kuchnia w stylu loftowym
30
gru

Prostota jako wyznacznik ekskluzywności

Styl loftowy powstał w Stanach Zjednoczonych z przymusu zagospodarowania starych fabryk, magazynów i warsztatów. Za kolebkę industrialu, w latach 60 i 70 XX w., uchodził nowojorski Manhattan. W Polsce była to z kolei Łódź, w której zrewitalizowano budynki pochodzące z Fabryki Karola Scheiblera.  Początkowo loftem otaczali się artyści, teraz jest to jeden z najbardziej popularnych motywów projektowania wnętrz. 

Styl loftowy a kolorystyka 

Jeśli marzysz o kuchni w tym stylu – powinieneś zaprzyjaźnić się ze stonowanymi barwami. Prostota kolorów to zdecydowanie wyróżnik loftu! Najlepiej sprawdzą się tutaj: 

  • biel, 
  • beż, 
  • szary, 
  • grafit, 
  • czerń. 

Takie połączenie kolorów stanowi fundament stylu. Dopełnieniem surowych tonów mogą być mocne akcenty w postaci butelkowej zieleni czy morskiego odcienia. Pamiętaj jednak, że nie mogą one przesłonić barw podstawowych. Te z kolei możesz mieszać dowolnie. Ponadczasowe połączenie grafitu, bieli i beżu jest nie tylko unikalne, ale dodaje elegancji. Sprawi, że kuchnia nabierze charakteru. 

modna kuchnia

Materiały – z czym to się buduje? 

W kwestiach materiałów najpopularniejsze są drewno, cegła i beton. Ten ostatni zyskuje spore uznanie wśród miłośników industrialu.  Z pomocą tych surowców można uzyskać nie tylko wrażenie otwartości przestrzeni, ale także elegancji i to w mniejszych pomieszczeniach. Beton sprawdzi się zarówno na ścianach jako tło do aranżacji mebli kuchennych, a także przy dodatkach typu wbudowana nad blatem szafka. Z powodzeniem można go także stosować do podłóg. 

Cegła i drewno z kolei będą stanowić idealne połączenie, w którym loft nie stworzy wrażenia jedynie surowego, ale ociepli kuchnię i nada jej wyjątkowego wyrazu. Jeśli masz w domu nieotynkowane ściany, popękane gdzieniegdzie podłogi czy wystające rury – nie zakrywaj ich! Wkomponują się idealnie w styl loftowy. 

kuchnia w stylu loft

Wzory – przepych czy minimalizm? 

Styl industrialny kojarzy się z prostotą. Duże, pokaźne wzory sprawdzą się jedynie wtedy, gdy będą w mocnych, wyrazistych kolorach. Najlepszym rozwiązaniem są plakaty przedstawiające przyrodę w zielonych, pomarańczowych i morskich barwach.  Dobrze jest zdecydować się też na minimalistyczne akcenty. Takim przykładem może być kuchenny dywanik w geometryczne kształty albo jasnoszarą jodełkę. Pamiętaj, by nie przesadzać jednak z różnorodnością, przepych jest zdecydowanym przeciwnikiem surowej aranżacji.  Less is more!  

ciemne kolory, drewniane elementy

Meble – charakterystyczne cechy 

Znasz takie powiedzenie, że meble mają dusze? W stylu loftowym ta dewiza zdecydowanie się sprawdza. Zapomnij o projektowaniu wnętrz za pomocą gotowych  zestawów – zamiast tego warto udać się w poszukiwaniu szafek na targ staroci albo odnowić stare, by dać im drugie życie. Czasem wystarczy wymienić istniejące już fronty na bardziej klimatyczne, idące w stronę loftu. Stół kuchenny najczęściej będzie masywny, z drewnianym blatem, który nierzadko wygląda, jakby był wprost przeniesiony z leśnej chaty. Jego dopełnieniem będą czarne, metalowe nogi. Krzesła powinny być proste, zgodne z duchem industrialu – zrezygnuj więc z kolorowych obić i szykownych materiałów. Jeśli chodzi o wyspę – ona również świetnie współgra z dodatkiem ciemnego metalu. 

Dodatki – czy są potrzebne? 

To właśnie one nadają charakteru wnętrzom. Surowy styl ciekawie wyróżnią ozdoby w energetyzujących kolorach. Jeśli chcesz jednocześnie zachować ducha loftu, ale nieco ożywić kuchnię, postaw na druciane donice, podkładki w jaskrawych kolorach. Nie bój się turkusu i czerwieni. Nie przesadzaj jednak z dodatkami, ponieważ wszystkie elementy loftu; wiszące kable, gołe żarówki, ceglaste ściany same w sobie są już dekoracją. Zapomnij także o firankach. Okno powinno być wystawione na ekspozycję, nie ma potrzeby go zasłaniać. Zamiast obrusów postaw jedynie metalową misę na owoce albo wazon.

Zaprojektujemy wnętrza, które pokochasz

Kuchnia w stylu loftowym spodoba się zarówno młodym osobom, które są otwarte na nowoczesne wnętrza, artystom, muzykom i wszystkim, których można określić jako „barwnych”, jaki lubiącym elegancję. Co ważne – można to zrobić w domu o dużej powierzchni, ale również w bloku. Wprowadzenie stylu loftowego z pozoru wydaje się niezwykle proste – zawsze możemy skorzystać jednak z pomocy profesjonalistów!  Nasza firma MAZZANI stawia na spójność – wykonamy projekt i wizualizację całego domu w stylu loftowym. Jeśli chcesz otaczać się surowym, eleganckim wnętrzem – skontaktuj się z nami.