duże lustro w jadalni
16
paź

Lustra jako wystrój wnętrza

Lustra pełnią w pomieszczeniach ważne funkcje praktyczne, jednak nie można zapominać o ich walorach estetycznych. Odpowiednio dobrane do aranżacji wnętrza powiększą je optycznie i podkreślą jego styl i charakter. Lustra kojarzą się głównie z łazienką, garderobą czy przedpokojem, ale doświadczony projektant z pewnością dopasuje je do innych pomieszczeń.

Ciężko wyobrazić sobie dom lub mieszkanie bez lustra. Już na początku projektowania warto pomyśleć o odpowiednim dopasowaniu luster do stylu i wielkości pomieszczeń. W tym artykule opowiemy o tym niezwykle ważnym elemencie wystroju wnętrz. Zacznijmy od podziału luster ze względu na montaż:

  • Lustro stojące – jest umieszczone w ramie i zamontowane na odpowiednim stojaku.
  • Lustro wiszące – montuje się je na ścianie za pomocą specjalnych uchwytów.
  • Lustro samoprzylepne – jest przylepiane do ściany za pomocą odpowiedniego kleju i taśm klejących.
okrągłe lustra w salonie

O czym warto pamiętać kupując lustro?

Pierwsze na co zwracamy uwagę kupując lustro, to jego rozmiar i kształt. Jest jeszcze kilka innych istotnych rzeczy, o których warto pamiętać. Są to:

  • rodzaj i styl ramy,
  • umiejscowienie i funkcja lustra,
  • wielkość pomieszczenia, w którym je umieścimy,
  • oświetlenie.

Kształt  i wielkość lustra należy dopasować do funkcji, jaką będzie ono pełniło. Ważne jest też czy będzie umieszczone w orientacji poziomej czy pionowej. Lustro w orientacji poziomej doskonale sprawdzi się nad łóżkiem lub komodą. Jeżeli potrzebujemy lustra, które obejmie całą sylwetkę, to należy postawić na lustro pionowe.

Rodzaj i styl ramy trzeba dopasować do pozostałych elementów wnętrza i jego rozmiarów. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzą się ramy o prostych kształtach i stonowanej kolorystyce. Z kolei ze stylem rustykalnym współgrają ramy o bardziej fantazyjnych kształtach i kolorach.

W małych pomieszczeniach lustro można zastosować w celu optycznego powiększenia. Może być to duże zwierciadło, powieszone na ścianie lub kilka luster o ciekawych kształtach.

Bardzo ważne jest też odpowiednie oświetlenie lustra. Zdecydowanie należy tutaj postawić na rozproszone źródło światła. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych cieni, pojawiających się w przypadku światła skupionego. Lustro może być oświetlone przez jedną lampę, wiszącą bezpośrednio nad nim lub dwie lampy po bokach. Do nowoczesnych wnętrz doskonale będą pasować również taśmy LED.

lustro w jadalni

Lustro w salonie – czy to dobry pomysł?

Tak, lustro w salonie może być kropką nad „i” w jego aranżacji. Umieszczone naprzeciwko okien odbije światło z zewnątrz i dodatkowo doświetli całe pomieszczenie. Odpowiednio dobrane lustro powiększy optycznie salon o niewielkich rozmiarach. Z kolei w dużym salonie, lustro o ciekawym kształcie ramy spełni funkcję dekoracyjną, podkreślającą pozostałe elementy wystroju. Można się też pokusić o kompozycję stworzoną z kilku mniejszych luster. Warto zdać się na opinię doświadczonego architekta wnętrz, który dopasuje kształt i wielkość lustra oraz wybierze dla niego najlepsze miejsce.

Lustro – element wystroju sypialni

W sypialni sytuacja wygląda nieco inaczej niż w przypadku przedpokoju czy łazienki. Lustro nie jest tutaj niezbędne, ale może być ciekawym dopełnieniem całej aranżacji. Możemy zdecydować się na toaletkę z lustrem lub postawić na duże zwierciadło oparte o ścianę lub zamontowane na ruchomej ramie. Lustro wolnostojące daje duże możliwości aranżacji, ponieważ można je w dowolny sposób przestawiać.

Jakie lustra sprawdzą się w łazience?

Łazienka to pomieszczenie, które bez lustra traci na funkcjonalności. W lustrze przeglądamy się podczas golenia, robienia makijażu czy układania włosów. Lustro zawieszone nad umywalką powinno znajdować się na wysokości, która pozwoli nam komfortowo z niego korzystać. Musi mieć odpowiedni rozmiar oraz kształt. Najczęściej stosowane są duże prostokątne lub okrągłe lustra.

Czy lustro nad umywalką to jedyne rozwiązanie? Oczywiście, że nie. W aranżacji łazienki coraz częściej wykorzystuje się duże lustra, które powiększają pomieszczenie optycznie i dodają światła. Często spotykanym pomysłem jest powieszenie pokaźnego zwierciadła na ścianie przy wannie. Z kolei dwa lustra zamontowane na przeciwległych ścianach dadzą bardzo ciekawe efekty przestrzenne.

lustro w łazience

Lustro w przedpokoju

Podobnie jak łazienka, przedpokój jest pomieszczeniem, w którym lustro odgrywa niezwykle ważną rolę. To właśnie w nim ubieramy się i szykujemy do wyjścia z domu. Najlepiej postawić tutaj na lustro w orientacji pionowej, które obejmie całą sylwetkę. Możemy wybrać zwierciadło montowane na ścianie lub wbudowane w drzwi szafy.

Bardzo ważne jest też odpowiednie umiejscowienie lustra. Odbijać się w nim będzie nie tylko sylwetka przeglądającej się osoby, ale również to, co znajduje się naprzeciwko. Najlepiej więc, żeby znajdowało się vis–a–vis miejsca, które będzie stanowiło atrakcyjne tło.

Lustro w garderobie

Garderoba to pomieszczenie, na które można sobie pozwolić posiadając duży dom lub mieszkanie. Jest to miejsce, w którym chcemy poczuć się luksusowo i mieć możliwość swobodnego przebierania się i wybierania odpowiednich ubrań i dodatków. W dużej garderobie doskonale sprawdzi się dobrze oświetlone, okazałe lustro. Z kolei wąskie lustro spełni swoją rolę w mniejszym pomieszczeniu.

Wyjątkowe projekty dla wyjątkowych ludzi

Jak widać możliwości wykorzystania luster w aranżacji wnętrza są ogromne. Jest wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę dobierając lustra do pomieszczenia. Doświadczony projektant wnętrz potrafi dopasować wszystkie elementy wystroju w najmniejszych szczegółach. Jeżeli właśnie urządzasz swój dom lub mieszkanie i potrzebujesz profesjonalnej porady, zapraszamy do kontaktu. W MAZZANI zajmujemy się urządzaniem wnętrz od lat i chętnie pomożemy Ci w realizacji Twoich pomysłów.

Pytania naszych klientów:

Jak zamontować lustro na ścianie?

Do montażu lustra na ścianie można wykorzystać specjalne haczyki. Coraz bardziej popularnym sposobem przymocowania lustra jest dwustronna taśma montażowa. Należy odtłuścić podłoże, przymocować taśmę do tafli lustra i przycisnąć ją do ściany. 

Jakie lustro pasuje do salonu?

Do salonu będzie pasowało lustro o dużych rozmiarach. Bardzo często wiesza się je za kanapą. Można też pokusić się o kompozycję, składającą się z kilku mniejszych luster. 

Jakie lustro pasuje do przedpokoju?

W przedpokoju najlepiej sprawdzi się lustro o pionowej orientacji. Obejmie ono całą sylwetkę, co ułatwi przeglądanie się w nim przed wyjściem z domu. Możemy zdecydować się na lustro wiszące na ścianie lub będące elementem drzwi szafy. 

Jakie lustro nad umywalkę?

Przyjmuje się, że lustro nie powinno być szersze od umywalki. Może być tak samo szerokie lub nieco węższe. Ze względów praktycznych, dobrze jest powiesić je około 30 cm nad umywalką.