jadalnia w kuchni
11
kwi

Kuchnia sercem domu

Odpowiednie urządzenie kuchni to ogromnie ważny temat, nasz dom potrzebuje ergonomicznej i komfortowej przestrzeni do gotowania. Niezależnie czy potrafisz przyrządzać potrawy, zaprojektuj te pomieszczenie z dużym przygotowaniem i wizualizacją dostępnego miejsca.  

Kuchnia od podstaw 

Najważniejszą kwestią jest odpowiednie zaplanowanie, gdzie będą znajdowały się gniazdka, przełącza wody i rury z gazem. Pierwsze z wymienionych powinny być w miejscach, gdzie będziemy najczęściej używać urządzeń elektrycznych typu lodówka czy TermoMix. Rury z wodą w okolicy zmywarki i zlewu, zaś gaz musi być dopięty do kuchenki. Mimo że wydaje się, iż ten temat jest znany i rozumiany, wiele osób odkłada kwestię ułożenia mebli na drugi plan, a jest to błąd. Najpierw zaplanuj, gdzie chcesz wstawić urządzania, a dopiero później podpinaj przyłącza. Należy również pamiętać, aby: 

 • dokładnie zmierzyć przestrzeń z jaką pracujesz, ostatnie czego pragniesz to meble niewchodzące do pomieszczenia; 
 • zainwestować w gniazdka wodoodporne, szczególnie zwróć uwagę na miejsca mokre jak okolice zlewu czy przestrzeń pod okapem; 
 • dobierać odpowiednią wysokość blatów, jeśli masz nietypową – schylanie się lub wspinanie do blatu to bolesny i nieprzyjemny sposób na gotowanie.  
dobrze oświetlona kuchnia

Oświetlenie podczas gotowania 

Nieodpowiedni dobór oświetlenia może spowodować dyskomfort, a w najgorszym przypadku rozlew krwi. Podczas kupowania żarówek wybierz te, które nie będą Cię oślepiać, a zarazem w kolorze i nasyceniu pasują do całego pomieszczenia. Lampy wstaw w takie miejsca jak: 

 • przestrzeń nad blatami,  
 • okolice kuchenki, piekarnika i okapu, 
 • wyspa w kuchni. 

Ergonomia w kuchni 

Aby komfortowo korzystać z serca naszego domu, należy odpowiednio ustawić jej wyposażenie. Rzecz jasna, że strefa zmywania powinna mieć zmywarkę obok, a w okolicy kuchenki ma być lodówka. Skupmy się przede wszystkim na ustawieniu, które będzie wymagało jak najmniejszego przemieszczania, unikniemy w ten sposób noszenia przedmiotów z jednej do drugiej części pomieszczenia. Zwróćmy również uwagę na minimalną ilość schylania się i sięgania po sprzęty czy akcesoria.  

Kuchnie podziel na części takie jak: 

 • strefa gotowania – znajdziesz tu lodówkę, kuchenkę, piekarnik i mikrofalówkę. Należy wstawić okap i przygotować przestrzeń na przyprawy. To właśnie tu znajdują się rękawice kuchenne i naczynia do gotowania; 
 • strefa przygotowania posiłków – niezależnie czy będzie to blat kuchenny, czy wyspa, ta przestrzeń musi mieć odpowiednią ilość miejsca na przyrządzanie potraw. Zadbaj o stojak na noże i deski do krojenia; 
 • strefa zmywania – to właśnie tutaj będzie zlew, zmywarka i kosze na śmieci. Miejsce do segregacji wstaw do szafki pod okapem, aby nie odstraszały gości;  
 • strefa przechowywania – zaplanuj tu miejsce na przechowywanie naczyń, sztućców, kubków i szklanek. Możesz ustawić również tutaj małe AGD; 
 • strefa zapasów – znajdująca się najbliżej wejścia, aby rozładunek zakupów trwał najkrócej. Znajdziesz tu lodówkę, zamrażarkę i szafki na jedzenie suche.  
kuchnia z wyspą”

Układ kuchni 

Meble w kuchni powinny być ustawione w ten sposób, aby gotowanie w tym pomieszczeniu pozwalało na lekkość w poruszaniu się i obsługiwaniu urządzeń. Najważniejszy jest komfort, jeśli stosujesz się do stref wymienionych wyżej, możesz ustawić wyposażenie w układzie: 

 • jednorzędowym – czyli wszystkie meble są ustawione wzdłuż jednej ściany; 
 • dwurzędowym – wzdłuż dwóch ścian, które stoją naprzeciwko siebie;  
 • z wyspą – zwykle jednorzędowa kuchnia, gdzie kuchenka stoi na osobnym blacie naprzeciwko reszty kuchni; 
 • litera G – kuchnia zaprojektowana tak, aby blaty otulały nas z każdego boku wejście jest tylko z jednej strony;  
 • litery U – blaty z trzech stron, ułożeniem przypomina U; 
 • litery L – zwykle ustawione wzdłuż dwóch przylegających ścian. 

Takowe układy kuchni sprawią, że Twoja linia gotowania będzie przypominała trójkąt. Jest to bardzo ergonomiczny kształt, który swoją prostotą pomoże Ci otrzymać wygodne i szybkie przyrządzanie potraw.  

Urządzanie kuchni to najważniejszy aspekt aranżacji mieszkania lub domu, ergonomiczność i komfort związany z gotowaniem pomoże Ci odkrywać nowe przepisy i przyrządzać przepyszne potrawy. Podczas budowy lub remontu kuchni przygotuj projekt i wizualizację pomieszczenia, aby nie popełnić błędów, które poprawić mógłby tylko generalny remont.  

kuchnia

Nasze rozwiązania to efekt lata doświadczenia

Jeśli potrzebujesz pomocy z aranżacją całego domu lub mieszkania, zespół MAZZANI pomoże Ci stworzyć wizualizację i idealny projekt wyciągnięty z Twoich snów. Działamy zdalnie w całej Polsce, zaś stacjonarnie w Warszawie i jej okolicach, zapraszamy do współpracy. 

Pytania naszych klientów:

Który układ kuchni najlepiej sprawdzi się do wąskiej przestrzeni?

Jednorzędowy będzie najlepszą opcją, pamiętaj o ergonomicznym ułożeniu kuchni, aby nie było problemów z rozładowaniem zakupów czy gotowaniem. Gdyby kuchnia była mała stawiamy na szersze blaty, aby część robocza była większa. Zalecamy również zainwestowanie w indukcję, jest to płaska przestrzeń bardzo łatwa do mycia.  

Jaki układ wybrać do otwartej kuchni z salonem?

Postaw na układ z wyspą, dzięki temu wyznaczysz delikatną linię określającą, gdzie zaczyna się kuchnia. Wyspa może również służyć jako miejsce do jedzenia, co idealnie sprawdzi się, jeśli nie lubisz jeść na kanapie.  

Stół jadalniany w kuchni – o czym muszę pamiętać?

Przede wszystkim o odpowiedniej ilości miejsca między blatami, a stołem – podczas gotowania nie możesz przeciskać się między krzesła, aby dostać się do lodówki. Najlepiej zastosować układ jednorzędowy lub w literze L – to one najlepiej sprawdzą się do kuchni z jadalnią.  

Gdzie wstawić okno, aby nie przeszkadzało w pracy w kuchni?

Postaw na okna, które nie będą nad blatami. Dzięki temu nie będą one ubrudzone przez gotowanie, otwarcie ich nie spowoduje problemu, a żaluzje czy firanki ułożone będą daleko od jedzenia. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na oknie nad blatem, zastosuj takie, które są węższe niż ściana, na której masz go wstawić.