Obraz w szkle
24
maj

Dodatki dodają charakteru

Nieodzownym elementem dopełnienia aranżacji, są dodatki. Często to właśnie one podkreślają charakter wnętrza i nadają mu wyrazistości. Mogą być różne, w zależności od osobistych preferencji i pomieszczenia, w którym mają zostać umieszczone. Warto dowiedzieć się, co wybrać do sypialni, łazienki, kuchni czy salonu, aby każde z pomieszczeń emanowało swoją oryginalnością. 

Salon 

W salonie spędzamy większą część czasu po pracy czy w dni wolne od niej.  Salon w zasadzie jest sercem całego domu i dlatego właśnie temu pomieszczeniu należy poświęcić najwięcej uwagi, wybierając do niego dodatki.  

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że dobierając akcesoria, dobrze jest skupić swoją uwagę głównie na kolorach i odpowiednim zestawieniu ich ze sobą, co pozwoli nadać wnętrzu charakteru i spójności. Świetnym rozwiązaniem jest zestawienie ze sobą różnorodnych dodatków, które będą się wzajemnie uzupełniały. Przy czym najpopularniejszymi są: 

  • świece, 
  • figurki, 
  • poduszki,  
  • zasłony, 
  • kwiaty, 
  • obrazy. 

Przed wybraniem się na zakupy, warto wcześniej przemyśleć, jaki efekt chcemy osiągnąć w salonie, by potem w szale zakupowym nie pogubić się w gąszczu wielu interesujących nas przedmiotów, które niekoniecznie będą dobrze komponowały się z całością.  

Spotkanie towarzyskie w salonie

Zasłony  

Zasłony są elementem dekoracyjnym, który nadaje pomieszczeniu elegancji i finezji. Przy wyborze warto kierować się kolorem i materiałem, z jakiego są one wykonane. Kolor powinien kontrastować z kolorem ścian. Może mieć on ten sam odcień, jednak o kilka ton jaśniejszy lub ciemniejszy albo może dopełniać kolor ścian. Natomiast w przypadku faktury, należy wybrać takie zasłony, które będą pasowały do stylu, w jakim został zaaranżowany salon. Im bardziej elegancki styl, taki jak glamour, tym bardziej szykowne powinny być zasłony, wykonane na przykład z weluru. 

Poduszki 

Kolejną propozycją w kategorii dodatków do salonu, są poduszki. W tym przypadku wybór jest ogromny, co daje nam niesamowitą dowolność ze względu na wielkość czy kształt. Warto jednak pamiętać, że w odniesieniu do koloru poduszki powinny mieć ten sam odcień co zasłony. Jeśli chcemy podążać za modą, wybierajmy te o okrągłych czy trójkątnych kształtach. A jeśli chcemy zaszaleć jeszcze bardziej, to idealnym wyborem będą te o fantazyjnych kształtach, takich jak liść lub splecione w precel, które są trendem w stylistyce ozdobnych poduszek. 

Figurki i świece 

Figurki i świece to doskonały element uzupełniający o kolejne dodatki. W przypadku świec warto trzymać się kolorystyki innych dominujących dodatków, czyli zasłon, poduszek. Natomiast odnośnie figurek, dobrze, jeśli będą one pasowały do stylu wnętrza, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyeksponować również te, które mają dla nas wartość sentymentalną i przywołują miłe wspomnienia.  

Obrazy 

Dobór obrazu do salonu nigdy nie powinien być przypadkowy. Powinien on nawiązywać do stylu panującego w pomieszczeniu i tworzyć jednocześnie spójną całość. Istotne znaczenie ma kolorystyka i stylistyka. Na szczególną uwagę zasługują obrazy na szkle, które są gustownym trendem aranżacyjnym, uwypuklającym nowoczesność. Ciekawym rozwiązaniem są też plakaty umieszczone w stosownej ramie.  

Poduszka spleciona w precel

Kwiaty 

Kwiaty są uniwersalnym i mile widzianym dodatkiem w salonie. W tym przypadku nie ma ograniczeń, dlatego tutaj zdecydowanym głosem, za którym trzeba podążać, jest nasz własny gust. Ulubione rośliny zdecydowanie będą strzałem w dziesiątkę, który pozytywnie będzie wpływał na nasz nastrój. Warto tylko wiedzieć, że świetnie sprawdzą się donice dopasowane kolorystycznie do przewodnich dodatków. 

Sypialnia 

Sypialnia jest pomieszczeniem sprzyjającym odpoczynkowi nocnemu. Podczas aranżacji dodatkami tego pomieszczenia, kierujemy się tą samą zasadą, jaka obowiązuje w przypadku aranżacji salonu. Z tym że w sypialni śmiało możemy ułożyć większą ilość koców, poduszek i świec, które będą nie tylko stanowiły element dekoracyjny, ale też funkcjonalny.  

Jako że w sypialni należy w sposób szczególny zadbać o higienę snu, zdecydowanie lepiej sprawdzą się w niej przedmioty o spokojnym i kojącym charakterze, pozbawione nachalnych tekstur i mocnych akcentów czy kolorów. Nie jaskrawe i przyjemne, ciepłe oświetlenie, rośliny i brak rozpraszaczy to czynniki, które pozwolą uspokoić się i wyciszyć przed snem. 

Łazienka i kuchnia 

Najbardziej specyficznymi i wymagającymi pomieszczeniami w kontekście dodatków są kuchnia i łazienka. W obu przypadkach dodatki muszą być przede wszystkim praktyczne i użyteczne, by domownicy mieli maksymalnie ułatwione korzystanie z nich. W przypadku łazienki idealnie sprawdzą się dozowniki na mydło, dywaniki, ręczniki i świece w odpowiednim kolorze. Z kolei w kuchni rękawice kuchenne, ręczniki, a nawet obrazy pasujące kolorystycznie do stylu wnętrza, będą najlepiej prezentującym się rozwiązaniem. Jeśli tylko pozwala na to metraż pomieszczeń, można zdecydować się na obrazy w szkle, które są odporne na zniszczenia mechaniczne, wywołane wysoką temperaturą czy wilgocią. 

Zasłony i poduszki w jednakowym kolorze

Kombinuj z dodatkami – podsumowanie 

Dodatki we wnętrzach to najprostszy i najtańszy sposób na podkreślenie atrakcyjności i charakteru. Wystarczy jedynie szczegółowe zaplanowanie i staranny wybór, żeby odświeżyć i urozmaicić swój dom. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to styl, w którym urządziliśmy wnętrze, ponieważ rolą dodatków jest zgranie się z całokształtem i nadanie wyrazistości, dzięki czemu otrzymamy finalnie czarujący, efektowny i przejrzysty wystrój. 

Nasze projekty wnętrz to połączenie stylu i funkcjonalności

Jesteśmy rzetelną i doświadczoną ekipą, z którą współpraca jest profesjonalna i bezproblemowa. Podpowiadamy najkorzystniejsze rozwiązania, udzielamy fachowego doradztwa i projektujemy wnętrza zgodnie z potrzebami klientów. Zgłoś się do MAZZANI, jeśli potrzebujesz porady ekspertów! 

Pytania naszych klientów:

Do czego służą dodatki?

Dodatki we wnętrzach służą do nadania charakteru danej przestrzeni. Dzięki odpowiednio dobranym i wkomponowanym dodatkom można podkreślić styl, w jakim zostało urządzone pomieszczenie. 

Jakie wybierać dodatki do wnętrz?

Do wnętrz najczęściej wybiera się świece, obrazy, zasłony, poduszki, koce. Jednak w zależności od pomieszczenia, będą one się różniły.