w tym stylu, zawsze możecie skonsultować projekt z naszymi architektami wnętrz z MAZZANI.  

Pytania naszych klientów:

Dla kogo jest styl Memphis?

Styl Memphis jest przede wszystkim dla osób, które uwielbiają kolory. Jeśli jesteście fanami tych stonowanych czarno-białych barw, styl Memphis nie będzie Wam się podobać. Jeśli jednak lubicie zaszaleć z barwnym i i różnorodnym umeblowaniem, pokochacie ten styl. 

Czym różni się współczesny styl Memphis od tego z lat 80-tych?

Styl Memphis stał się przede wszystkim bardziej stonowany. Jest połączeniem współczesnego stylu, w stonowanych barwach, z dodatkiem kolorowych i obłych elementów w domu. 

Jakie światło wybrać do pomieszczeń urządzonych w tym stylu?

Do pomieszczeń w stylu Memphis najlepiej dobrać światło o ciepłej barwie. Ta kolorystyka będzie nie tylko współgrać z naszym barwnym otoczeniem, jak również wzmocni jego pozytywny wpływ na nasze samopoczucie oraz jakość snu.