spiżarnia poza kuchnią
11
kwi

Małe pomieszczenia są ogromnie ważne 

Dom to nie tylko salon czy kuchnia, występują tu także inne równie istotne pomieszczenia związane z codziennymi obowiązkami. Ich odpowiednia aranżacja może sprawić, że Twoje domostwo stanie się wygodniejsze i przyjemniejsze w użytkowaniu. O jakich przestrzeniach zapominamy podczas projektowania domu? 

Spiżarnia 

Często spotykamy się z podstawowym błędem przy aranżacji kuchni – brak odpowiedniego miejsca na jedzenie. Jedna dodatkowa szafka na wszystkie przetwory, mąki, warzywa i owoce nie wystarczy. Jest to typowy problem dla dużych rodzin. Pomieszczenie stworzone do prawidłowego przechowywania żywności to niezaprzeczalnie potrzebna przestrzeń. W spiżarni znajdziemy: 

 • półki o różnych wysokościach – dzięki nim wszystko się zmieści, niezależnie od wielkości; 
 • duża zamrażarka – można w niej przechowywać ogrom zapasów i nie szpeci w kuchni; 
 • kącik na jedzenie dla zwierząt – zwykle ma miejsce w pojedynczej szufladzie, dzięki temu Twój pupil nie dobierze się do nadmiaru karmy czy smakołyków; 
 • dodatkowa lodówka – często przydatna podczas imprez, urodzin czy większych zakupów. 

Spiżarnia powinna mieć wejście obok kuchni, aby gotowanie było wygodniejsze i prostsze. Uporządkowane i podpisane słoiki z przedmiotami do gotowania to raj dla osób, które lubią, kiedy we wnętrzu panuje ład i wszystko ma swoje miejsce. 

Pralnia 

Ogrom osób podczas aranżacji przyszłego dachu nad głową myśli, że pralnia może znajdować się w łazience. Ale po co zaprzątać te sterylne i zazwyczaj małe pomieszczenie kolejnymi urządzeniami, pralnia nie potrzebuje dużej ilości miejsca. Zwykle umiejscowiona jest pod schodami na piętro lub w piwnicy, jedyne co musi się w niej znajdować to: 

 • pralka – najlepiej ekologiczna i oszczędzająca prąd, aby rachunki były niższe; 
 • suszarka – w formie urządzenia elektronicznego oraz tradycyjna; 
 • deska do prasowania z żelazkiem – nie będzie zajmowała miejsca w pokoju czy salonie; 
 • proszki i płyny do prania – te detergenty już nie będą zaśmiecać Twojej toalety. 

Posiadanie pralni to ogromna wygoda, wszelkie urządzenia związane z robieniem prania mogą stać poza zasięgiem wzroku dzieci, zwierząt i przede wszystkim gości. Te niepozorne pomieszczenie to pomoc dla osób, które nie lubią nieestetycznych przedmiotów na widoku.  

pralnia w pomieszczeniu gospodarczym

Pomieszczenie gospodarcze 

Nie trzeba tłumaczyć, że miotła i mop to nie elementy dekoracji. Elementy związane z utrzymaniem porządku w domu muszą mieć swoje oddzielne miejsce, aby nie raziły w oczy. Zwykle pomieszczenie gospodarcze znajduje się koło łazienki, powinno znaleźć się w nim: 

 • wieszak na miotły i mopy, dzięki czemu nie przewracają się na podłodze; 
 • półka na detergenty, ściereczki i rękawiczki jednorazowe, czyli najważniejsze przedmioty do utrzymania czystości w domu; 
 • worki na śmieci i wszelkie przedmioty do dezynfekcji. 

Jeśli pragniesz utrzymać porządek w domu, warto w projekcie uwzględnić pomieszczenie gospodarcze. Detergenty i wszelkie przedmioty do sprzątania będą z dala od dzieci i zwierząt.  

Biuro do pracy 

Duża część osób pracuje zdalnie, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, iż potrzebujemy odpowiedniego pomieszczenia do takowych czynności. Pokój do pracy z domu musi być oddzielony od reszty wnętrza dla spokoju i skupienia. W biurze potrzebne będzie: 

 • regulowane biurko – w razie chęci stania podczas pracy możemy je wysunąć do góry; 
 • wygodne i ergonomiczne krzesło – dostosowane do nas, aby uniknąć bólu kręgosłupa; 
 • komputer z dostępem do Internetu – podstawa pracy zdalnej;  
 • podkładka pod myszkę – najlepiej przystosowana do nadgarstka; 
 • myszka, klawiatura, słuchawki i odpowiednie okablowanie –  poukładane i schludne;  
 • odpowiednie wygłuszenie pomieszczenia – echo nie będzie roznosiło się podczas rozmów;  
 • rośliny, małe dodatki do pracy i obrazy motywujące – nic nie może nas rozpraszać, a przerwy od komputera powinny być czasem skupienia na zielonych i żywych elementach, na przykład kwiatach, z pewnością pozytywnie wpłynie to nasze oczy. 

Niezależnie od pracy potrzebujemy odpowiedniego miejsca na jej wykonywanie. W domu ta zasada również obowiązuje, dzięki oddzielnemu pomieszczeniu na wykonywanie obowiązków zawodowych nie będziemy rozpraszani przez resztę domowników.  

domowe biuro

Kotłownia 

Bardzo często, przedmioty wymienione wyżej mogą znajdować się w kotłowni. Jest to dodatkowe miejsce w domu, w którym może stać bojler lub piecyk do wody oraz wszelkie liczniki. Takowe pomieszczenie jest zamykane, aby dzieci, zwierzęta i goście nie mieli do niego dostępu, a znajdują się w nim zazwyczaj: 

 • bezpieczniki do prądu, najlepiej koło rozdzielni; 
 • liczniki wody, gazu i prądu, aby monitorować zużycie; 
 • urządzenie do sterowania wentylacją; 
 • bojler lub narzędzie do grzania wody. 

Dzięki oddzielnej przestrzeni na te urządzenia, Twój dom może działać bez zarzutów, a jego elementy nie rażą w oczy domowników oraz gości. Kotłownia jest również miejscem, gdzie można poukładać rzadko używane przedmioty.  

Funkcjonalne rozwiązania w pięknych wnętrzach

Te małe pomieszczenia, o których często zapominamy to ogrom wygody i ułatwień w życiu. Dla osób poukładanych i zorganizowanych te dodatkowe przestrzenie to konieczność! Pamiętaj, dobrze zaprojektowane wnętrze sprawi, że problemy dotyczące zarządzaniem powierzchnią i aranżacją pokoi znikną. Jeśli potrzebujesz pomocy w stworzeniu projektu domu lub mieszkania, grupa MAZZANI Ci pomoże! Działamy stacjonarnie w Warszawie i okolicy, zaś zdalnie w całej Polsce. Nie pozwól, aby Twoje wnętrze było kwestią przypadku. 

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory dobierać do biura domowego?

Odpowiednie będą zielenie, które uspokajają oko. Poza naturalnymi odcieniami warto dodawać spokojne i neutralne barwy. Nie wprowadzaj za dużo szczegółów i detali, na których możesz zawiesić oko. Pamiętaj, że to pomieszczenie ma pomóc Ci skupić się na pracy. 

Jak wykończyć pomieszczenie gospodarcze?

Pomieszczenia gospodarcze powinny być pomalowane farbą zmywalną, warto w nich dodać płytki dla łatwości w sprzątaniu. Nie skupiamy się tam na dużych detalach czy ogromie dekoracji, wstawiamy tylko najpotrzebniejsze elementy. Najlepszym wyborem będą meble na wymiar, aby pokój zyskał na dodatkowej ilości miejsca do przechowywania przedmiotów. 

Co można dodać do spiżarni?

Do spiżarni można wstawić mikrofalówkę, małe AGD, kosze do segregacji śmieci i słoiki z jedzeniem – pamiętaj, aby były odpisane. Szafki na przetwory powinny być zamykane na drzwiczki, warto również dodać szuflady na mniejsze przedmioty, których rzadko używamy. 

Jak wygląda spiżarnia w domu minimalisty?

Każdy słoik jest w tym samym stylu, jedyne co je różni to wielkość. Pojemniki na żywność są podpisane, wszystko ma swoje miejsce. Wszelkie przedmioty, które ciężko schludnie ułożyć są pochowane w kartonach lub pudełkach. Szafki są białe, a cała spiżarnia dobrze oświetlona.