sypialnia z miętowymi akcentami
25
paź

Kolor miętowy pasuje do wszystkiego

Kolor miętowy zyskał popularność w branży wnętrzarskiej, wprowadzając do pomieszczeń powiew świeżości i optymizmu. Nie jest to jego pierwszy i ostatni atut, ponieważ znakomicie łączy się z innymi barwami, a niekiedy można zetknąć się ze stwierdzeniem, że „pasuje do wszystkiego”. Czy rzeczywiście nadaje się do każdego wnętrza i pod jakimi postaciami jest spotykany? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

salon w różnych odcieniach koloru miętowego

Ciekawe połączenie

Kolor miętowy powstaje poprzez połączenie jasnej zieleni, niebieskiego oraz bieli. Odcień będzie się różnił w zależności od zastosowanych proporcji – może stać się pastelowy albo odrobinę bardziej nasycony. Niełatwa do zdefiniowania barwa cieszy się dużym uznaniem między innymi z tego powodu, że charakteryzuje ją rześkość i lekkość.

Są to cechy, które mogą sobie cenić zarówno sympatycy mody, jak i projektanci wnętrz. Kolor, któremu poświęcamy dziś uwagę, doskonale sprawdza się w formie dodatków i dobrze współgra z innymi barwami. Jeśli jednak będzie odgrywał w pomieszczeniu główną rolę, efekty okażą się równie interesujące.  

Miętowe wnętrza 

Delikatność omawianej dziś barwy zachęca do odprężenia, zatem będzie ona trafnym wyborem dla łazienki. Utrzymane w tym kolorze akcesoria, dywaniki, ręczniki czy obramowania luster są często obecne w tym pomieszczeniu, ale to nie oznacza, że nie można zdecydować się na miętowe meble albo płytki, które odnajdą się zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Im więcej pojawi się tej barwy, tym bardziej zostanie uwydatniona relaksacyjna rola łazienki. Pamiętaj jednak o ostrożności, by kolorystyka nie zdominowała pozostałych elementów aranżacji. 

Miętowe ściany spiszą się także w salonie, gdzie stworzą świetną całość z drewnianym, szarym bądź białym wyposażeniem. Tutaj pragniemy zaznaczyć, że kolor w tym pomieszczeniu nie powinien być zbyt intensywny, abyśmy mogli dać odpocząć oczom. Jednocześnie odcień nie może być za delikatny, ponieważ wtedy salon sprawiałby wrażenie mało urozmaiconego. 

Podobnie jest w przypadku kuchni – do ścian o takiej barwie proponujemy dobrać na przykład białe, lakierowane szafki czy wykonane z drewna blaty. Inną możliwością jest wykorzystanie już nadmienionych płytek czy sprzętów w tym kolorze. Jeżeli nie zapomnisz o umiarze, urządzenie miętowych wnętrz stanie się przyjemnością, natomiast efekty pracy niewątpliwie okażą się zadowalające. 

zielone lamele na ścianie

Rozmaite kompozycje 

Miętowy stworzy zgrany duet z odcieniami żółtego, niebieskiego, różowego lub fioletowego. Mogą one przyjąć postać mebli, dekoracji czy tapety z deseniem. Opcji jest jednak znacznie więcej – oprócz pasteli warto wyróżnić na przykład: 

 • biel, 
 • beż, 
 • brąz, 
 • szarość, 
 • granat, 
 • czerń. 

Musimy w tym miejscu podkreślić istotną sprawę – decydując się skontrastowanie mięty z ciemniejszymi tonacjami, warto zwrócić większą uwagę na ilość dostępnej przestrzeni, kolor umeblowania, oświetlenie i tym podobne kwestie. Najkorzystniej będzie zacząć od neutralnych barw i w razie potrzeby ostrożnie zwiększać intensywność kolorystyki, pamiętając o wyżej wspomnianych aspektach.  

Na tle miętowych ścian doskonale zaprezentują się metalowe ozdoby i drewniane umeblowanie. Równie popularnym rozwiązaniem jest połączenie tego koloru ze złotem – w tak urządzonym pomieszczeniu możemy znaleźć na przykład tapicerowane pufy o połyskliwych nóżkach. To zestawienie stosowane jest też na dodatkach takich jak świeczniki czy wazony. Złote detale mebli i dekoracji nieprzesadnie uatrakcyjnią aranżację, sprawiając tym samym, że nie zostanie ona odebrana jako monotonna.  

Szerokie zastosowanie 

Miętowy kolor zatrzyma w pomieszczeniach poczucie świeżości i wypełni je dobrą energią, a domownikom i gościom będzie zawsze przypominał o letniej porze roku. Podoła zadaniu także we wnętrzach nastawionych na minimalizm, dodając im lekkości oraz elegancji. Nada się do łazienki, salonu i kuchni, ale znajdzie zastosowanie również w sypialni lub pokoju dla dzieci. 

Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzać tę barwę do wnętrza według swoich upodobań. Można zdecydować się na miętowe tapicerki, poduszki czy inne dodatki, ale ten kolor poradzi sobie też jako motyw przewodni wnętrza. To jego następna zaleta, która w połączeniu z resztą wspomnianych walorów pozwala stwierdzić, że jest on uniwersalny. 

Uniwersalna elegancja w aranżacji wnętrz 

Przypomnijmy najistotniejsze informacje, które zawarliśmy w tym poradniku: 

 • miętowy kolor wprowadza lekkość do aranżacji, 
 • dobrze komponuje się z innymi barwami, 
 • tworzy ciekawe zestawienie z drewnem i złotem, 
 • pasuje do wielu pomieszczeń (na przykład salonu, kuchni czy łazienki), 
 • sprawdzi się na ścianach, meblach, podłodze i dodatkach. 

Jeśli zastanawiasz się, jaką barwę zastosować w swoich wnętrzach, a jednocześnie poszukujesz wszechstronnego rozwiązania, być może ten kolor będzie czymś dla ciebie. Ze względu na jego liczne zalety na pewno warto wziąć go pod uwagę. 

Stwórz idealne miejsce do życia!

Zapraszamy do współpracy z MAZZANI – zespołem ambitnych projektantów wnętrz z Warszawy. Z chęcią pomożemy Ci dobrać odpowiednią kolorystykę do pomieszczeń w Twoim domu lub mieszkaniu, a także posłużymy radą w każdej innej aranżacyjnej kwestii. Wspólnymi siłami stworzymy miejsce, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak zdefiniować kolor miętowy?

Trudno jest jednoznacznie określić, co należy rozumieć poprzez „miętowy kolor”. Nie ma on wiele wspólnego z barwą rośliny – jest połączeniem jasnej zieleni, niebieskiego oraz bieli, tworząc pastelową kompozycję, która wprowadza do wnętrz poczucie świeżości. 

Czy złote akcenty pasują do mięty?

Kolor miętowy tworzy ciekawe połączenie ze złotymi akcentami, urozmaicając aranżację. Można zdecydować się na przykład na pufy z miętową tapicerką i złotymi nóżkami albo na dekoracje w rodzaju wazonów czy świeczników ze złotymi detalami. Nieco połysku na pewno zwalczy potencjalną kolorystyczną monotonię.

Jakie kolory dobrze współgrają z miętowym?

Na uwagę zasługują pastelowe kolory (żółty, niebieski, fioletowy, różowy), ale także biel, brąz czy szarość. Czerń lub granat także mogą znaleźć zastosowanie, najpierw jednak trzeba przeanalizować kwestię dostępnej przestrzeni, oświetlenia czy kolorystyki mebli. W związku z tym sugerujemy potraktować neutralne barwy jako punkt zaczepienia – zbyt duża ilość intensywnych odcieni może przytłoczyć aranżację.

Czy miętowy sprawdzi się jako kolor ścian?

Kolor miętowy nie musi pojawiać się w pomieszczeniu jedynie pod postacią dodatków – może sprawdzić się również jako główny aranżacyjny motyw. Miętowe ściany będą doskonałym tłem dla drewnianych, białych bądź szarych sprzętów, jak również dla metalowych ozdób.