Prysznic bez brodzika
12
kwi

Kabina bez brodzika to dobry pomysł?

Wybór kabiny prysznicowej był dla wielu osób bardzo popularnym wyborem, jeśli chodzi o prysznice. Takie kabiny wielu kusiły swoimi akcesoriami i różnymi trybami mycia. Osoby, które się na to zdecydowały, mogą dziś zauważyć, że ich kabiny nie wyglądają już tak, jak w dniu ich zakupu. Jeśli też macie taki problem, polecamy Wam alternatywną konstrukcję prysznica, bez wielkiej kabiny zajmującej połowę łazienki. Zapraszamy do lektury artykułu! 

Zalety wyboru prysznica bez brodzika 

Prysznice bez brodzika, na etapie montażu, będą od Was wymagać znacznie większego nakładu pracy, jak i pieniędzy. Dlaczego jednak, pomimo tych przeszkód, coraz więcej osób zaczyna w takie prysznice inwestować? 

  • Ilość zajmowanego miejsca – takie kabiny kuszą przede wszystkim małą ilością miejsca, które zajmują, w porównaniu do ogromnych kabin z brodzikami. Osoby z niewielką łazienką, w której istotne jest zaoszczędzenie jak największej ilości wolnego miejsca, powinny zastanowić się nad tego rodzaju prysznicem.  
  • Łatwość w utrzymaniu – owa kabina nie posiada tak wielu elementów konstrukcyjnych, które z czasem mogą się zwyczajnie zużyć i zepsuć. Łatwiej również dzięki temu utrzymać taką kabinę w czystości. 
  • Wygoda w korzystaniu – tego rodzaju kabina będzie o wiele bardziej przyjazna dla osób starszych oraz niepełnosprawnych. Wejście do niej nie będzie wymagało od nich unoszenia wysoko nóg. Osoby na wózku bez problemu będą nawet mogły do niej wjechać. Wewnątrz niej będzie opcja zamontowania specjalnego siedzenia.  
  • Dekoracja – osoby posiadające tego typu kabinę, będą miały o wiele więcej możliwości w kwestii doboru ich wyglądu oraz wystroju. Większą część jej ścianek pokrywają płytki ścienne, których style będzie można dowolnie dobierać według własnego gustu. Jeżeli stwierdzicie, że Wasza kabina będzie potrzebowała więcej półek lub wieszaków w jej wnętrzu, nie będzie problemu z zamontowaniem dodatkowego haczyka na ściance.   
Wózek inwalidzki pod prysznicem

Na co zwrócić uwagę przed montażem? 

Jeśli zainteresował Was montaż takiego prysznica, przede wszystkim musicie pamiętać, że o wiele łatwiejsze będzie dla nas wcześniejsze rozplanowanie powierzchni w łazience, jeszcze przed całkowitym remontem pomieszczenia.  

Oto kilka warunków, które musicie spełnić przed montażem: 

  • położenie odpowiednio grubego stropu w podłodze, w celu montażu instalacji wodnej; 
  • konieczne będzie kucie płytek w celu utworzenia odpowiedniego dwuprocentowego spadu; 
  • zagospodarowanie miejsca o powierzchni ok. 70×140 cm; 
  • zapewnienie skutecznego systemu odpływowego. 

Drzwi prysznicowe – które wybrać? 

Decydując się na kabinę bez brodzika macie kilka wersji odpowiednich drzwi do wyboru. Możecie się zdecydować na proste drzwi otwierające się w jedną stronę, drzwi wahadłowe lub przesuwane. Wymiary takich drzwiczek i ścianek są przeróżne.  

Do wyboru będą również prysznice w standardzie walk–in. Ten typ prysznica nie wymaga zamontowania żadnego rodzaju drzwiczek. Stwarza to niesamowicie ciekawe rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zapewnia jeszcze większą swobodę dla osób starszych oraz tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. 

Drzwi oraz ściany takiej kabiny można pokryć dodatkowo powłokami hydrofobowymi, które uchronią Was przed zaciekami. Nie będzie się również osadzał na nich kamień.  

Jak dobrać odpowiedni odpływ? 

Przede wszystkim instalację i wybór takiego odpływu dobrze będzie zostawić specjaliście, jednak damy Wam parę wskazówek, na co powinno się zwrócić uwagę przy ich wyborze. 

Najczęściej wybieranymi rodzajami odpływów prysznicowych są odpływy punktowe bazujące na syfonie. Drugim najpopularniejszym wyborem są odpływy liniowe, opierające się na kanale prysznicowym, umieszczonym w podłodze oraz ruszcie na linii płytek.  

Odpływ punktowy montuje się zwykle pośrodku takiej kabiny. Jego wielkość zależy w dużej mierze od wielkości prysznica. Przy większych prysznicach istnieje prawdopodobieństwo konieczności zamontowania dwóch takich odpływów. Niektóre rodzaje bez problemu zakryjecie płytką, tworząc odpływ praktycznie niezauważalnym.  

Odpływów liniowych, w przeciwieństwie do tych punktowych, nie montuje się na środku kabiny, lecz na jej obrzeżach.  Ich ilość oraz szerokość zależeć będzie od wielkości Waszego prysznica.  

Skrajne przypadki będą czasem od Was wymagały montażu odpływów łukowych, jak również bocznych. Wszystko tak naprawdę zależy od wielkości, jak i kształtu prysznica. 

Odpływ punktowy

Wybór płytek 

Podczas wyboru płytek powinniście pamiętać o dwuprocentowym spadku. Sklepy gwarantują ogromny wachlarz płytek zaprojektowanych specjalnie do montażu w takich prysznicach. Jeśli jednak na oku macie konkretny rodzaj płytek i nie ma sposobności zakupienia ich o odpowiednich wymiarach, konieczne będzie ich przycięcie. Świetnie sprawdzą się w tym wypadku kafelki mozaikowe. Są one na tyle cienkie, że nie ma potrzeby ich przycinania. 

Ważny będzie także dobór takiego rodzaju płytek, które będą wodoodporne oraz będą miały właściwości antypoślizgowe.  

Projektowanie wnętrz to nasza specjalność

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na większość pytań związanych z montażem prysznica bez brodzika. Jeśli jednak nadal nie czujecie się z tym tematem pewni, zawsze jest możliwość skonsultowania tego z naszymi specjalistami z MAZZANI. Razem stworzymy najlepszy projekt Waszych wnętrz.  

Pytania naszych klientów:

Jakie są wymagania, co do montażu takiego rodzaju prysznica?

Przede wszystkim od razu zalecamy zabrać się za jego montaż w momencie generalnego remontu łazienki. Podczas montażu musimy zadbać o zagospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca oraz odpowiedniej instalacji wodnej, jak i systemu odpływowego.  

W czym taki prysznic będzie lepszy od kabiny prysznicowej?

Główną zaletą takiego wyboru będzie fakt, że nie zajmuje ona wiele miejsca w łazience. Jest również o wiele bardziej funkcjonalna dla osób starszych oraz tych poruszających się na wózku inwalidzkim. 

Jak ciężkie jest dbanie o czystość w przypadku wspomnianej kabiny prysznicowej?

Tak jak w przypadku kabin, tutaj nie będziemy musieli martwić się o taką ilości elementów i zakamarków do zmywania. Dodatkowo szklane ścianki możemy pokryć powłokami hydrofobowymi. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pamiętajcie by płytki, które znajdą się na podłodze w takim prysznicu, miały właściwości antypoślizgowe. Płytki na ścianach powinny być również zamontowane z wykorzystaniem materiałów wodoodpornych.