parapet drewniany
12
kwi

Parapety w naszym domu

Wstawianie nowych okien często wiąże się z aranżacją całego ich najbliższego otoczenia. Najbliższym im jednak elementem wewnątrz mieszkania, jest parapet. Wybór odpowiedniego parapetu nie zależy jedynie od tego, jak wizualnie będzie się owe okno prezentować. Nie każde tworzywo będzie absorbowało tyle samo ciepła lub przyjmowało na siebie tyle samo wilgoci z zewnątrz. Jakie więc pytania powinniście sobie zadać przed ich wyborem? 

Jaką funkcję będzie spełniać nasz parapet? 

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, ile taki parapet potrafi pełnić funkcji w naszym domu. Raz stanie się dla nas jedynie miejscem na postawienie naszych donic z kwiatami, a raz może pełnić funkcję półki na dokumenty. Nisko zamontowany parapet pod Waszym oknem może posłużyć za ławki do leżenia i odpoczywania w blasku promieni słonecznych. Gdy taki parapet znajdzie się w pobliżu biurka, najprawdopodobniej będzie służył jako dodatkowa część blatu.  

Jeśli jednak parapet będzie znajdował się w naszej kuchni, dobrze by było wybrać taki materiał, który nie ulegnie zniszczeniu w wyniku przypadkowego potraktowania wrzątkiem. Dobrze by było dobrać taki, który świetnie wkomponuje się w ramę okienną, będzie pasował do podłóg, jak również umeblowania.   

Najtańsze ze wszystkich – parapety z PCV 

Parapety wykonane z PCV to zdecydowanie najtańszy wybór z wszystkich tu przedstawionych. Nie będą żadnym problemem, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Znajdziecie masę modeli przypominających modele drewniane, jak i te marmurowe. Ich wadą będzie głównie wytrzymałość. 

Jeżeli materiał, z którego są wykonane, będzie naprawdę kiepskiej jakości, może stracić swój pierwotny kolor (wyblaknie, a nawet zżółknieje). Będzie więc wyjątkowo narażony na różnego rodzaju zaplamienia, które mogą odcisnąć po sobie ślad na lata. Nie radzimy również na takich parapetach przesiadywać lub w inny sposób testować ich wytrzymałości na ciężary. Będą więc dobrym wyborem w przypadku, jeśli ich jedynym zadaniem będzie podtrzymywanie kwiatów oraz innych lekkich dekoracji. 

Warto również wspomnieć o nakładkach PCV. Bojąc się o poplamienie parapetu, możemy dodatkowo nałożyć na niego nakładkę PCV. Nie dość, że pięknie będzie się prezentować, to dodatkowo uchroni go przed zniszczeniem. Jednak, jeśli mleko już się rozlało i parapet dozna jakiegoś uszczerbku a jego wymiana nie będzie się Wam opłacać, wspomniany “uszczerbek” będzie można zakryć właśnie taką nakładką. 

parapet PCV

Najbliższe naturze – parapety drewniane 

Drewniany parapet świetnie się dopasuje, jeśli większość Waszego pomieszczenie stanowią imitujące lub wykonane bezpośrednio z drewna elementy. Drewno świetnie wpasuje się w kompozycję drewnianych mebli oraz podłóg. Jeśli jesteście fascynatami drewnianych ram okiennych, taki parapet to konieczność.   

Jest wiele rodzajów drewna, z jakich takie parapety są wykonane. Nie będzie więc problemu z doborem takiego gatunku drewna, który będzie odpowiadał wizualnie i kolorystycznie Waszym meblom. Jednak, jeśli na pierwszy rzut oka dobrany kolor nie będzie się komponować z tym z Waszych mebli, możecie do zabarwienia takiego parapetu bez problemu użyć bejcy. 

Pamiętajcie jednak, że drewno będzie wymagało od Was większej uwagi i pielęgnacji, by za jakiś czas nie zostało zniszczone. Co jakiś czas wypada je polakierować, chroniąc je w ten sposób przed wilgocią lub wysoką temperaturą. 

Najtwardsze ze wszystkich – parapety kamienne 

W opozycji do łatwo blaknących parapetów PCV oraz drewnianych parapetów wymagających poświęcania im czasu, stoją parapety kamienne. Tak, jak w przypadku drewna, znajdziecie masę kamiennych parapetów o przeróżnych gatunkach. Granit oraz marmur to tylko część dostępnych produktów kamiennych.  

Kamień jest zdecydowanie bardziej odporny na uszkodzenia niż poprzednie przykłady i nie będzie wymagać od Was przy tym dodatkowej uwagi. Wyjątkiem w tym przypadku będzie jednak marmur oraz piaskowiec, które są mniej odporne na wilgoć i uszkodzenia w porównaniu do granitu.  

Sprawdzą się idealnie w przypadku kuchni i łazienek, gdzie mogą być uzupełnieniem do kamiennego blatu, lub granitowych płytek w łazience. Nadadzą się również w pokojach o znacznie bardziej stonowanej palecie kolorów. 

Zaraz obok parapetów kamiennych, trzeba wspomnieć o parapetach wykonanych z konglomeratu. Konglomerat jest mieszaniną minerałów skalnych z żywicą epoksydową.  Są nieco bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia niż te kamienne, jednak rekompensują to swoją niższą ceną względem tych kamiennych. Posiadają również znacznie szerszą gamę kolorystyczną do wyboru. 

parapet kamienny

Najstarszy materiał – lastryko 

Lastryko głównie kojarzone jest z uczelniami oraz urzędami. Wspominając o parapetach w tych instytucjach, przychodzą nam na myśl smutne szaro–białe odcienie. Zdecydowanie nie jest to surowiec, który na pierwszą myśl zachęci nas do jego użycia.  

Jednak z biegiem lat na rynku pojawiały się o wiele ciekawsze dla oka palety kolorów. Lastryko zdecydowanie przechodzi swój renesans. Betonową szarość zastępuje teraz biel, a białe kamienne odłamki zastępują piękne wielobarwne kształty. To tylko przykład, ponieważ ilość dostępnych stylów stale rośnie i każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.  

Zaprojektujemy wnętrza, które odzwierciedlą Twoją osobowość

To już wszystkie przykłady, które chcieliśmy wam zaprezentować. Staraliśmy się każdy z nich opisać na tyle dobrze, byście nie musieli już zastanawiać się nad odpowiednim dla siebie wyborem. Jeśli jednak nadal będziecie mieć z tym problem, zachęcamy do kontaktu z naszym architektem wnętrz  MAZZANI.

Pytania naszych klientów:

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego okna?

Przy takim wyborze powinniście przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy dany model będzie odpowiednio przygotowany na wilgoć i poziom ciepła w pomieszczeniu. Nie każdy model utrzyma się w miejscach podatnych na nadmierne nagrzewanie się lub dużą wilgotności. 

Który wybór będzie tym najtańszy?

Najtańszym wyborem dla Was będzie parapet PCV. Nie będzie to materiał wymagający dużego nakładu pieniędzy. Posiada on również szeroką paletę dostępnych kolorów. Jeśli jednak wolelibyście sprawić sobie coś w kamiennym stylu, polecamy parapety z konglomeratu.

Czy parapety drewniane są trudne w utrzymaniu?

Zdecydowanie parapety drewniane będą od Was wymagały najwięcej uwagi. Nie należy się jednak tym zrażać. Wystarczy je raz na jakiś czas pomalować lakierem, by nie uległy zniszczeniu.