oświetlony blat kuchenny
20
paź

Zamknięta kuchnia bez okien

Rzadkością są pomieszczenia pozbawione okien. W obawie przed lękiem zamkniętej przestrzeni wiele osób mimo wszystko decyduje się na wnętrza z oknami, ze względu na chęć wietrzenia powierzchni, czy dostęp do światła docierającego z zewnątrz w ciągu dnia. Oczywiście są wyjątki od reguły. Brak okien w kuchni może wynikać z przebudowy mieszkań i domów. Zerknij na pomysły na aranżacje ślepych kuchni, które są tak przytulne i komfortowe, że przygotowywanie w nich posiłków będzie istną rozkoszą.

czarno – brązowa kuchnia z wyspą

Ślepa kuchnia – jakie farby wybrać?

Przede wszystkim, chcąc uzyskać efekt powiększonej przestrzeni, powinieneś dobrać odpowiednie barwy. Kuchnia bez okna zyska, gdy wykorzystasz jasne, pastelowe kolory, czyli biel, kość słoniowa, wanilia. Sprawdzi się również naturalne drewno. Dobrze, aby kuchenne meble były lekko połyskujące, by delikatnie odbijać światło. Ciemniejsze kontrasty warto zastosować w przypadku dodatków i detali.

Gdy należysz do osób lubiących eksperymenty, dobrze jest przychylić się ku zastosowaniu nieco kontrastujących ze sobą odcieni. Umiejętne ich zastosowanie będzie działać pozytywnie na proporcje całego pomieszczenia.

Jakie oświetlenie zastosować w kuchni bez okna?

Odpowiednio dobrane oświetlenie małej kuchni bez okna, to bez wątpienia klucz do sukcesu. Aranżując powierzchnię, warto użyć kilku źródeł sztucznego światła. Lampa sufitowa wraz z kinkietami ściennymi, halogenowe oprawy czy nierzucające się w oczy listwy LED – dzięki takim motywom kuchnia zyska na jasności i optycznie powiększy się.

By wnętrze nabrało nieco ciepła, zainwestuj w takie oświetlenie, aby ślepa kuchnia wydawała się bardziej komfortowa i byś czuł się w niej przytulnie. Pomieszczenie z białym i zimnym oświetleniem będzie sprawiać wrażenie chłodnego i przygnębiającego.

jasna kuchnia z białymi meblami

Lustro jako jeden z trików w ślepej kuchni

Dobrze dopasowane do zamkniętego pomieszczenia lustro, może okazać się zbawienne w przypadku kuchni bez okna. Dzięki temu powierzchnia doskonale odbija sztuczne światło, a wnętrze zyskuje na optycznym powiększeniu. Lustro nie musi stanowić osobnego elementu wyposażenia, a może np. być umieszczone na froncie kuchennej szafki.

Lustrzane płytki również stworzą niesamowitą grę światła. Jednak, gdy zdecydujesz się na tego typu rozwiązanie, musisz pamiętać o tym, by stosować się do higieny pomieszczenia. Każde, nawet najmniejsze zabrudzenie czy zachlapanie będzie niestety widoczne na pierwszy rzut oka.

Triki do wykorzystania w wąskiej kuchni

Świetnymi pomysłami na aranżację ślepej kuchni mogą być następujące warianty:

  • zastosowanie szklanych przegród – poprzez to kuchnia zyska na przenikaniu światła z sąsiedniego pomieszczenia, a tym samym wnętrze zostanie odizolowane,
  • użycie przesuwnych drzwi lub ścianek działowych – te całkowicie lub częściowo przezroczyste, lub matowe mogą idealnie się sprawdzić,
  • zainstalowanie okna wewnętrznego – takie rozwiązanie sprawi, że powierzchnia zyska na dostępie do światła z wnętrza obok,
  • zastosowanie otworu czy też portalu w ścianie w kuchni bez okna – zachowuje się wówczas dostęp do światła i świeżego powietrza.

Odkryj potencjał swojego domu

Kuchnia bez okna może być wyzwaniem, ale z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI staje się przestrzenią pełną możliwości. Nasz architekt wnętrz specjalizuje się w projektowaniu kuchni, zapewniając optymalne oświetlenie, kolorystykę i układ, który stworzy wrażenie przestrzeni. Dzięki naszemu projektowi uzyskasz funkcjonalną i przytulną kuchnię, w której gotowanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Skorzystaj z naszej wiedzy, aby stworzyć kuchnię bez okna, która spełni Twoje oczekiwania. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie barwy zastosować w kuchni bez okna?

Najlepszymi kolorami w kuchni bez okna będą jasne odcienie. Należy tu podkreślić szczególnie biele, wanilię, beże i naturalna barwa drewna.  

Czym oświetlić kuchnię bez okna?

Kuchnię bez okna warto oświetlić kilkoma źródłami światła. Połączenie lampy sufitowej, kinkietów czy delikatnych listw LED, które będą odpowiednio zamaskowane, to doskonały pomysł.