kuchnia z salonem
06
kwi

Mała przestrzeń w naszym domu

Kiedy na małej przestrzeni ma się pomieścić: przedpokój, kuchnia, salon, łazienka, sypialnia i jeszcze jakieś inne miejsce, to trzeba wspiąć się na wyżyny zdolności projektowych. Mieszkanie musi być funkcjonalne, ale też ciekawe wizualnie, przyciągać uwagę, ale jednocześnie nie może być przeładowane wyszukanym designem. W końcu to miejsce przeznaczone do życia, nie tylko egzystowania. Wnętrze powinno zainteresować potencjalnego nabywcę bądź najemcę, dawać komfortową atmosferę, a jednocześnie pozostać na tyle neutralne, aby nie przytłaczało w żadnym stopniu.  

Jak zaaranżować małe mieszkanie? 

Jak zatem urządzić mniejsze apartamenty? O czym pamiętać i co wykorzystać? Oto kilka takich aspektów: 

 • powściągliwość w stosowaniu mocnych kolorów,  
 • konsekwencja w zastosowanych formach,  
 • pomysłowe połączenie kilku funkcji w jednej,  
 • jasne kolory i matowa struktura,  
 • struktura dobrana do rozmiaru i specjalnych potrzeb,  
 • wyższy poziom materiałów końcowych,  
 • ukierunkowane oświetlenie funkcji pomieszczeń,  
 • mobilność i elastyczność zastosowanych elementów,  
 • prostota form,  
 • brak podziału przestrzeni,  
 • efektywne wykorzystanie wysokości pomieszczeń. 

Przy małym wnętrzu trzeba mieć pomysł – przyświecający nam koncept. Należy umieć powstrzymać się od kupowania „ładnych przedmiotów”. Powinno kupować się to, co piękne, ale też trwałe i kompatybilne. Ważna jest także ilość – nie zaśmiecaj pokoju czymś, co będzie jedynie zbierało kurz. 

Nic tak nie tworzy klimatu małego wnętrza jak: naturalność, prostota, powściągliwość i oryginalność zintegrowanych ze sobą detali. Aby wnętrze robiło wrażenie, musi być zaplanowane, a więc trzeba mieć na nie pomysł, czyli motyw przewodni, który określa jego charakter. Radzimy usiąść nad papierem i zaplanować wszystko krok po kroku. Narysuj choćby prosty plan wnętrza. Zbierz zdjęcia proponowanych materiałów i oceń, czy współgrają one ze sobą. 

biurko między regałami

Dobre umeblowanie 

Mówiąc o urządzaniu małego mieszkania, warto wspomnieć nieco o ogromnej roli, jaką mogą w nim odegrać lustra i szkło. Nawet niewielkie lustro zawieszone na ścianie powiększa optycznie całe pomieszczenie i zwiększa jego wymiary. Lustra ścienne warto montować w pomieszczeniach, które zazwyczaj mają niewielką powierzchnię, takich jak przedpokój czy sypialnia. Nie zapomnij o łazience – coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie luster na więcej niż jednej ścianie. Najlepiej nadają się do tego lustra montowane bezpośrednio na ścianach. Efektowne przeszklenia np. drzwi wewnętrznych czy frontów szaf również spełniają swoją rolę przy optycznym powiększaniu pomieszczenia. 

Warto również pamiętać o przemyślanych szafkach, które na małej powierzchni odznaczają się wysoką klasą. Przede wszystkim planując zabudowę kuchenną warto wybrać szafki górne sięgające sufitu – w ten sposób w meblach zmieści się znacznie więcej rzeczy. Ta sama zasada dotyczy szaf wnękowych. Łóżka i sofy z dodatkowym schowkiem na łóżko idealnie nadają się do przechowywania bielizny, a akcesoria łazienkowe można bez problemu przechowywać w dodatkowej szafce nad sedesem lub w szafce pod umywalką. Z pewnością kwestia zorganizowania małego mieszkania wymaga głębokiego przemyślenia. Warto jednak poświęcić czas na takie zorganizowanie przestrzeni, aby nasze mieszkanie cieszyło nas swoją funkcjonalnością i wyglądem. 

Kuchnia  

Najlepiej zastosować aneks kuchenny zamiast kuchni w postaci oddzielnego pomieszczenia. Warto także pomyśleć o blacie jadalnym zamiast osobnym stole. Łatwiej wtedy jest zagospodarować resztę przestrzeni. Jest to element nowoczesny i uniwersalny. Można ewentualnie pomyśleć o stole składanym lub wysuwanym.  

aneks kuchenny z dobrym oświetleniem

Sypialnia 

Każde pomieszczenie, nawet najmniejsze, można zaaranżować tak, aby wyglądało na większe niż jest w rzeczywistości. W przypadku sypialni przeznaczonej dla dorosłych warto zrezygnować ze zbędnych pojedynczych mebli i zainwestować w szafę wnękową pełniącą funkcję garderoby. Przestrzeń pod łóżkiem może być również miejscem do przechowywania – takich gotowych i uniwersalnych rozwiązań można znaleźć wiele w sieciach meblowych.  

Jeśli chodzi o pokój dziecięcy, tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana – w tym samym pokoju musisz urządzić mu miejsce do spania, nauki i rozrywki. Zadanie jest jeszcze trudniejsze, gdy w jednym pokoju jest dwoje, a nawet troje dzieci. Wtedy z pomocą przychodzą meble modułowe, łóżka chowane w ścianę, łóżka 2 w 1 oraz łóżka piętrowe, jeżeli mieszkanie jest wysokie. 

łóżko dwuosobowe obok szafy wnękowej

Łazienka 

Z pewnością najwięcej trudności napotkasz przy projektowaniu łazienki. Skąd ten pomysł? Większość właścicieli małych mieszkań najbardziej potrzebuje pomocy w zaplanowaniu i zorganizowaniu tej przestrzeni. Zwykle jest mała, a nawet wręcz mikroskopijna w apartamentach o mniejszych gabarytach. W takich małych łazienkach zawsze polecamy zrezygnować z dużej wanny na rzecz prysznica – najlepiej bez brodzika, gdzie ta część oddzielona jest od reszty pomieszczenia szklanym parawanem lub czymś podobnym. Jeśli zależy Ci jednak na wannie, wtedy parawan jest raczej koniecznością.  

Stwórz swoje wymarzone wnętrze z nami

Jeśli marzysz zastanawiasz się jak umiejętnie zagospodarować niewielką przestrzeń, zachęcamy do kontaktu. MAZZANI to zespół profesjonalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w projektowaniu wnętrz. Pomożemy z każdym problemem, wiążącym się z aranżacją mieszkania. Funkcjonujemy online oraz stacjonarnie w Warszawie.

Pytania naszych klientów:

O czym należy pamiętać przy projektowaniu małego mieszkania?

Kilka najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać aranżując małe mieszkanie to m.in. pomysłowe połączenie kilku funkcji w jednej, jasne kolory i matowa struktura, dobrana do rozmiaru i specjalnych potrzeb, wyższy poziom materiałów końcowych, ukierunkowane oświetlenie funkcji pomieszczeń, mobilność i elastyczność zastosowanych elementów itd. 

Jakie meble sprawdzą się małym mieszkaniu?

Najlepszym rodzajem mebli do małego mieszkania są wszelkie wnęki, szafy i komody, a zatem wyposażenie służące do przechowywania przedmiotów. Warto pomyśleć także o dużych lustrach, ponieważ optycznie powiększą one mieszkanie.  

Jak powinna wyglądać kuchnia w małym mieszkaniu?

Odradzamy planowanie kuchni jako osobnego pomieszczenia. Zamiast tego lepiej pomyśleć o aneksie kuchennym oraz blacie jadalnym zamiast stołu.