czerwone dodatki w sypialni
07
kwi

Kolor miłości nie tylko w święta

Symbolizuje miłość, władzę oraz radość. Z jednej strony kojarzy się przede wszystkim z walentynkami i negatywnym wpływem na nasz spokój (co niekoniecznie jest prawdą). Z drugiej strony mało osób jednak wie, że korzystnie oddziałuje na nasz apetyt, co czyni z niej idealną barwę do zastosowania w jadalni. Mimo swych zalet nie spotyka się jej często w aranżacji wnętrz, gdyż wydaje się trudna do opanowania. 
 

Symbolika czerwieni 

Jak już wiemy – czerwień może na nas wpłynąć pozytywnie i negatywnie. Potrafi być jednocześnie spontaniczna, motywująca, energiczna, pasjonująca oraz agresywna, niebezpieczna, brutalna i temperamentna. Poza tym rzutuje także na fizyczne reakcje naszego organizmu. Potrafi przyśpieszyć krążenie krwi czy pobudzić apetyt. Symbolizuje m.in.: energię, miłość, odwagę, prestiż i władzę.  

sypialnia

Różnorodność odcieni 

Zastosowanie czerwieni w projektowaniu wnętrz jest odważnym posunięciem. Wiele osób rezygnuje z niej, zapominając, że każdy może znaleźć odpowiedni odcień dla siebie. Poniższa tabelka przedstawi Wam nie tylko różne warianty czerwieni, ale również pomoże dobrać do nich odpowiednie kolorystyczne połączenie. 

 Odcień   Opis   Z jakim kolorem łączyć  
 Szkarłat   Szkarłat to najjaskrawszy odcień czerwieni, który występuje naturalnie. Kojarzy się z kratami, pasami oraz pierzynami spotykanymi w wiejskich chatach. Szkarłat rozwesela i nadaje życia wnętrzom. Przez brązowy pigment blisko jej do koloru bordowego.   czerń,  błękit, biel, jasna zieleń, złoto.  
 Ciemna czerwień   W wiktoriańskich posiadłościach ciemna czerwień występowała przede wszystkim jako kolor ścian bądź składnik dekoracyjnych wzorów. W naturze jest to kolor granatu, wiśni lub czereśni, gdzie występuje z zabarwieniem błękitu i brązu.   brąz,  ochra, oliwkowa zieleń, sjena palona.   
 Wpadające w brąz   Te odcienie rzadko pojawiają się jako barwa ścian czy tkanin. W projektowaniu wnętrz obecne są dzięki używaniu terakoty, cegły, drewna politurowanego oraz kamionki.   inne odcienie czerwieni, żółć,  czerń,  écru,  błękit,  zieleń.   
 Z błękitnym pigmentem   Są to przede wszystkim odcienie malinowe i wiśniowe.   fiolet,  pomarańcz,  zielononiebieski, pastele.   

Do odcieni czerwonego zaliczyć można także kolory wpadające w róż: 

  • amarantowy, 
  • biskupi, 
  • karminowy, 
  • rubinowy, 
  • truskawkowy. 

Wnętrza, w których chętnie zagości czerwień 

Ze względu na swą energiczność oraz właściwości pobudzające i motywujące, czerwień idealnie nada się do tego pomieszczenia, w którym najwięcej się poruszamy. Dobrze jest pomalować tym kolorem ściany w korytarzach, przedpokojach, holach czy domowych siłowniach. Jeśli czerwień ma być jedynie barwą dopełniająca aranżację, to dywan w tym kolorze czy fotel również zdadzą egzamin. Gdzie jeszcze można wykorzystać jej odcienia? 
 

Salon 

Ze względu na małą dynamiczność pomieszczenia, a tym samym przeznaczenie do odpoczynku, zazwyczaj odradza się stosowania koloru czerwonego jako dominującego. W takich przypadkach zaleca się użycie dodatków w tym kolorze, np. lamp czy dywanów oraz mebli, np. fotela bądź sofy. Projektując salon, dobrze jest połączyć czerwień z szarościami bądź bielą, które odrobinę zneutralizują jej oddziaływanie. 

Jednakże odważniejsi nie muszą rezygnować z czerwieni na wszystkich czterech ścianach. Takie rozwiązanie sprawdza się w dużych pomieszczeniach, gdzie kolor nie przytłoczy wnętrza. Malując wszystkie ściany na czerwono, należy wybrać mniej jaskrawe odcienie, np. masala, aby nie zmęczyć oczu. 

Salon z bordową kanapą

Łazienka 

Czerwień w łazience najlepiej wykorzystać w dodatkach. Z jednej strony kolor ten może utrudniać odpoczynek podczas kąpieli z bąbelkami. Z drugiej strony zaś doda nam energii i ożywi na resztę dnia podczas porannej toalety. 

Sypialnia 

Jeśli jest przestronna, możemy zastosować czerwień na wszystkich czterech ścianach. Gdy pomieszczenie jest, niewielkie poleca się pomalowanie tylko jednej. Designerskim rozwiązaniem jest użycie czerwieni na ścianie za łóżkiem. Projekt sypialni idealnie dopełnią meble o prostych formach w jasnych kolorach takich jak biel czy écru. Dla odważnych polecamy użycie wyposażenia i akcesoriów nawiązujących do stylistyki orientalnej. 

Kuchnia 

Wielbiciele stylu nowoczesnego często sięgają po kolor czerwony, projektując kuchnię. To pomieszczenie można zaaranżować w trzech kolorach: białym, czerwonym, czarnym. Pierwszy z nich dobrze wykorzystać jako bazę. W takim projekcie czerwony idealnie sprawdzi się w wykończeniach, a czarny w dodatkach. Lśniące płaszczyzny i proste formy dodadzą wnętrzu nieco futurystycznego i minimalistycznego stylu. 

kuchnia

Jadalnia 

Ze względu na właściwości pobudzające apetyt, kolor czerwony bardzo często wykorzystywany jest w restauracjach. W jadalni również możemy pomalować wszystkie cztery ściany tą barwą. Jednakże ciekawszym rozwiązaniem jest zastosowanie czerwonych krzeseł do drewnianego stołu, szczególnie jeśli każde z nich będzie inne. Zastawa stołowa w tym kolorze to również strzał w dziesiątkę! 

Gdzie lepiej nie stosować czerwieni? 

Kolor czerwony może budzić agresję i nadpobudliwość, więc projektując pokój dziecka, powinniśmy trzymać się od niego z daleka. Choć barwa ta motywuje, odradza się jej stosowanie w biurach. W tego typu pomieszczeniach o wiele lepiej wykorzystać kolor niebieski, który lepiej wpływa na produktywność. 

Zapewnij sobie wygodne i stylowe mieszkanie

Mamy nadzieję, że kolor czerwony przestał wydawać się taki zły po lekturze naszego artykułu. Zaprojektuj swoje wnętrza wraz z MAZZANI, wykorzystując całą paletę barw! Nasze biuro mieści się w Warszawie, jednakże jesteśmy w stanie pomóc w aranżacji na terenie całego kraju w formie zdalnej. 

Pytania naszych klientów:

Do jakich pomieszczeń najlepiej zastosować czerwień?

Kolor czerwony najlepiej zastosować w pomieszczeniach, gdzie panuje duży ruch. Idealnie sprawdzi się w przedpokojach, holach, korytarzach, a nawet w siłowni. Nie oznacza, to jednak, że nie można zastosować jej do spokojniejszych pomieszczeń takich jak salon, gdzie sprawdzi się jako kolor akcesoriów. 

Jakie kolory łączyć z czerwienią?

Czerwień przede wszystkim dobrze wygląda w połączeniu z bielą, szarościami, czernią i écru. Poszczególne odcienie czerwieni można łączyć wraz z żółciami, zieleniami i błękitem. Czerwień będzie równie dobrze i ciekawie wyglądać wraz z różem. 

Na co wpływa kolor czerwony?

Kolor czerwony korzystnie wpływa na motywację. Ma właściwości pobudzające i potrafi dodać energii na cały dzień. Poza tym wpływa na szybsze krążenie krwi oraz pobudzeni apetytu. Niestety może również budzić agresję i rozdrażnienie. 

Gdzie nie stosować koloru czerwonego?

Stosowanie tej barwy odradza się w pokoju dziecka, ponieważ może nadmiernie je pobudzić, a także wywoływać agresję. Czerwieni nie używa się także w domowych biurach. Mimo że motywuje do działa, lepiej na produktywność wpływa kolor niebieski.