kuchnia w stylu skandynawskim
04
wrz

Styl skandynawski we wnętrzach kuchennych 

W dzisiejszych czasach wybór stylu wnętrza dla naszych mieszkań może być trudnym zadaniem, ponieważ istnieje wiele różnych opcji do wyboru. Jednym z popularnych i ujmujących stylów jest styl skandynawski, który zdobywa coraz większą popularność ze względu na swoją prostotę, funkcjonalność oraz przytulność. W tym artykule przyjrzymy się, jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim, korzystając ze wskazówek naszych specjalistów.  

jasne blaty, białe szafki

Jasność i neutralność kolorów   

Jedną z kluczowych cech stylu skandynawskiego jest jasność i neutralność kolorów dominujących we wnętrzach. W kuchni w tym stylu warto stawiać na odcienie bieli, szarości oraz beżu, które nadają przestrzeni uczucie czystości i przestronności. Ściany w jasnych kolorach odbijają światło, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przyjazne. Istotne jest zatem unikanie zbyt ciemnych czy intensywnych kolorów, aby zachować spójność stylu i atmosferę jasności. 

Meble i akcesoria 

W stylu skandynawskim kładzie się nacisk na minimalizm i praktyczność. Meble i akcesoria powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. W kuchni warto postawić na proste linie i ergonomiczny układ, aby ułatwić codzienne czynności. Jasne drewno jest często wykorzystywane w meblach kuchennych, dodając ciepła i naturalności do wnętrza. Warto zadbać o dopasowane dodatki, takie jak: 

  • otwarte półki,  
  • wieszaki na ściany  
  • stojaki na przyprawy. 
beżowe ściany, drewniany stół, roślinność

Oświetlenie przy tworzeniu przytulnej atmosfery 

Odpowiednie oświetlenie odgrywa kluczową rolę w aranżacji wnętrza w stylu skandynawskim. Jasność i dostateczna ilość światła są nieodzowne dla tego stylu. W kuchni warto korzystać z naturalnego światła dziennego, dlatego zasłony czy rolety powinny być lekkie i przejrzyste. Natomiast wieczorem można stworzyć przytulną atmosferę za pomocą miękkiego oświetlenia, takiego jak lampy czy kinkiety.  

Akcenty roślinne 

Świat roślin to ważny element stylu skandynawskiego we wnętrzach. W kuchni można wprowadzić przytulność i świeżość za pomocą akcentów roślinnych. Rośliny doniczkowe na parapecie lub wiszące z sufitu nie tylko ozdobią przestrzeń, ale także wprowadzą do niej naturalny klimat. Rośliny to doskonały sposób na przełamanie minimalistycznego wyglądu i dodanie przyjemnego akcentu życia. 

jasna kuchnia, minimalistyczne dodatki

Detale i tekstylia   

Dodatki i tekstylia są kluczowymi elementami podkreślającymi komfort i ciepło stylu skandynawskiego. Miękkie poduszki, pledy oraz dywany mogą dodać przytulności do kuchennego wnętrza. Warto skupić się na wyborze naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna, w stonowanych kolorach. Wzory mogą być delikatne i geometryczne, zachowując równowagę minimalistycznego charakteru stylu. 

Stół jako centralny element 

W kuchni stylu skandynawskiego stół odgrywa ważną rolę jako centralny punkt spotkań zarówno rodziny, jak i gości. Wybór odpowiedniego stołu jest istotny zarówno pod względem funkcjonalności, jak i designu. Stół powinien być na tyle duży, aby pomieścić wszystkich domowników oraz ewentualnych gości.  

Bezpieczeństwo i ergonomia   

Podczas aranżacji kuchni w stylu skandynawskim nie można zapominać o aspektach bezpieczeństwa i ergonomii. Kuchnia to miejsce, gdzie odbywa się wiele czynności, dlatego układ przestrzeni oraz wybór sprzętów i akcesoriów powinny być dostosowane do potrzeb domowników.   

Kuchnia w stylu skandynawskim 

Styl skandynawski to propozycja dla osób ceniących prostotę, naturalność oraz funkcjonalność we wnętrzach. Aranżacja kuchni w tym stylu opiera się na jasności kolorów, minimalizmie oraz praktycznych meblach i akcentach. Z pomocą doświadczonych projektantów MAZZANI, przekształcisz swoją kuchnię w unikalne miejsce, odzwierciedlające ducha Skandynawii. Swoje usługi świadczymy na obszarze Warszawy i okolic oraz zdalnie, na terenie całej Polski. Zapraszamy do współpracy! 

Pytania naszych klientów:

Co charakteryzuje styl skandynawski w aranżacji kuchni?

Styl skandynawski w kuchni to przede wszystkim jasność kolorów, minimalizm, funkcjonalność mebli oraz akcenty roślinne. 

Jakie korzyści niesie ze sobą wybór jasnych kolorów w kuchni w stylu skandynawskim?

Jasne kolory nadają kuchni uczucie przestronności, czystości oraz przytulności, tworząc harmonijną atmosferę. 

Jakie znaczenie ma odpowiednie oświetlenie w kuchni skandynawskiej?

Oświetlenie jest kluczowe w tworzeniu atmosfery kuchni skandynawskiej, zapewniając jasność i przytulność zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. 

W jaki sposób akcenty roślinne wpływają na charakter kuchni w stylu skandynawskim?

Rośliny dodają naturalnego klimatu, łagodzą minimalistyczny wygląd i nadają wnętrzu przyjemną świeżość.