przykładowa aranżacja garderoby
28
kwi

Gdzie urządzić garderobę? 

Wszyscy znamy widok wypadających ubrań z szafek, a idealnym rozwiązaniem na takie sytuacje jest właśnie garderoba. Można ją urządzić w osobnym pomieszczeniu lub w części sypialni, korytarza lub łazienki. Wszystko zależy od metrażu domu oraz naszych potrzeb.  

Dobrze zorganizowana garderoba pozwala na utrzymanie porządku dzięki umiejętnemu rozplanowaniu przestrzeni. Przy projektowaniu domu zastanów się, gdzie najlepiej ulokować to miejsce, by korzystanie z niego było wygodne. Dobrym miejscem będzie pomieszczenie blisko toalety oraz pokoju sypialnego. Można wykorzystać miejsca trudniejsze do zaaranżowania, np. przy uskokach, co pomoże wykorzystać całą przestrzeń domową. 

Rozmiary i odległości 

Jeśli garderoba ma być urządzona w oddzielnym pomieszczeniu, warto pamiętać, że nie powinna mieć mniej niż 3,5 m2, inaczej nie będzie funkcjonalna oraz nie pomieści więcej rzeczy niż standardowa szafa. Ważny jest kształt – wybierajmy kwadratowe pokoje, dzięki czemu będziemy mogli swobodnie z niej korzystać oraz pomieścimy głębokie regały. Do swobodnego poruszania się powinniśmy mieć 1,5 m2, a odległość między szafami powinna wynosić 100–120 cm2. Istotne są również wymiary: 

  • przejścia – szerokość 90 cm, 
  • drzwi wejściowych – szerokość 70 cm, 
  • lustra – odległość ok. 120 cm oraz wysokość ok.180 cm. 
duża, przesuwana szafa

Systemy montażowe 

Przy aranżacji garderoby ważne są mocowania, które powinny być stabilne i wytrzymałe. Przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę aspekty techniczne danego pomieszczenia. Możemy zastosować trzy rodzaje montażu: 

Konstrukcja mocowana do ścian sprawdza się w pomieszczeniach pod skosami, stalowe lub aluminiowe szyny, do których przytwierdzane są półki, szafki oraz szuflady. 
System wolnostojący dobra alternatywa, jeśli nie chcemy mocowania do ścian, łatwy w montażu, ale może być mniej wytrzymały (moduły są ze sobą łączone zapewniając stabilność), jego elementy mogą składać się z drewna, aluminium lub stali. 
Drążki rozporowe stosuje się je, gdy ściany są niezdolne do utrzymania dużych ciężarów, półki i szafki montowane są do aluminiowych drążków, które przytwierdza się między sufitem, a podłogą, łatwa dostępność elementów oraz możliwość modyfikowania. 

Oświetlenie i wentylacja 

W garderobie niezbędne jest światło, dzięki któremu możemy zobaczyć twarz i sylwetkę w lustrze. Istotne jest, aby oświetlenie było naturalnej barwy, aby nie zniekształcało rzeczywistej tonacji kolorystycznej. Idealnie sprawdzą się żarówki LED o mocy 25 W. Można zastanowić się nad samoistnym zapalaniem się światła, gdy wchodzimy do pomieszczenia. Jest to wygodne rozwiązanie, jeśli często korzystamy z przymierzalni. 

Jeśli garderoba ma być w osobnym pomieszczeniu i nie ma w nim okna z nawiewnikiem, według norm, powinieneś zamontować kanał wentylacyjny.  

szuflada z okularami

Przesuwane drzwi  

Jeśli zależy nam, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, drzwi przesuwane to idealne rozwiązanie, które pozwala zyskać do 8 m2, w zależności od metrażu. Jakie są najważniejsze kwestie przy montażu tego typu wyjścia? 

  • Wyrównanie krzywizn w suficie, podłogach oraz na ścianach – jest to potrzebne do założenia szyn, na których będą montowane skrzydła szafy. 
  • Stworzenie nowej konstrukcji szkieletowej lub pogrubienie ściany o 10–12 cm – konieczny zabieg, jeśli drzwi mają być ukryte w kasecie. 
  • Drzwi teleskopowe – ukrycie dwóch skrzydeł w jednej kasecie, którego używamy, gdy mamy za mało miejsca na standardowe rozwiązanie. 
  • Materiał systemów – mogą być wykonane z aluminium (stosowane w pomieszczeniach o wyższej i standardowej wysokości) oraz ze stali (tańsze, ale głośniejsze przy użytkowaniu). 

Wyposażenie  

Wybór zależny jest od naszych potrzeb. Nie powinno zabraknąć dużej ilości półek, szuflad, koszy, stojaków i innych elementów niezbędnych do swobodnego korzystania. Warto pamiętać, aby były różnych rozmiarów, dzięki czemu można dobrze zorganizować przestrzeń. Dobrze jest wyodrębnić miejsce na wiszące rzeczy, a następnie podzielić na długie (150 cm), które pomieszczą płaszcze, sukienki, marynarki oraz krótkie (95 cm) na koszulki lub spodnie. 

Wszystkie ubrania powinny pozostać w ukryciu, a akcesoria takie jak okulary lub torebki mogą być widocznie. Będą tworzyć element dekoracyjny, ale jeśli chcemy, żeby wszystko było zakryte, idealnie sprawdzą się szuflady z przegródkami organizacyjnymi na okulary lub biżuterię. 

Wysokie półki możesz wykorzystać na przechowywanie pościeli lub ręczników, a dolne na bieliznę lub obuwie. 

pufa w garderobie

Wnętrza dopasowane do Twojego stylu życia

Jeśli chciałbyś uzyskać więcej informacji odnośnie aranżacji funkcjonalnej garderoby, skontaktuj się z zespołem MAZZANI. Sprawią, że każde pomieszczenie w Twoim domu będzie miało swój indywidualny urok. 

Pytania naszych klientów:

Jakie oświetlenie zastosować w garderobie?

W wyborze oświetlenia ważne jest, aby światło było o naturalnej barwie, która nie będzie zmieniać tonacji kolorystycznej twarzy lub ubrań. Idealnie sprawdzą się żarówki LED o mocy 25 W. 

Jakie istnieją systemy montażowe?

Na rynku znajdziemy różne metody na zamontowanie szaf do garderoby, np. konstrukcja mocowana do ścian, system wolnostojący oraz drążki rozporowe. Wybór zależny jest od wytrzymałości ścian, budżetu, metrażu domu oraz naszych potrzeb. 

Co powinno znajdować się w wyposażeniu garderoby?

Najważniejszym elementem garderoby jest jej wyposażenie. Nie powinno zabraknąć licznych półek, szafek, wysuwanych szuflad oraz przegródek organizacyjnych. Ważne są również drążki oraz wieszaki, dzięki którym zawiesimy sukienki, marynarki lub płaszcze. 

Gdzie ulokować garderobę?

Najlepiej wykorzystać wolne miejsce w domu, np. pod skosami. Jeśli zależy nam na wygodzie, warto umiejscowić ją w sypialni. Możemy zastanowić się też nad korytarzem lub łazienką, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie przeznaczenie na nią osobnego pomieszczenia.