wnętrze z dachowym oknem
12
kwi

Skosy nie takie straszne

Decydując się na aranżację sypialni na poddaszu, często napotykamy kłopot. Jak zagospodarować wnętrze pod skosami, które często optycznie już pomniejszają naszą przestrzeń? Największym plusem wykorzystania poddasza jako miejsce do spania jest okno dachowe, przez które możemy podziwiać gwiazdy w nocy. Jak zatem zaprojektować sypialnię idealną? O tym poniżej. 

Najczęstsze błędy 

Pierwszym błędem, który popełniamy to ustawienie łóżka pod skosem. Są jednak pewne wyjątki, np. pozostawienie 110–120 centymetrów przestrzeni od materaca do sufitu oraz 180–190 centymetrów przestrzeni po zewnętrznej linii łóżka. Eksperci zalecają, by ustawienie było w miarę przestronnym miejscu. Natomiast oczywiście wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. 

Kolejnym błędem jest ustawienie mebli takich jak szafka nocna, szafa lub komoda pod telewizor, jako głównego mebla w sypialni. Tym zabiegiem zagracamy niepotrzebnie przestrzeń. Głównym punktem każdej sypialni, powinno być oczywiście łóżko. 

Kolorystyka ścian 

Paleta barw, w sypialni ma bardzo duże znaczenie, ze względu na optyczne powiększenie bądź pomniejszenie przestrzeni, którą projektujemy. Dlatego też zdecydujmy się przede wszystkim na jasne barwy, takie jak: odcienie bieli, stonowane szarości czy ciepłe beże. Takie kolory często mogą obniżyć zbyt wysoki sufit lub poszerzyć wąską ścianę.  Dobrym pomysłem może być tapeta tuż za zagłówkiem łóżka, o delikatnym wzorze. 

Jeśli jednak posiadamy sporą przestrzeń na aranżację sypialni to jak najbardziej możemy zastosować ciemniejsze kolory ścian. 

sypialnia na poddaszu

Meble 

Wybierając meble, kierujmy się przede wszystkim zasadą, ile miejsca posiadamy. Jeśli jesteśmy właścicielami małej sypialni, nie zagracajmy jej przez wielką szafę, szafkę nocną, komodę itp. W małych przestrzeniach dobrym pomysłem będzie łóżko wraz z małą biblioteczką pod skosem, a miejsce na garderobę spróbujmy stworzyć w innym pomieszczeniu. Natomiast posiadacze większej przestrzeni mogą pozwolić sobie na więcej mebli. Jakie więc wybrać, a których unikać?  

  • Szafka nocna – mebel, który sprawdza się przede wszystkim, by móc odłożyć książkę, czytaną przed snem, czy krem do rąk. Jeśli chodzi o oświetlenie, zamiast lampki na szafce nocnej proponujemy ozdobne kinkiety obok łóżka. W ten sposób możemy zagospodarować naprawdę sporo przestrzeni. 
  • Szafka RTV – jak w przypadku szafki nocnej, raczej zbędny mebel. Sypialnia jest pomieszczeniem, gdzie śpimy, relaksujemy się. Szafkę wraz z telewizorem przenieśmy raczej do salonu. 
  • Szafa lub garderoba – jeśli posiadamy wystarczająco dużo przestrzeni, warto pomyśleć o zabudowie garderoby lub szafy na wymiar, np. pod skosem. Ustawiając część garderobianą w tym miejscu, możemy uzyskać trochę przestrzeni w innych kątach pomieszczenia.  
  • Łóżko – główny mebel w sypialni, najlepiej by znajdowało się w centralnej części pomieszczenia. 
  • Komoda – jeśli mamy na tyle przestrzeni, warto pomyśleć o komodzie, w której schowamy drobne bibeloty, możemy przeznaczyć ją także na ubrania. 
  • Biurko, toaletka – to meble, które wymagają większej przestrzeni. Jeśli posiadamy więcej miejsca, to jak najbardziej możemy wstawić do naszej sypialni biurko, które może pełnić funkcję także toaletki. 

Który styl wybrać? 

Jaki styl najlepiej wybrać projektując wnętrze naszej sypialni? Głównie zależy to od naszych preferencji. W trendach wnętrzarskich dominują styl rustykalny, skandynawski oraz klasyczny. 

Styl skandynawski często wybierany jest ze względu na swój minimalizm oraz prostotę. Warto jednak wprowadzić tu lekkie zmiany w wyborze dodatków oraz kolorystyce wnętrza, np. do odcieni bieli i szarości dodać nieco ciemnej zieleni. 

W stylu klasycznym dobrze sprawdzą się naturalne, pastelowe lub matowe kolory, co optycznie powiększy naszą sypialnię i doda jej przytulności.  

Styl rustykalny dobrze sprawdzi się w sypialni jasnej i przestrzennej. Jeśli posiadamy niewielkie pomieszczenie, przeznaczone na sypialnie, lepiej zrezygnujmy z tego rustykalnego stylu.  

szafa pod skosem

Profesjonalne projekty wnętrz na każdą kieszeń

Urządzenie sypialni na poddaszu pod skosem, wcale nie musi wiązać się z problemami i ograniczeniami. Wszystko zależy od naszej kreatywności, praktycznego podejścia oraz budżetu, by stworzyć wymarzone miejsce do odpoczynku i relaksu. Nasza firma MAZZANI dołoży wszelkich starań, by tak właśnie było. Zapraszamy do kontaktu!

Pytania naszych klientów:

Jaki styl wybrać w sypialni ze skosami?

Wszystko zależy od naszych preferencji, natomiast trendy stawiają na styl rustykalny, skandynawski oraz style klasyczne

Jakie kolory ścian wybrać w sypialni na poddaszu?

Paleta kolorów w sypialni na poddaszu powinna opierać się na jasnych tonach. Stawiamy tu na odcienie bieli, stonowane szarości czy ciepłe beże. W małych pomieszczeniach unikajmy ciemnych barw.  

Jakich mebli unikać przy urządzaniu małej sypialni na poddaszu?

Meble, które są zbędne w aranżacji małej sypialni na poddaszu, to szafka nocna czy szafka RTV pod telewizor.