salon w stylu japońskim
27
kwi

Styl japoński

Styl japoński łączy w sobie prostotę, minimalizm i funkcjonalność. Charakterystyczne dla tego nurtu są otwarte przestrzenie, niskie, geometryczne meble, rozproszone oświetlenie oraz stonowana kolorystyka. Dodatkowo wprowadza on do domu spokój, harmonię i jednocześnie elegancję. Wszystkie te elementy są zgodne z filozofią zen, która skupia się na połączeniu ciała i ducha. Styl japoński będzie więc dobrym pomysłem dla osób zabieganych i zapracowanych. 

Otwarte wnętrza 

Pomieszczenia w stylu japońskim charakteryzują się umiarem, porządkiem oraz harmonią. Wydają się tym samym niezwykle przestronne. Dzieje się tak za sprawą m.in. dużych okien, przez które wpada naturalne światło oraz niewielkiej liczby przedmiotów. Popularne są także wszelkiego rodzaju parawany oraz przesuwane drzwi oddzielające, na przykład salon od sypialni. W nocy zapewniają prywatność, a w ciągu dnia powiększają pokój i nadają mu lekkości. Warto zauważyć, że najlepiej wyglądają parawany zrobione z cienkiego pergaminu wstawionego w drewnianą ramę. Można również spotkać takie, które zamiast z delikatnego papieru, są wykonane ze szkła. Oba rodzaje świetnie sprawdzą się również w mieszkaniach o niewielkim metrażu. 

salon urządzony w nurcie japońskim

Stonowana kolorystyka 

We wnętrzach urządzonych w stylu japońskim królują ciepłe barwy i odcienie ziemi, które jednoznacznie wskazują na bliski związek z naturą. Są to m.in.: 

  • brązy,  
  • beże, 
  • biele, 
  • szarości, 
  • zielenie. 

Niekiedy taka przestrzeń może wydawać się nieco zbyt monotonna, jednolita i nudna. Warto wtedy dodać akcesoria, najlepiej w jednym kolorze – żółci lub czerwieni. Stosowane są także czarno-białe akcenty. Dobrym pomysłem, aby urozmaicić pomieszczenia, są rośliny doniczkowe, w tym drzewko bonsai czy bambus. Doskonale wyglądają i kojarzą się z Dalekim Wschodem. 

Funkcjonalne meble  

Warto zwrócić uwagę na nietypowy rozkład mebli w domach urządzonych w nurcie japońskim. Ustawione są pośrodku, w samym centrum pomieszczeń, dzięki czemu te wydają się większe i bardziej przestronne. Wrażenie lekkości Japończycy uzyskują również dzięki znajdującym się blisko ziemi, funkcjonalnym meblom. Charakterystyczne są niskie stoliki i wygodne poduszki oraz pufy zamiast krzeseł. W sypialni, zamiast łóżka, można umieścić materac – bezpośrednio na podłodze lub na niewielkiej ramie. Pamiętaj jednak, aby unikać bardzo wzorzystych poduszek i mocno ozdobnych narzut. Kolejnym sposobem, żeby zaznaczyć swój bliski kontakt z naturą i ziemią, są drewniane i bambusowe meble. Warto wybrać klon, sosnę lub mahoń. Będą nie tylko dobrze wyglądać, lecz także przywołają niepowtarzalny klimat Japonii. 

sypialnia

Charakterystyczne dodatki  

Jednolite i dość minimalistycznie urządzone wnętrze, warto urozmaicić ciekawymi dodatkami. Świetnie sprawdzą się zdjęcia z japońskimi krajobrazami, a także ozdobne mozaiki lub kolorowe mandale. Dobrze jest wykorzystać elementy dekoracyjne związane z japońską duchowością, takie jak figurki przedstawiające Buddę czy wachlarze z orientalnymi wzorami. Doskonałym pomysłem będą także koce, wazony i inne dodatki o charakterystycznej, jednolitej barwie. W japońskim wnętrzu nie może zabraknąć roślin – najlepiej doniczkowych. Doskonale będą pasować drzewka bonsai, ale również storczyk, orchidea czy bambus. Dobrze jest ustawić tylko kilka roślin czy kwiatów, by ich zbyt duża liczba nie przytłaczała i nie dominowała w tak ascetycznie urządzonym mieszkaniu. 

Nieoczywiste oświetlenie 

W pomieszczeniach urządzonych w stylu japońskim, najlepiej sprawdza się światło naturalne. Unikajmy zatem zasłaniania okien ciężkimi zasłonami i ciemnymi roletami. W takim wnętrzu nie sprawdzą się także żyrandole, które tylko zepsują klimat minimalistycznego i spokojnego wnętrza. Doskonałym pomysłem będzie natomiast oświetlenie punktowe w postaci drewnianych i papierowych lamp oraz lampionów. Najlepiej wybrać takie, dzięki którym światło stanie się delikatne i subtelne. W sypialni i w pokoju dziennym świetnie będą wyglądały różnego rodzaju świece, dające rozproszone światło. Tak dobrane oświetlenie sprawi, że Twoje mieszkanie stanie się przytulne i zaciszne. 

żeliwne patelnie i garnki

Japońskie akcesoria 

Aby dopełnić wnętrza w stylu zen, warto wykorzystać elementy kojarzące się bezpośrednio z Krajem Kwitnącej Wiśni. Na podłodze można ułożyć tradycyjne maty – tatami, wykonane zwykle ze słomy ryżowej i innych naturalnych materiałów. Zastępują dywan, ale służą też do medytacji, a nawet do spania. Istnieją także specjalne maty z okrągłą poduszką – zabuton, które są wykorzystywane do ćwiczeń oraz do siedzenia przy niskim stole. Ich zaletą jest niewątpliwie fakt, że pomagają utrzymać odpowiednią postawę ciała, a przy tym chronią stawy i kręgosłup przed skrzywieniem. Warto również wspomnieć o pewnego rodzaju tradycyjnym, japońskim meblu z nieregularnie umieszczonymi półkami – chigai-dana. Pomieści on książki, ozdobne akcesoria czy świece i nada wnętrzu oryginalnego charakteru. 

Funkcjonalność i estetyka w jednym projekcie

Chciałbyś zaaranżować swoje wnętrza w stylu japońskim i nadać im unikalnego charakteru? Nasi projektanci pomogą Ci stworzyć minimalistyczną przestrzeń w nurcie zen. Sprawdź ofertę, którą dla Ciebie przygotowaliśmy.

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się styl japoński we wnętrzach?

Charakterystyczną cechą mieszkań urządzonych w stylu japońskim, są otwarte wnętrza, a także jasna kolorystyka. Meble są nisko osadzone i znajdują się w centrum pomieszczenia, a oświetlenie jest raczej punktowe i rozproszone. Pokoje można urozmaicić poprzez dodanie tradycyjnych, japońskich mat do medytacji czy też roślin doniczkowych. 

Jakie meble wybrać do wnętrz urządzonych w nurcie japońskim?

Najlepiej sprawdzą się meble nisko osadzone, zrobione z naturalnych materiałów. W ten sposób zaznaczymy swój bliski kontakt z naturą oraz stworzymy unikalny charakter w pomieszczeniu. Popularne są niewysokie stoliki oraz materace ułożone bezpośrednio na podłodze lub na niewielkim stelażu. 

Jakie dodatki dobrać do mieszkania w stylu japońskim?

Aby urozmaicić mieszkanie w nurcie japońskim, warto ustawić kilka roślin doniczkowych takich jak storczyk czy drzewko bonsai. Doskonale sprawdzą się tradycyjne maty do ćwiczeń i medytacji oraz fotografie przedstawiające japońskie krajobrazy. 

W jaki sposób oświetlić mieszkanie urządzone w nurcie japońskim?

Popularnym rozwiązaniem są lampy i lampiony dające miękkie, rozproszone światło. Najlepiej, jeśli są one zrobione z drewna lub z papieru. Można wykorzystać także różnego rodzaju świeczki, dające punktowe oświetlenie. Pamiętaj jednak, żeby unikać żyrandoli i innych elementów wyposażenia emitujących ostre światło.