drewniany parawan
12
kwi

Skąd się wziął styl orientalny?

Styl orientalny to mieszanka wielu kultur, krajów oraz barw. Przeważa tu głównie bogactwo i egzotyka. Trzeba jednak stosować go tak, by nie przytłoczyć wnętrza. Jak najefektywniej zaaranżować wnętrze w tym stylu?  

Skąd pochodzi styl orientalny? 

Styl orientalny jest mieszaniną wpływów z wielu krajów Wschodu. Od Chin, Indii, Tajlandii, Wietnamu po Japonię i Koreę, z dodatkiem Maroka i Tunezji. Cechami charakterystycznymi dla tego stylu są intensywne kolory oraz bogate wzory.  

Zamiłowanie do krajów Orientu dało się już zauważyć w Europie, około XVII wieku. Aranżacje pomieszczeń powróciły znów w XX wieku, około lat 80–tych, jednak nieco w odpustowej formie. Styl ten daje bardzo duże możliwości, co do projektu mieszkania, warto jednak skupić się na jednym, konkretnym z krajów Orientu.  

Dodatki w stylu orientalnym 

Styl orientalny jest bardzo bogaty w różnego rodzaju dodatki, z różnorodnych krajów Wschodu. Najczęściej stosowanymi akcesoriami, przy aranżacji wnętrz są: 

  • kolorowa ceramika, 
  • lampy oraz lampiony, 
  • wzorzyste dywany,  
  • rzeźbione, drewniane szafki oraz stoliki, 
  • wzorzyste poduszki, 
  • barwne kafle, ułożone w mozaikę, 
  • plecione kosze oraz tace. 
sypialnia

Sypialnia w stylu orientalnym 

Jeśli chodzi o aranżacje sypialni, w stylu orientalnym stawiajmy na barwy łagodne, takie jak biel i szarość, z domieszką czerni oraz beżu. Tkaniny, które świetnie sprawdzą się w tym pomieszczeniu to: jedwab, len, bawełna, a także aksamit. Dodadzą one nieco przytulności.  

Rozważając umeblowanie, wybierajmy tylko te meble, które są niezbędne, czyli: łóżko, szafę, szafkę nocną. Najlepiej o geometrycznych kształtach i niezbyt dużej wysokości. Łóżko może być wykonane z drewna, z palisandru albo bambusa.  

Dobrym pomysłem na zastosowanie akcesoriów do sypialni będzie drewniany parawan, który idealnie oddzieli strefę sypialnianą, od garderoby. Świetnie sprawdzą się także tapety o intensywnych kolorach, w geometryczne wzory, czy ceramiczne wazony. 

Salon w stylu orientalnym 

W salonie warto postawić na orientalną tapetę, np. w stylu chinoserie. Jest to styl, który rozwinął się w XVII wieku, w Europie. Kanapa powinna zostać umieszczona pod ścianą, utrzymana w jednolitej tapicerce. Świetnym rozwiązaniem będą kolorowe poduszki, z motywami chińskimi. Obok kanapy, możemy postawić stolik kawowy, wykonany, np. z malowanej laki. Dopełnieniem dodatków będą lampiony, świece, a także orientalne rośliny, np. drzewko bonsai. 

drzewko bonsai w salonie

Kuchnia w stylu orientalnym 

W przypadku kuchni, w stylu orientalnym dobrym rozwiązaniem będzie intensywna paleta kolorów oraz eleganckie dodatki. W przypadku ścian świetnie sprawdzi się tu kolor żółty, a jedna z nich może zostać udekorowana kafelkami ściennymi, np. z kwiatowym wzorem.  

Meble powinny zostać wykonane z ciemnego drewna, które nawiązuje do kuchni indyjskiej. Mogą być uzupełnione o złotą armaturę. Zamiast wyspy, zdecydujmy się tu na duży stół z krzesłami, na których umieścimy kolorowe poduszki. 

Jeśli chodzi o dodatki, idealnie sprawdzą się tu wielobarwne pojemniki na przyprawy, misy, naturalne kosze na warzywa oraz owoce, a także różnego rodzaju ceramika. 

Łazienka w stylu orientalnym 

Jeśli chodzi o kąpiele, czy różnego rodzaju zabiegi, mające upiększać nasze ciało, to najsłynniejszymi znanymi łaźniami są tak zwane  Hamam. Mogą być tureckie lub arabskie. Jak zaaranżować więc łazienkę, w stylu orientalnym?  

Meble powinny być przede wszystkim drewniane, np. wykonane z palisandru, co daje dużą odporność przed wilgocią znajdującą się w łazience. Dobrym pomysłem będzie tu armatura w kolorze złota oraz nablatowa, kolorowa umywalka we wzory. Ściany oraz podłogi możemy pokryć płytkami, np. w orientalną mozaikę. Pamiętajmy, by nie pokrywać całego pomieszczenia kafelkami, bo efekt może być zbyt przytłaczający. 

Każde wnętrze zasługuje na wyjątkowy projekt

Orientalne wnętrza to aranżacja dla osób odważnych, lubiących intensywną paletę barw i niebanalne rozwiązania. Jeśli kultura krajów wschodnich jest Ci bliska, firma MAZZANI pomoże przenieść Twoje wnętrza na Daleki Wschód.  

Pytania naszych klientów:

Jakie wybrać dodatki w stylu orientalnym?

Dodatki, które urozmaicą niejedno wnętrze, w stylu orientalnym, to przede wszystkim: plecione kosze i tace, kolorowa ceramika, lampiony, wzorzyste dywany i poduszki, barwne kafle, ułożone w ceramikę.  

Czym jest hamam?

Hamam są to arabskie lub tureckie łaźnie, w których wykonywane są kąpiele, a także zabiegi upiększające ciało, w krajach Dalekiego Wschodu. 

Skąd pochodzi styl orientalny?

Styl orientalny jest mieszaniną wpływów z wielu krajów Wschodu. Od Chin, Indii, Tajlandii, Wietnamu po Japonię i Koreę, z dodatkiem Maroka i Tunezji.