sypialnia w neutralnych kolorach
15
mar

Biel i lazur z Santorini

Styl ten najczęściej kojarzony jest z intensywnymi barwami, wesołą atmosferą, jasnym i skąpanymi w słońcu wnętrzami. Możemy go pamiętać z wakacji nad Morzem Śródziemnym. Nic więc dziwnego, że interesuje on coraz więcej osób. Styl ten jest pełen ciepłej elegancji i gustu. W tym wystroju pomieszczeń podejmujemy próbę przekazania jak największej ilości pozytywnej energii za pomocą aranżacji, stworzonych z mebli, ozdób, tkanin i barw.

Geneza stylu śródziemnomorskiego

Choć korzeni stylu śródziemnomorskiego możemy szukać w wielu krajach: w Grecji, Francji, Egipcie, we Włoszech, Hiszpanii, Maroku i Turcji, to w każdym z tych państw jest on odrobinę inny, dzięki czemu wyjątkowy. Dla przykładu z Grecją, a zwłaszcza wyspami takimi, jak Santorini można skojarzyć kolor biały i niebieski. Natomiast w Hiszpani, Turcji i Tunezji napotkamy prawdziwą eksplozję barw i bogactwo wzorów. Kraje te znane są głównie z ozdobnych dywanów, poduszek, mozaik i ceramiki. Jednak we wszystkich wspomnianych państwach używa się identycznych materiałów wykończeniowych. Należą do nich drewno i kamień, a także ceramika, z której powstają nietuzinkowe dodatki. Chociaż pomieszczenia tak zaprojektowane nawiązują do starych tradycji, to znajdują one równowagę między kontynuacją sprawdzonych wzorów, a eksperymentowaniem z nowinkami. Dzięki takiemu harmonijnemu rozwiązaniu wnętrza stają się prawdziwie ponadczasowe.

wiklinowe koszyki, lniana kanapa

Cechy charakterystyczne

W stylu śródziemnomorskim istotne jest połączenie z naturą i czerpanie z niej inspiracji. Szczególnie cenne są wyroby wykonane ręcznie, najlepiej przez lokalnych artystów. Możesz zainwestować na przykład w rzeźby lub stworzone przez tkaczy dywany, które swoimi ozdobami na myśl przywodzą intensywne barwy orientu. Powinniśmy jednocześnie zwracać uwagę na to, aby wybierać tworzywa o wysokiej jakości tak, żeby zakupione rzeczy mogły starczyć nam na lata. Głównym celem stylu śródziemnomorskiego jest stworzenie żywej i bogatej przestrzeni. Staraj wzorować się na prostych i niepretensjonalnie pięknych rozwiązaniach stosowanych w nadmorskich miejscowościach. Nie zapomnij, że te pokoje powinny być przede wszystkim relaksujące.

Kolorystyka

Jasne kolory, które powiększają przestrzeń, powinny być naszym pierwszym wyborem. Sprawią one, że pomieszczenia będą wydawać się na nasłonecznione, dzięki temu zbliżymy nasze wnętrza do śródziemnomorskich domów, w których słońce świeci cały rok. Polecamy wybór lubianej barwy, czyli piaskowej bieli. Sprawi, że mieszkanie będzie wyglądać na schludniejsze i bardziej eleganckie. Dodatkowo kolor ten dobrze eksponuje teksturę drewna oraz ścian, co stwarza unikalne wrażenie. Gorąco polecamy także całą paletę odcieni barwy niebieskiej. Do koloru białego najlepiej pasuje:

  • granatowy,
  • błękit,
  • turkus,
  • kobalt.

Dla miłośników stylu śródziemnomorskiego znalezienie mebli, zasłon, poduszek lub foteli w tych kolorach to prawdziwe szczęście. Barwy te idealnie współgrają z większością jasnych kolorów i dodatkowo ożywiają przestrzeń, czyniąc ją bardziej interesującą. Taki dobór kolorystyki sprawia, że przestrzeń staje się harmonijna.

salon z granatowymi dodatkami

Materiały

W trakcie aranżacji wnętrz wybór odpowiednich materiałów jest bardziej istotny niż mogłoby się wydawać. Łączenie różnych faktur nie jest proste i wymaga uprzedniego zaplanowania, ale nasze zmysły podziękują nam za zaplanowane decyzje. Ponieważ, gdy przejdziemy się po drewnianej podłodze, dotkniemy chropowatej ściany i wtulimy twarz w jedwabne poduszki, odczujemy nowy rodzaj luksusu. Możesz także zwrócić uwagę na podłogę wykonaną z terakoty, a ściany pokryte kafelkami bądź imitacją fresków. Tworząc oryginalne połączenia możemy się wzorować na elementach pochodzących z różnych krajów leżących nad Morzem Śródziemnym. Musisz jednak pamiętać o tym, aby korzystać z materiałów naturalnych, takich jak: drewno, kamień, glina i szkło. Ta sama zasada dotyczy tkanin, używaj lnu lub wełny. Tworzywa sztucznie, na przykład wykonane z plastiku będą wyglądać źle w tej aranżacji. Polecamy zakup ręcznie wykonanych drewnianych mebli, są one rzadkie i urokliwe. Takie dzieło jest często wytwornie ozdobione i starannie dopracowane. Do mieszkań projektowanych w stylu włoskim lepiej jest wybrać stoły, krzesła i dodatki wykonane z kutego żelaza. Natomiast krzesła wiklinowe, będą idealnym akcentem grackim. To odpowiedni dobór materiałów sprawi, że przestrzeń nas otaczająca stanie się uwielbiana przez domowników.

jasna sypialnia z delikatnymi dodatkami

Stwórz wymarzone wnętrze

Jeśli potrzebujesz rozjaśnić i ożywić pomieszczenia Twojego domu, wypróbuj styl śródziemnomorski. Łączy on wiele starych tradycji, których błyskotliwe rozwiązania przetrwały do dzisiejszych czasów. Charakteryzuje się on doborem wysokiej jakości materiałów oraz intensywnych i pozytywnych kolorów, które sprawią, że przestrzeń stanie się idealna do odpoczynku. Jeżeli Twoje wątpliwości nie zostały w pełni rozwiane i potrzebujesz jeszcze kilku wskazówek skontaktuj się z zespołem MAZZANI , którego członkowie z chęcią pomogą Ci odtworzyć klimat wakacji nad Morzem Śródziemnomorskim w pomieszczeniach Twojego domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.