mała łazienka, grzejnik drabinkowy
10
paź

Łazienka, w której grzejnik jest ozdobą

Aranżacja łazienki nie skupia się tylko na tym, by w pasującym do siebie stylu była wanna i umywalka. Ważnym elementem wystroju stały się też grzejniki, które nie pełnią już tylko funkcji grzewczej, ale i ozdobną. Mimo iż coraz popularniejsze jest ogrzewanie podłogowe, to jednak grzejniki w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością. Możemy wybierać wśród wielu wzorów i kolorów, by znaleźć do naszego pomieszczenia ten, który pasuje idealnie.

białe szafki, czarny grzejnik

Rodzaje grzejników łazienkowych

Do wyboru mamy szeroką gamę modeli, które mogą mieć zarówno styl klasyczny, jak i nowoczesny. Wyróżniamy grzejniki:

  • panelowe,
  • drabinkowe,
  • pionowe,
  • rurowe.

Różnią się od siebie wyglądem, kształtem i materiałem wykonania. Łączy je funkcja i zasada działania – mają magazynować, a potem oddawać ciepło.

Grzejniki panelowe

Ten rodzaj zbudowany jest z poziomych lub pionowych szerokich elementów zwanych panelami. To drugie rozwiązanie jest mniej funkcjonalne w przypadku, kiedy chcemy suszyć na nim np. ręczniki. Dlatego producenci proponują system relingów lub haczyków, które po zamontowaniu nadadzą mu charakter suszarki. W małych łazienkach zastosowanie znajdą grzejniki z jednym panelem, tworzącym jednolitą bryłę. Równie dobrze będą wyglądały w minimalistycznym wnętrzu.

Grzejniki drabinkowe

Tworzą je poprzeczne elementy łączące boczne rurki grzewcze, formujące w ten sposób drabinkę. Mogą mieć różny kształt – kwadratowy, prostokątny, owalny. Całość może mieć formę prostą, wygiętą lub cylindryczną. Z powodzeniem pełnią funkcję suszarki. Występują w różnych kolorach i rozmiarach, w stylu klasycznym i nowoczesnym, zatem bez kłopotu dobierzemy odpowiedni do swoich potrzeb.

Grzejniki pionowe

Cieszą się dużą popularnością. Składają się z pionowo ułożonych rurek grzewczych, których przekrój może przybierać różne kształty. Ich ilość i rozmiar, w tym długość, ma wpływ na moc grzewczą. By można było je wykorzystać do suszenia bielizny czy ręczników, w zestawie zazwyczaj znajdziemy wieszaki albo relingi. Doskonale nadają się na wąskie ściany i do niemal każdej aranżacji – także retro, jeśli wybierzemy model żebrowany.

biały grzejnik na ręczniki

 Grzejniki rurowe

Są bardzo ciekawym rozwiązaniem często wybieranym przez projektantów. Mogą przybierać różne kształty, nawiązując do grzejników drabinkowych, pionowych czy panelowych. Wykonane są z pospawanych ze sobą rurek różnych rozmiarów, tworzących zazwyczaj lekkie formy. Z powodzeniem mogą pełnić funkcję suszarki.

Opisane rodzaje występują w wielu formach – klasycznych, nowoczesnych, dekoracyjnych i minimalistycznych. Jeśli już zdecydowaliśmy, w jakim stylu zaaranżujemy naszą łazienkę, nie ma obawy, że nie zajedziemy do niej pasującego grzejnika.

Parametry grzejnika łazienkowego

Pamiętajmy jednak, że nasz grzejnik ma być nie tylko ładny, ale też funkcjonalny i wydajny. Musimy zatem dopasować również moc grzewczą do rozmiaru naszej łazienki. Przyjmuje się moc 100–130 W/m2. Warto jednak wybrać model o wyższej mocy (mniej więcej o 25%) niż wskazują na to potencjalne straty ciepła, co pozwoli również wykorzystać go do suszenia ręczników.

Materiały i wykonanie

Do produkcji grzejników łazienkowych wykorzystuje się głównie aluminium, stal i żeliwo.  Najtrwalsze będą te, które są lutowane. W spawanych, w miejscach łączeń mogą wystąpić pęknięcia lub korozja, dlatego zaleca się ich montaż jak najdalej od źródła wody. Dzięki temu unikniemy też odkładania się kamienia. Na uszkodzenia natomiast najbardziej podatne są grzejniki z powłoką chromowaną lub emaliowaną.

Rodzaj zasilania

Ze względu na rodzaj zasilania wyróżniamy grzejniki:

  • CO,
  • elektryczne,
  • wodno-elektryczne,
  • wodne.

Grzejniki CO podłączane są do instalacji centralnego ogrzewania. Polecane są zwłaszcza do łazienek, bowiem są one dużej mocy, która z łatwością poradzi sobie z nadmiarem wilgoci. Możemy spotkać grzejniki dwa w jednym – CO i elektryczne zarazem. Wodno-elektryczne swoje działanie opierają na wodzie, która znajduje się w kolektorach grzewczych. Podłącza się je do instalacji CO, ale także, dzięki grzałce, do prądu.  Grzejniki wodne działają tak, jak klasyczne kaloryfery w pokojach czy kuchni.

różowa łazienka z panelowym kaloryferem

Aranżacja łazienki z wykorzystaniem grzejnika

Grzejniki nie pełnią już tylko swojej podstawowej roli, jaką jest ogrzewanie pomieszczenia. Są też elementem dekoracyjnym, który całkowicie może odmienić nasze wnętrze.  Szeroka gama wzorów i kolorów daje olbrzymie możliwości aranżacyjne. Jeśli decydujemy się na kolorowe wnętrze, wybierzmy grzejnik w stonowanych barwach, a gdy w naszej łazience ma dominować biel, postawmy na żywe kolory – czerwony, granatowy, żółty. Nie bójmy się łamać stereotypy, dzięki temu nasze pomieszczenia zyskają nowy wymiar.

Wybierz idealny grzejnik dla Twojej przestrzeni

Jaki grzejnik będzie najlepszy?  To zależy od wielu czynników, które musimy wziąć pod uwagę – jak duża jest nasza łazienka, na jaki rozmiar pozwala, jakiej mocy potrzebujemy i wreszcie w jakim stylu aranżujemy pomieszczenie. Te wszystkie wątpliwości rozwieją specjaliści zespół MAZZANI, którzy zajmują się projektowaniem wnętrz. Na pewno pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie podczas aranżacji Twojego domu lub mieszkania. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie rodzaje grzejników można zamontować w łazience?

W naszej łazience możemy zastosować różne rodzaje grzejników. Mogą to być: panelowe, pionowe, drabinkowe lub rurowe. Wszystko zależy od naszych upodobań, ale też potrzeb i możliwości, jakie daje nam nasza łazienka.

Jaki rodzaj zasilania grzejnika wybrać?

Jeżeli chcemy, aby nasz grzejnik spełniał swoją rolę przez cały rok, wybierzmy wodno-elektryczny. Umożliwi nam to korzystanie z niego również poza sezonem grzewczym.

Z czego wykonuje się grzejniki łazienkowe?

Najczęściej wykorzystuje się do ich produkcji stal, aluminium lub żeliwo. Największą popularnością cieszą się grzejniki stalowe.