kuchnia z drewnianą podłogą i ceglaną ścianą
14
kwi

Eklektyczna przestrzeń 

Urządzając swoje wymarzone wnętrze, stajesz przed szeregiem trudnych wyborów. Jednym z nich jest znalezienie stylu, który przemieni Twoją przestrzeń w prawdziwą ucztę dla oka. Co w sytuacji, kiedy nie chcesz skupić się tylko na jednej estetyce? Niezdecydowanym przedstawiamy styl eklektyczny. Charakteryzuje się on nieoczywistym zestawieniem kilku konwencji. Organizując przestrzeń, nie bój się łączyć ze sobą z pozoru niepasujących form, materiałów i dodatków. Ta estetyka nie lubi nudy i konwenansów! Jednak pomimo dużej swobody, muszą panować pewne zasady, które ułatwią Ci komponowanie przestrzeni.  

Kilka ważnych zasad 

  • Motyw przewodni – styl eklektyczny łączy w sobie wiele konwencji. Wydawać by się mogło, że czerpiąc po trochu z każdej estetyki, osiągniesz zadowalający efekt. Niestety takie nieprzemyślane wybory sprawią, że wnętrze będzie chaotyczne. Dlatego dobrze jest wybrać motyw przewodni, którym może być styl, kolor lub wybrane elementy wyposażenia. Skorzystaj z zasady 60: 30: 10, czyli 60% projektu to myśl przewodnia, niech za przykład posłuży styl skandynawski, który wniesie jasne, ciepłe kolory, naturalne drewniane podłogi oraz wiklinowe dodatki. 30% to dopełnienie wnętrza objawiające się przy wyborze okien, oświetlenia oraz dodatkowego motywu na ścianach. 10% niech stanowią dodatki, które dopełnią przestrzeń i dodadzą charakteru. 
  • Kontrast – nie bój się łączyć różnych stylów, materiałów i obiektów. Zestawiaj pozornie niepasujące elementy. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa! Pamiętaj jedynie o tym, aby nie komponować masywnych materiałów z lekkimi.  
  • Kolory – najbezpieczniej jest sięgnąć po jasne barwy, które będą tłem pod dla głównego stylu, elementów wyposażenia czy dodatków. Wybierz ciepłe odcienie, które dodadzą wnętrzu przytulności. Jeśli jednak planujesz, aby to kolor stał się motywem przewodnim, postaw na nieco mocniejsze barwy. 
  • Oświetlenie –tworzy nastrój i dodaje przytulności.  W stylu eklektycznym jest to niezwykle istotne narzędzie do uwydatnienia starannie dobranych mebli, wzorów i dodatków. Wnętrze musi być jasne, dlatego w jednym pomieszczeniu możesz umieścić lampy stojące i wiszące. Zadbaj o to, aby klosze były fantazyjne. Oryginale oświetlenie, możesz znaleźć na pchlich targach i w antykwariatach. 
  • Dodatki – pozwól sobie na odrobinę szaleństwa! Dopełnij wnętrze kolorowymi poduszkami o różnych wzorach i fakturach. Postaw na unikatową zastawę stołową. Na ścianach niech pojawią się obrazy lub zdjęcia. Wybierz niekonwencjonalne ramki, doniczki i lustra – takie wyjątkowe przedmioty idealnie dopełnią eklektyczne wnętrza.  
salon z nowoczesną sofą i drewnianym stolikiem

Eklektyczny salon  

Jak wcześniej wspominaliśmy, planowanie wnętrza najlepiej rozpocząć od wyboru motywu przewodniego. Z tą wiedzą będzie Ci łatwiej wybrać kolor stanowiący tło albo punkt centralny. Przy aranżacji salonu nie można zapomnieć o jego głównych filarach – sofie, fotelach oraz stoliku. Aby przestrzeń nabrała eklektycznego charakteru, wyraźnie skontrastuj ze sobą te elementy, niech dzieli je styl i barwa, a łączy lekkość albo masywność. Nie zapomnij o dodatkach, dzięki którym przestrzeń nabierze osobistego tonu. 

Wyjątkowa sypialnia w eklektycznym stylu 

To miejsce, które wymaga szczególnej troski. W końcu w sypialni odpoczywamy i dostarczamy sobie energii na kolejny dzień. W tym wnętrzu najlepiej postawić na jasne kolory o ciepłych odcieniach. Skontrastuj łóżko retro z nowoczesnymi szafkami nocnymi. Dodaj poduszki o różnych wzorach i fakturach oraz lampy o ciekawych kloszach. Dzięki temu Twoje wnętrze będzie komfortowe i z charakterem. 

Nieoczywista aranżacja kuchnii  

Kuchnia to pomieszczenie, które powinno być nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Styl eklektyczny z pewnością sprosta wszystkim tym wyzwaniom. Nie bój się łączyć wzorzystych płytek z surową cegłą. Nowoczesną zabudowę możesz zestawić ze starym drewnianym stołem, dobierz do niego kolorowe krzesła z poduszkami o różnych wzorach. Dopełnij wnętrze fantazyjną lampą oraz wyjątkową zastawą.  

industrialne pomieszczenie z różnorodnymi teksturami

Stwórz swoje wymarzone wnętrze z nami

Styl eklektyczny wymaga dobrego wyczucia i umiejętności balansowania pomiędzy estetykami. Jeśli potrzebujesz pomocy, zespół MAZZANI z przyjemnością podzieli się wiedzą i doświadczeniem. Projektanci sprawią, że Twoje wnętrze będzie piękne i funkcjonalne.  

Pytania naszych klientów:

Jak urządzić eklektyczne wnętrze?

Takie wnętrze uzyskasz za pomocą kontrastów. Niech kanapę, fotele i stolik dzielą styl i barwa, a łączy masywność albo lekkość. Pobaw się dodatkami, połącz te nowoczesne z vintage. Dzięki temu Twoja przestrzeń nabierze charakteru i osobistego tonu.  

Jak połączyć style w eklektycznej estetyce?

Wybierz styl, kolor lub materiał, który będzie stanowił motyw przewodni w Twoim wnętrzu. Element wiodący dopełnij oświetleniem i dodatkami z zupełnie innej estetyki. Przy łączeniu stylistyk musisz zachować balans, aby wnętrze nie stało się przepełnione.