ludzie odpoczywający w mieszkaniu w stylu boho
16
paź

Harmonia i natura

Roślinność, elementy sztuki ludowej, nieograniczona swoboda twórcza taki właśnie jest styl boho. Dzięki nim w Twoim mieszkaniu zapanuje styl pełen artyzmu, harmonii i natury. Dowiedz się, jak urządzić mieszkanie w stylu boho. Podpowiadamy, które meble, dodatki oraz kolory będą odpowiednie. Zapoznaj się także z krótką historią tego stylu oraz przekonaj się co zrobić, żeby twoje wnętrze było niepowtarzalne.

zdjęcie mieszkania urządzonego w stylu boho

Główne założenia stylu boho

Boho pochodzi od francuskiego słowa bohema, ma swoje korzenie we Francji. Na początku przejawiał się on w modzie, później zaczął podbijać również wnętrze. Styl boho to wolność tworzenia połączona z kreatywnością, które razem tworzą spójną całość. Natura oraz roślinność są nieodzownymi elementami mieszkania boho, wprowadzają one ład i harmonię w nasze życie oraz wnętrze. Ten styl czerpie z kultury skandynawskiej, indyjskiej, afrykańskiej, amazońskiej czy też polskiej. Sztuka ludowa oraz etniczna przejawiające się w różnego rodzaju drewnianych, postarzanych meblach czy antykach, dobrze komponują się z elementami artystycznymi. Artyzm kojarzony ze swobodą tworzenia, który pomimo wydawania się początkowym chaosem jest harmonią jest jedną z zasad tego stylu.

Boho styl z historią

Po rewolucji francuskiej Francuzi przez zaistniałą sytuację zmuszeni byli do zrezygnowania z dostojnego trybu życia. Przez brak pieniędzy oraz mieszkań zaczęli oni przenosić się z miejsca na miejsce. Dostojne ubrania zastąpiły proste, często uszyte ze skrawków materiałów. Podobna sytuacja miała miejsce z domami. Tworzyli oni wymyślne, wygodne oraz naturalne mieszkania. Słowem bohema określa się grupę artystów żyjących według swoich zasad, to oni bardzo często decydowali się na taki styl życia.

Kolorystyka – kolory stylu boho

Biele, beże, brązy, pastelowe kolory jasne odcienie najlepiej sprawdzają się w tym stylu, tworząc delikatne wnętrze. Brąz to również kolor, który warto wprowadzić w meblach będą się one wspaniale komponować z bielą ścian czy podłóg. Jednak nie musisz rezygnować z wyrazistych kolorów, boho to także szarości, czerwienie, błękity, zielenie, rudości, żółcie, dzięki takiej gamie kolorów można budować kontrasty, czerwień będzie dobrze pasowała z błękitem. Kontrasty barwne potrafią dobrze ożywić otoczenie, pamiętajmy jednak, aby równoważyć je dodatkami tworząc wspólną całość. Warto również rozważyć marmur oraz cegłę.

wiklinowe koszyki w domu

Dodatki boho

Dodatki to bardzo ważny element, to one dodają wnętrzu klimatu, dzięki nim możemy wprowadzić do wnętrza trochę etniczności lub sztuki ludowej. Najbardziej popularne dodatki to:

  • plecione żyrandole,
  • kamionkowa ceramika,
  • pojemniki z juty,
  • plecionki wykonane ze sznurka,
  • lampy plecione z wikliny, z frędzlami,
  • drewniane dodatki.

Najważniejszą częścią dekoracji mieszkania będzie różnego rodzaju zieleń, w szczególności egzotyczna, która dobrze komponuje się z białymi poduszkami czy drewnianymi meblami. Zieleń najlepiej eksponuje się w koszach zrobionych z węzłów. Antyki i pamiątki z podróży, puste flakony, lustra oraz rękodzieło makramowe pomogą nam stworzyć wymarzone wnętrze. Warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu, które pomoże pokazać piękno naszego mieszkania urządzonego w stylu boho.

Umeblowanie wnętrza w stylu boho

Gdy myślimy o umeblowaniu mieszkania w stylu boho w naszym domu powinno pojawić się drewno w dużej ilości czy to w meblach, czy w podłogach. Drewno w połączeniu z antykami: szafkami, komodami uczyli nasz dom przytulniejszym. Umeblowanie w stylu boho łączy się z rezygnacją z nowoczesności. Wiklinowe fotele czy meble wykonane z naturalnych materiałów nadadzą mieszkaniu niezwykłego klimatu. Boho daje nam możliwość mieszania stylu mebli, możemy zainspirować się folklorem skandynawskim, użyć elementów patchworkowych lub intensywniejszych kolorów. Pamiętajmy jednak, aby meble przynosiły ład w naszym mieszkaniu, a nie chaos.

W sypialni sugerować będziemy duże wykonane z drewna łóżko, w salonie dobrze sprawdzi się mosiężna lampa oraz wygodna sofa w jasnych kolorach, w kuchni oczywiście nie może zabraknąć ceramiki oraz orientalnych wzorów.

Do dużego czy małego mieszkania?

Styl boho przez swoje założenia jest stylem, który dobrze sprawdzi się w każdym wnętrzu. W małym mieszkaniu, gdy łatwo można przesadzić z ilością dodatków, lepiej zastosować prostsze rozwiązanie i połączyć jasne barwy na ścianach z jednym dużym elementem dekoracyjnym. W dużym domu, gdy mamy do dyspozycji więcej miejsca styl boho, również będzie dobrym rozwiązaniem, jednak i w tym przypadku musimy zachować ład oraz harmonię w naszych wnętrzach. Dobrze urządzone wnętrze w stylu boho nie powinno przytłaczać nas tylko wprowadzać energię w naszym życiu.

ozdobne lustra na ścianie

Z nami każde wnętrze nabiera charakteru

Styl boho pomimo swobody twórczej wymaga także braku chaosu. W naszym mieszkaniu ład oraz harmonię można zapewnić przez odpowiedni projekt mieszkania w stylu boho. W tym pomogą nasi specjaliści z MAZZANI. Dołożą oni wszelkich starań, aby Twoje mieszkanie było urządzone zgodnie z Tobą. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.