panele drewniane w salonie
12
kwi

Panele w pomieszczeniach

Panele ścienne kojarzone przez większość osób z okresem PRL–u znowu wracają do łask. Stają się na nowo popularnym wykończeniem w mieszkaniach. Jeśli farby stały się dla Was zbyt powszednim wyborem, panele ścienne to doskonała alternatywa.  

Nie każde panele będą jednak pasowały do wszystkich pomieszczeń w domu. Przede wszystkim należy mieć tu na uwadze czysto techniczny aspekt. Do niektórych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka będzie konieczny dobór paneli ze skonkretyzowanych materiałów. Uspokajamy, nie będzie to rzecz wymagająca od Was znacznie większego wkładu pieniędzy. 

Panele ścienne PCV 

Mając zamiar pokrycia większości domu panelami, warto rozważyć właśnie ten rodzaj paneli. Jego największą z zalet jest stosunkowo niewielka cena względem naszych następnych przykładów.  

Jest to najczęstszy wariant dla osób będących zainteresowanych panelami ściennymi. Cenioną w ich użytkowaniu cechą jest łatwość w pielęgnacji. Jeżeli panel ulegnie poplamieniu, do jego wytarcia wystarczy nam zwykła ściereczka.  

Jeżeli zamierzamy zamontować tego typu panele w kuchni lub łazience, wcześniej warto się upewnić, czy dany model jest odporny na wilgoć.   

ZALETY WADY 
Stosunkowo niskie koszty montażowe. Łatwość w utrzymaniu czystości. Odporność na wilgoć niektórych modeli. Niektóre modele nie są odporne na wilgoć. 

Drewniane panele ścienne 

Doskonały wybór, jeśli chcemy nadać pomieszczeniu przytulnego i ciepłego charakteru. Idealnie komponują się do pomieszczeń wypełnionych drewnianym umeblowaniem oraz tych, które posiadają kominek opalany drewnem pod ścianą.  

Ich montaż będzie wymagał znacznie większej uwagi oraz doświadczenia niż w przypadku paneli PCV. Nie polecamy ich montować osobom, które nie są zaznajomione z tego typu montażem. 

Drewno, z jakiego są wykonane, będzie wymagało poświęcenia mu większej uwagi. Taki materiał trzeba będzie impregnować klika razy w roku. Jeśli jednak o owe drewno zadbamy, będzie się nam odwdzięczać swoim pięknym wyglądem przez wiele lat.    

ZALETY WADY 
Nadają ciepły i przytulny charakter pomieszczeniu. Montaż będzie wymagać od montera wiedzy i doświadczenia. Konieczna będzie impregnacja parę razu do roku. 
 Panele ścienne PCV

Panele ścienne z MDF 

Jeśli koszty związane z opieką nad panelami drewnianymi Was przerażają, pomyślcie o panelach ściennych z MDF. Są one znacznie łatwiejsze w montażu, jak i utrzymaniu. Będą przez to o wiele mniejszym obciążeniem dla waszych kieszeni.  

Wyglądem mają przypominać te drewniane, są tańszą alternatywą nadrabiającą swoją pomysłowością w ilości wzorów i stylów, które mają do zaoferowania. Możecie zdecydować się na zwyczajne płaskie panele z płyt lub wybrać te lamelowe. Coraz popularniejsze stają się jednak wzory ułożone z pomniejszych wielokątów ustawionych obok siebie.  

Panele tego typu są równie łatwe w ścieraniu, co podłogi MDF, nie wymagając żadnych dodatkowych kosztów potrzebnych do ich utrzymania.  

ZALETY WADY 
Tanie w montażu. Łatwość w utrzymaniu, bez dodatkowych kosztów. Różnorodność we wzorach i stylach. Lamele posiadają również właściwości wyciszające pokój.  Nie są idealną imitacją drewna. 

Betonowe panele ścienne 

Będzie to świetna opcja dla osób, które cenią sobie prostotę oraz elegancje w chłodnych czarno–białych barwach.   

Betonowe panele wyglądem mają przypominać betonowe ściany, jednak samo utrzymanie ich w czystości będzie dla Was znacznie łatwiejsze.  

Łatwość ścierania z nich mokrych plam będzie dla Was wielką zaletą, jeśli pomyślicie o ich montażu w kuchni lub łazience. 

ZALETY WADY 
Idealnie będą się prezentowały w chłodnych i stonowanych wnętrzach. Łatwość w ścieraniu mokrych zabrudzeń. Koszty materiału.  
Gipsowe panele ścienne

Gipsowe panele ścienne 

Wersje gipsowe paneli świetnie nadają się do pomieszczeń, w których będziemy, tak jak w przypadku tych wykonanych z płyty MDF, potrzebowali wygłuszyć swój pokój. Wraz z dobrą akustyką w parze idzie również ich izolacja cieplna.  

Wraz z tymi zaletami o technicznym charakterze idą zalety dekoracyjne. Znajdziemy o wiele szerszy wachlarz kolorów oraz kształtów niż w przypadku paneli MDF.  Istnieje również możliwość przemalowania ich w momencie, gdy dany kolor się nam znudzi.  

ZALETY WADY 
Dobra izolacja cieplna. Gwarantują świetną akustykę. Spora ilość dostępnych wzorów. Możliwość przefarbowania.  Podatność materiału na zniszczenia i ukruszenie.  

Szkło hartowane 

Szkło nie jest idealnym wyborem, jeśli chodzi o zwykły pokój lub korytarz, jednak jest to coraz bardziej popularny rodzaj do wykorzystania w kuchni. Ochroni on Wasze ściany przed plamami powstającymi przy okazji gotowania czy smażenia.  Po drugiej stronie szkła możemy umieścić piękne grafiki, nie obawiając się o ich zaplamienie.  

Panele ażurowe 

Panelom ażurowym, bliżej do dekoracji, aniżeli alternatyw dla farby, warto jednak o nich wspomnieć jako pięknym i różnorodnym dodatku.  Jeśli poprzednie przykłady Was nie przekonały i wolicie zostać przy zwykłej farbie, ale nadal chcielibyście tę ścianę przyozdobić, te panele będą idealne. Wystarczy zamontować jeden mniejszy panel lub wypełnić nimi całą ścianę, by ta nabrała znacznie więcej charakteru. Na rynku znajduje się duża paleta różnych paneli o ciekawych wzorach i wielkości.  

Projekty wnętrz z dbałością o każdy detal

Przykładów paneli ściennych jest naprawdę bardzo dużo. Jeżeli jeszcze nie jesteście pewni, która wersja będzie dla Was idealna – pomożemy! Wraz z naszymi specjalistami z MAZZANI pomożemy wybrać dla Was najlepsze rozwiązanie!   

Pytania naszych klientów:

Jakie panele ścienne do kuchni i łazienki?

Do pomieszczeń narażonych na dużą wilgotność najlepiej będzie dobrać panele PCV lub betonowe. Nad kuchenką dobrze będzie natomiast zamontować szkło hartowane.   

Jakie są najtańsze panele ścienne?

Do stosunkowo tanich paneli ściennych oraz takich o tanim montażu zaliczamy panele PCV oraz MDF. Niewielki koszt gwarantuje również zamontowanie na zwykłej ścianie paneli ażurowych.  

Jakie panele wybrać, by zapewnić sobie dobrą akustykę wnętrza?

Dla wygłuszenia pokoju najlepiej jest dobrać lamelowe panele ścienne MDF lub te wykonane z gipsu.