czarno - biała mała łazienka
16
paź

Łazienka na miarę potrzeb

Jeżeli mieszkasz ze swoją rodziną, z pewnością wiesz, jak bardzo ważna jest w domu funkcjonalna i komfortowa łazienka. Musi być dostosowana do potrzeb zarówno dorosłych, jak i dzieci. Starsi będą sięgać do górnych półek, lecz dla młodszych trzeba dostosować przestrzeń nieco niżej. Im większa rodzina, tym więcej miejsca potrzebuje. W aranżacji takiej łazienki musi znaleźć się sporo miejsca na przechowywanie. Kobiety mają potrzeby inne niż mężczyźni i zazwyczaj niezbędne jest im nieco więcej miejsca. Nie można także zapomnieć o najmłodszych. Jak więc urządzić łazienkę, która będzie dobrze służyć całej naszej rodzinie?

łązienka w stylu skandynawskim

Zacznij od podstaw

 
Zanim zaczniemy wybierać brodzik, wannę czy umywalkę, koniecznie musimy dobrze wymierzyć naszą łazienkę. Sprawdźmy też układ kanalizacyjny. Od niego zależy, gdzie będziemy mogli umieścić konkretny sprzęt i czy w razie potrzeby opłaca nam się go przesuwać. Przeanalizujmy też układ instalacji wodnej i elektrycznej. Jeżeli decydujemy się na kupno mieszkania w stanie deweloperskim, powinniśmy się dowiedzieć, na jakie ewentualne poprawki jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Nie zawsze to, czego oczekujemy, będzie możliwe. Dlatego tak ważne jest, żeby planowanie łazienki zacząć zupełnie od zera.

Wybór sprzętu

Przed rozpoczęciem poszukiwań niezbędnej armatury łazienkowej musimy zadać sobie kilka pytań. Najczęściej stajemy przed dylematem, czy wolimy prysznic, czy wannę. Problem znika, jeśli nasza łazienka jest dość duża by umieścić w niej obie te rzeczy. Ale co, jeśli metraż nam na to nie pozwala? Dobrym rozwiązaniem jest wtedy umieszczenie w pomieszczeniu wanny wraz z parawanem nawannowym. To świetny pomysł zwłaszcza dla tych, którzy lubią ciekawy design i nie wyobrażają sobie, by w łazience znajdowała się zwykła zasłona prysznicowa. Mając już wybrane sprzęty przeznaczone do strefy kąpielowej, czas dopasować do wnętrza sedes oraz umywalkę. By idealnie dobrać sprzęt, musimy zastanowić się, kto będzie z niego korzystał. Jeżeli w domu mieszkają osoby starsze, warto pamiętać o tym, by zamontować w łazience specjalne uchwyty, które ułatwią im korzystanie z toalety czy prysznica.

Nasze pociechy też powinny móc używać swobodnie strefy łazienkowej. Pamiętajmy o takich rzeczach jak choćby schodki dla najmłodszych, by mogły sięgnąć do umywalki. A jeśli już o tym mowa, koniecznie należy przemyśleć zamontowanie obok siebie dwóch takich samych urządzeń. Jeżeli pozwala nam na to przestrzeń, to to rozwiązanie będzie świetną propozycją. Dzięki niemu z łazienki będzie mogło korzystać dwoje domowników jednocześnie, na przykład mama i córka. Tutaj dochodzimy także do kwestii, czy w naszej łazience znaleźć się ma pralka. Jeśli tak, należy pamiętać, że w jej pobliżu musi znaleźć się dopływ i odpływ wody oraz gniazdko elektryczne. Pralki dobrze wyglądają i świetnie sprawdzają się we wnękach, gdzie śmiało można zawiesić nad nimi półki czy szafki. Podsumowując, w łazience powinny znaleźć się:

  • prysznic lub wanna,
  • umywalka,
  • sedes,
  • pralka (opcjonalnie).
regał łazienkowy

Miejsce do przechowywania

W każdej łazience powinno się znaleźć miejsce do przechowywania. W tej, z której korzysta cała rodzina, jest to szczególnie ważne, ponieważ trzeba znaleźć przestrzeń dla każdej osoby. Wybierając umywalkę, od razu powinniśmy zastanowić się nad szafką, która znajdzie się pod nią. Niektóre modele oprócz drzwiczek i półek, mają także szufladę. Można w niej trzymać najpotrzebniejsze rzeczy jak szczotka do włosów czy suszarka. Duże, bezramowe lustro powiększy nam optycznie pomieszczenie, jednak, jeśli w domu mieszka więcej osób, lepsza będzie szafka z półkami, w której można trzymać na przykład szczoteczki czy kosmetyki do pielęgnacji. Jeżeli metraż łazienki na to pozwala, warto wstawić do niej zamykany regał, w którym znajdzie się bezpieczne miejsce na ręczniki, środki czystości czy płyny do prania. W mniejszej łazience można zastosować natomiast haczyki na drzwi, na których zawisną ręczniki. Warto wykorzystywać nieoczywiste miejsca czy gadżety.

By zyskać dodatkową przestrzeń zamontujmy na wannie albo prysznicu narożne półeczki umieszczone na teleskopowym drążku. Są one łatwe do zamontowania i zdjęcia, nie uszkadzają ścian ani armatury. Jeżeli nasza toaleta znajduje się we wnęce, można zamontować nad nią półki. Ważne jest także, aby w przestrzeni wokół umywalki znalazło się miejsce na najpotrzebniejsze rzeczy, po które sięgamy każdego dnia.

Spraw by było pięknie

Wygląd naszej łazienki jest tak samo ważny jak jej funkcjonalność. Musimy czuć się w niej komfortowo. To także miejsce, w którym powinniśmy móc się zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu. Dlatego na etapie projektowania rozważmy, w jakim wnętrzu będziemy czuli się najlepiej. Zastanówmy się, czy bardziej wygodne będzie dla nas przebywanie w pomieszczeniu o ciemniejszych ścianach, czy też wolimy by pokój kąpielowy był jasny. Dobrze dobrane kolory płytek będą stanowiły o naszym samopoczuciu w tym miejscu. Wybór podłogi jest równie istotny – w jasnych łazienkach postawmy na klasykę, na przykład drewniane gresy. W tych ciemniejszych możemy bardziej zaszaleć. Kolor fug, wygląd baterii, zabudowa wanny, design szyb prysznicowych, to wszystko stanowi o estetyce pomieszczenia.

łazienka z wanną i parawanem nawannowym

Funkcjonalne rozwiązania w pięknych wnętrzach

Zwróćmy uwagę na detale, często to one decydują o ostatecznym wyglądzie przestrzeni. Jeśli mamy w niej okno, możemy wstawić do łazienki rośliny. Powinniśmy dobrać odpowiednie dozowniki do mydła, wybrać piękne pojemniki do przechowywania drobiazgów. Jeśli mamy dzieci, postawmy raczej na wiklinowe koszyczki, a zrezygnujmy ze szklanych puzderek. Wystrój łazienki musi współgrać ze sobą, być harmonijny, wprowadzać równowagę, tak byśmy, czyli się w tym wnętrzu zwyczajnie dobrze. Skorzystaj z pomocy specjalistów MAZZANI. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak urządzić łazienkę dla całej rodziny?

Najlepiej zacząć od podstaw, czyli od projektu. Zmierzmy dokładnie pomieszczenie, dowiedzmy się, jak przebiega układ instalacji wodnej i elektrycznej. Mierzmy siły na zamiary i zdecydujmy, czy w naszej łazience może się zmieścić wanna, czy tylko prysznic. Musimy też podjąć decyzję dotyczącą pralki, czy ma się ona znaleźć w pomieszczeniu, czy planujemy postawić ją w innym miejscu domu.

Jaki sprzęt do rodzinnej łazienki?

Przede wszystkim trwały i dobrej jakości. Powinien też być funkcjonalny. Możemy na przykład wybrać pralkę z suszarką, dzięki czemu strefa, w której pierzemy zabierze mniej miejsca. Korzystajmy z niestandardowych rozwiązań, wybierzmy prostą umywalkę, rezygnując z tej bardziej ozdobnej, która zajmuje większą powierzchnię.

Jaki styl do rodzinnej łazienki?

Najważniejsze by łazienka dla całej rodziny była wygodna i komfortowa. Nie eksperymentujmy przesadnie z kolorami, wybierzmy klasykę. Prosty, bezpieczny sprzęt powinien być w takim pomieszczeniu podstawą. Możemy jednak użyć wyobraźni przy detalach, takich jak fugi czy baterie. Tutaj pozwólmy sobie wybrać coś bardziej oryginalnego, tak by łazienka wyglądała na bardziej elegancką.