wzory na ścianie
27
wrz

Powrót klasyki w nowoczesnym stylu

Jeszcze do niedawna robiliśmy remonty, żeby tylko pozbyć się tapet. Stawialiśmy głównie na malowanie ścian farbą, co drugą w innym kolorze. Teraz tapety znowu zaczęły pojawiać się w naszych domach, aby urozmaicić wnętrze i nadać nutkę kontrastu. Wróciły w nowoczesnej odsłonie, zostawiając za sobą słabego rodzaju materiały, które występowały w czasach PRL-u. Obecnie rynek cieszy się dużą różnorodnością wzorów i materiałów. Dzięki temu mamy możliwość wybrać dekorację ścienną, która idealnie wkomponuje się we wnętrza naszego domu.

tapeta we flamingi w sypialni

Wybór odpowiedniej tapety

Zanim zaczniesz wybierać okładzinę, zwróć uwagę na:

  • miejsce planowanego montażu – pomyśl nad wyborem odpowiedniej tapety, w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu planujesz ją zamontować,
  • długotrwałość – w łazience lub kuchni warto umieścić taką, która będzie służyć latami. Powinna być wykonana z wysokiej jakości materiału, co zapewni jej trwałość,
  • właściwości – wybierz wodoodporną, odporną na uszkodzenia mechaniczne czy po prostu dekoracyjną.

Tapety mają wielofunkcyjne zastosowanie. Pasują do niemal każdego pomieszczenia, dlatego wystarczy wybrać odpowiedni materiał. Co więcej, mamy szeroki wybór wzorów i kolorów, które umożliwiają przy tym wymarzoną aranżację. Poza tym nadają przytulnego charakteru i ocieplają pomieszczenie. Tapety dają także różne możliwości projektowania wnętrz. Z jednej strony możemy zastosować ją w całej przestrzeni, a z drugiej strony pokryć tylko jedną ścianę lub jej fragment.

Rodzaje tapet ściennych

Współczesne okładziny wcale nie muszą być nudne. Ich różnorodność pozwala na zaaranżowanie pomieszczenia według naszych upodobań. Tapeta przede wszystkim służy jako dekoracja, która ma na celu przeprowadzić metamorfozę i nadać wnętrzu pożądany klimat. Oto jej rodzaje i zalety:

Tapety winylowe  Tapety papierowe  Tapety flizelinowe  Tapety ze szklanego włókna  Tapety tekstylne 
wykonane z polichlorku winylu, wodoodporne, odporne na ścieranie i chemiczne środki czystości.  wykonane z wielowarstwowego papieru, idealne do stylizacji wnętrz, nie są odporne na wilgoć czy zabrudzenia.  wykonane ze specjalnej włókniny, nie rozciągają się i nie kurczą, grubość pozwala na zakrycie nierównych ścian.  wykonane z włókien chemicznych otrzymanych ze szkła wodnego, wodoodporne, odporne na działanie wysokich temperatur.   wykonane z tkanin, podobnie jak papierowe, równie dobre do efektownej stylizacji wnętrz. 
okładzina winylowa w kuchni

Innym rodzajem są także tapety reliefowe – wykonane z papieru o trójwymiarowym wzorze, dzięki czemu mają wypukłą powierzchnię. Dodatkowym elementem dekoracji mogą być również fototapety – różnego rodzaju wielkoformatowe grafiki, które najczęściej prezentują krajobrazy lub inne motywy. Nakłada się je na materiał winylowy, samoprzylepny i zmywalny.

Tapeta w salonie i sypialni

Najczęściej decydujemy się kłaść tapetę w salonie i w sypialni. W salonie dobrze byłoby podkreślić reprezentacyjny charakter tego miejsca, stawiając na bardziej odważne stylizacje, np. wzorzyste okładziny. Natomiast w sypialni możemy wybrać delikatny motyw. Do tego typu wnętrz pasuje niemal każdy rodzaj dekoracji ściennej. Zarówno w salonie, jak i w sypialni istnieje niewielkie ryzyko zanieczyszczenia czy wilgoci, dlatego w tych pomieszczeniach sprawdzą się tapety papierowe lub flizelinowe. Z kolei, jeśli chcemy otrzymać bardziej efektowną stylizację, warto postawić na tekstylne.

Tapeta w kuchni i łazience

W kuchni i łazience istnieje największe ryzyko zabrudzenia. Panuje w nich także duża wilgoć i wysoka temperatura, dlatego warto wybrać do nich tapety winylowe, reliefowe lub ze szklanego włókna. Godnymi uwagi są winylowe, ponieważ łatwo się je czyści.

Przedpokój i pokój dziecięcy

W przedpokoju często ocieramy się o ściany, natomiast w pokoju dziecięcym, w którym panuje duża wyobraźnia bawiących się dzieci, np. malujących po ścianach kredkami czy farbami. Z tego powodu, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór materiału wykonanego z winylu. Wystarczająca będzie sucha ściereczka lub pokrycie tapety laminatem, aby usunąć zabrudzenia.

kształt sześciokątny

Udekoruj wnętrze z klasą

Tapety ścienne to bardzo dobry wybór do udekorowania ścian i urządzania wnętrz. Po latach wróciły w nowej odsłonie i już nie kojarzą nam się ze starymi mieszkaniami, a wręcz przeciwnie – pozwalają na zabawę w trakcie aranżacji wnętrz, dzięki wysokiej jakości materiałów i nietuzinkowym wzornictwie. Dodatkową ich zaletą jest to, że nie wymagają dużego nakładu finansowego i możemy je zamontować samodzielnie. Jeżeli lubisz tapety lub myślisz o takim rozwiązaniu w swoim mieszkaniu, nasz profesjonalny zespół MAZZANI pomoże Ci stworzyć wnętrze dostosowane do Twoich upodobań i potrzeb. Realizujemy projekty na terenie Warszawy i okolic, a online w całej Polsce. Zadzwoń i omów z nami szczegóły współpracy. Zapraszamy do kontaktu! 

Pytania naszych klientów:

Jak wybrać odpowiednią tapetę?

Zależy w jakim pomieszczeniu chcemy kłaść tapetę – np. jeżeli jest to salon, można zastosować wszystkie rodzaje tapet. W przypadku łazienki, najlepiej postawić na okładziny wykonane z winylu. Jednak wcześniej należy zapoznać się ze wszystkimi rodzajami. 

Jakie są rodzaje tapet?

Istnieje kilka rodzajów tapet: papierowe, winylowe, flizelinowe, ze szklanego włókna i tekstylne. Przykładowo papierowe wykonane z wielowarstwowego papieru, idealnie nadają się do salonu i sypialni. Zaś winylowe, sprawdzą się w łazience i kuchni.  

Jakie zalety mają tapety ścienne?

Tapety ścienne nie wymagają wysokiego nakładu finansowego. Są łatwe w montażu, który można wykonać samodzielnie. Do innych zalet możemy zaliczyć m.in.: odporność na uszkodzenia, szeroka gama kolorów i wzorów, ocieplenie pomieszczenia i nadanie przytulnego klimatu, dopasowanie do każdej ściany, możliwość szybkiej metamorfozy.