skandynawski salon, stolik kawowy
27
wrz

Inspiracja życiem codzienny

Zapoczątkowany styl przez Carla Larssona wywodzi się z Europy Północnej. Znany szwedzki malarz i architekt, zainspirowany codziennością życia Skandynawów, stworzył niezwykły trend w aranżacji wnętrz. Bez wątpienia, styl skandynawski obecnie jest jednym z najbardziej uwielbianych stylów w Polsce. Charakteryzuje go funkcjonalność, prostota, uniwersalność i ekologia. A za sprawą jasnych kolorów, nawet najmniejsza przestrzeń wydaje się bardziej przestronna i pełna światła.

fotel uszak

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego

Największym jego atutem jest to, że sprawdza się w każdym wnętrzu. Funkcjonalny, bo nie jest przeładowany meblami i przepełniony dodatkami. Proste rozwiązania, przejrzyste wzory i jasne kolory świadczą o jego uniwersalności. Na dodatek, wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są przytulne – poprzez drewno, miękkie tkaniny w postaci dywanów, koców, narzut, poduszek oraz klimatycznego oświetlenia. Poza tym styl skandynawski wyróżnia:

  • światło naturalne – Skandynawowie unikają ciemnych i grubych zasłon, stawiają na lekkie i zwiewne firanki lub rolety, by wpuszczały jak najwięcej światła do środka mieszkania;
  • stonowana kolorystyka – jasne i spokojne kolory, jak: biel, beż, szarość, odcienie ziemi i drewna; chcąc ożywić wnętrze, można postawić na czerwień i subtelne pastele;
  • naturalność materiałów – urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim, nie może zabraknąć takich elementów, jak: drewno, kamień, wełna, bawełna, len oraz materiały biodegradowalne;
  • proste meble – są to formy mebli minimalistycznych bez zdobień, wygodne i zaprojektowane ergonomicznie;
  • mała ilość dodatków – styl skandynawski nie potrzebuje wielu ozdób, należy pamiętać o umiarze w dekorowaniu; dodatki muszą być wybrane w przemyślany sposób.

Drewno jest dominującym materiałem w stylu skandynawskim. Dobrze, gdy wygląda na nieobrobione – posiada liczne sęki i pęknięcia, najlepiej w naturalnej formie lub bielone.

beżowe wnętrze sypialni

Zamiłowanie do ekologii i mebli

Styl skandynawski to przede wszystkim ekologia i nacisk na naturalne surowce. Segregacja śmieci, oszczędność energii oraz ekologiczny tryb życia, to norma wśród mieszkańców Skandynawii. Nietoksyczne materiały, farby, elementy biodegradowalne i wszystko to, co ma dobry wpływ na zdrowie. Skandynawskie wnętrze ma mało zakamarków, dlatego jest łatwiej utrzymać porządek. Oprócz tego surowce ekologiczne są łatwe w czyszczeniu i nie trzeba ich czyścić chemicznie. Praktyczność i wygoda to motywy przewodnie dla Skandynawów. Meble są proste, fotele przybierają ergonomiczne formy, natomiast krzesła, sofy i kanapy są perfekcyjnie dopasowane do kształtów ciała. Drewniane meble to istota stylu skandynawskiego, tuż za nimi muszą znaleźć się tapicerowane, np. w postaci sofy na drewnianych nóżkach. Trzymając się zasad ekologii, warto również postawić na meble wykonane z palet.

Skandynawski design w salonie i sypialni

Salon powinien być naturalny i przytulny, dlatego najlepiej sprawdzą się jasne i lekkie kolory. Nie może w nim zabraknąć mebli o łagodnych kształtach. Niezwykle ważnym elementem w salonie jest sofa w stylu skandynawskim, która tworzy zgrany duet z minimalistycznym stolikiem kawowym. Naprzeciwko niej musi znaleźć się drewniana szafka RTV, a obok niej biały regał lub wykonany z jasnego drewna. Dbając o komfort, warto zaopatrzyć się w fotel uszak z podnóżkiem, któremu towarzyszyć będzie stojąca lampa podłogowa.

Sypialnia powinna być wyposażona w wygodne łóżko o prostych i drewnianych ramach ze zdrowym materacem. Poza tym musi się w niej znaleźć biała komoda oraz prosta i pojemna szafa. Idealnym dopełnieniem aranżacji sypialni będzie puf ze schowkiem lub ławeczka. Przydadzą się także lampki nocne z tkaninowymi kloszami.

Kuchnia i łazienka w stylu hygge

Kuchnia powinna być jasna, przestronna i ergonomiczna. Należy pamiętać, że w stylu skandynawskim liczy się minimalizm, dlatego najlepiej wybrać gładkie szafki o eleganckim i prostym wykończeniu. Zazwyczaj o białych lub jasnoszarych frontach, które warto przełamać drewnianymi dodatkami, wzorzystymi tekstyliami czy roślinami doniczkowymi.

białe szafki, rośliny

W łazience wszystkie elementy wyposażenia i dodatki powinny tworzyć przyjemną atmosferę. Najważniejsze jest czerpanie przyjemności z drobnych rzeczy, o czym mówi filozofia hygge. Zatem wolno stojąca wanna do codziennej kąpieli to podstawa. Drewniane lub drewno podobne płytki sprawią, że będzie przytulniej, a roślinność ożywi wnętrze. Natomiast wiklinowe kosze, drewniane puzderka, ekologiczne świece czy szczotki z naturalnego włosia uzupełnią jej wystrój.

Odmień swoje wnętrze

Styl skandynawski to niesamowita dbałość o estetykę. Jasne i przytulne wnętrze, wypełnione naturalnymi materiałami bez zbędnych dodatków trafia w gusta wielu domów. Jeżeli masz pytania dotyczące aranżacji mieszkania w stylu skandynawskim – skontaktuj się z naszym zespołem, który chętnie doradzi i zaproponuje najbardziej oryginalne koncepcje. MAZZANI realizuje projekty stacjonarne w Warszawie i okolicy oraz współpracę zdalną na terenie całego kraju. Zapraszamy do kontaktu!

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski to zamiłowanie do minimalizmu, prostoty i funkcjonalności. Naturalne światło i jasne kolory to podstawa. Dominujący materiał to drewno, kamień, bawełna, len i materiały biodegradowalne. We wnętrzu nie ma wielu zdobień, a dodatki są dobierane w przemyślany sposób. 

Jakie są meble w stylu skandynawskim?

Meble mają proste, minimalistyczne formy bez zdobień. Krzesła, sofy i kanapy są dopasowywane do kształtów ciała. Najczęściej są to drewniane meble, ale także tapicerowane czy meble z palet. Powinny być praktyczne i wygodne.  

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Należy postawić na jasne i ciepłe kolory, tak, by utworzyć naturalny i przytulny klimat. Podstawowym elementem jest sofa w połączeniu ze stolikiem kawowym. Wyposażony musi być w drewnianą szafkę RTV i biały regał. Swoje miejsce powinien mieć również fotel uszak z podnóżkiem. Nie zapominając o oświetleniu, warto zaopatrzyć się w lampę podłogową.