nowoczesna kuchnia otwarta
15
sty

Błędy podczas remontów

Nie jest tajemnicą, że wiele osób w trakcie aranżacji swojego mieszkania nazbyt zdaje się na własne przekonania i upodobania, nie zasięgając porad u specjalistów. Nierzadko kończy się to wieloma wpadkami, które nie tylko źle wpływają na estetyczny aspekt przestrzeni, ale również utrudniają bądź nawet uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Czego więc unikać podczas remontów? Oto nasze wskazówki!

biała minimalistyczna kuchnia

Zagracanie

Tendencję do chaotycznego zagracania przestrzeni można zaobserwować w wielu typowych polskich domach – na szczęście coraz rzadziej. Niemniej nie da się ukryć, że jest to często taktyka zakrywania dodatkami mebli, które nie mają wyrazu i są po prostu nudne. Od wielości tak zwanych zbieraczy kurzu można niekiedy dostać oczopląsu – kolorowe sztuczne kwiaty potrafią stać na jednej półce z porcelanowymi aniołkami, koronkowymi obrusami, plastikowymi figurkami czy ramkami na zdjęcia, każda w innym kształcie. W tym przypadku ilość niestety w ogóle nie przekłada się na jakość, szczególnie tę estetyczną.

Zatem zanim do naszego mieszkania kupimy następne poduszki, koce, dywany i bibeloty, dobrze pomyśleć, czy są one nam naprawdę potrzebne i czy wniosą coś do klimatu naszego wnętrza poza kolejnymi zajętymi miejscami, które będziemy musieli im znaleźć. Nie chodzi o to, by w jednym momencie zrezygnować nagle ze swojego stylu i pójść w całkowicie minimalistycznym kierunku. Umiar jednak jest tą bezpieczną strefą, którą warto wdrażać w życie.

Nijakość

Podobnym problemem, choć nieco obszerniejszym, może wydawać się aranżowanie przestrzeni w nijakim stylu, pozbawionym cech, które sprawiłyby, że nasze mieszkanie miałoby spójną i ciekawą estetykę. Mimo tego, że stylistyczny eklektyzm nieraz sprawdza się bardzo dobrze, na przykład przy stylu vintage, najczęściej jednak przeradza nasze wnętrze w pewnego rodzaju karykaturę, którą trudno uplasować pod jakąkolwiek modą. Niezalecane jest również tworzenie z każdego pomieszczenia „odrębnego świata”, aranżując nowoczesną kuchnię, sypialnie w stylu glamour i industrialny salon.

Podczas przechodzenia z jednego pokoju do drugiego będzie nam nieustannie towarzyszyć poczucie chaosu i braku stabilizacji. Co należy zatem zrobić, by uniknąć nijakości w mieszkaniu? Przede wszystkim znajdź balans i pewną podstawę, na której urządzisz całe wnętrze. Wcale nie trzeba stosować wszędzie tego samego stylu, warto jednak wyrażać je bardziej w elementach dekoracyjnych niż w całokształcie.

nowoczesne wnętrze jadalni

Moda „na lato”

Bez wątpienia każdy chciałby, aby miejsce, w którym mieszka, było modnie zaprojektowane i urządzone. Czy warto jednak iść za trendami, które wyrastają we wnętrzarskiej branży jak grzyby po deszczu? Moda ma tę właściwość, że szybko przemija, a na jej miejsce pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. Poza tym coroczne zmiany asortymentu w mieszkaniu mogą stać się nie tylko męczące, ale będą z pewnością kosztowne. Często także to, co w danym sezonie jest okrzyknięte hitem, nie zawsze przypadnie nam do gustu. Jeśli natomiast bardzo zależy Ci na śledzeniu najmodniejszych trendów, pamiętaj o tym, że nie musisz rozpoczynać kolejnego, gruntownego remontu. W takim przypadku warto po prostu pomyśleć o odświeżeniu dekoracji czy przemeblowaniu mieszkania.

Ergonomiczność na szarym końcu

Zaprojektowanie własnej przestrzeni bez zwrócenia uwagi na aspekt ergonomii może przysporzyć wiele poważnych problemów. W końcu, jeśli nie pomyślimy o naszych potrzebach podczas aranżacji wnętrza, późniejsze funkcjonowanie w nim okaże się codziennie narastającą frustracją. Często zapomina się o tym, że przestrzeń, w której przebywamy, ma nie tylko spełniać nasze preferencje estetyczne, ale przede wszystkim ma za zadanie służyć nam w funkcjonalny sposób. Dlatego już na samym początku zastanów się nad tym:

  • ile czasu spędzasz w poszczególnych pomieszczeniach,
  • jaka jest Twoja codzienna rutyna,
  • ile przestrzeni potrzebujesz w konkretnych pokojach.

Niedobór lub nadmiar światła

Błędy związane z oświetleniem są niewątpliwie jednymi z najczęstszych. Niestety bardzo też potrafią uprzykrzyć codzienne życie. Okna z nieodpowiedniej strony lub ich brak, źle rozplanowane główne źródła światła, pominięcie lamp dodatkowych – to tylko niektóre z wpadek, które nagminnie się zdarzają. Warto pamiętać o tym, że jedno centralne oświetlenie to zdecydowanie za mało. Przede wszystkim nie doświetli ono każdego miejsca w pomieszczeniu, przez co czytanie książek lub wykonywanie czynności wymagających skupienia i wytężenia wzroku może sprawiać trudności. Należy więc wziąć pod uwagę wszelkie mniejsze lampy, które będą rozpraszać główne światło i pełnić inne funkcje, na przykład dodawać nastrojowości.

Miszmasz barw

Kolory odgrywają ogromną rolę w przypadku aranżacji wnętrz – to od nich w największym stopniu zależy to, jaki nastrój wypełnia dane pomieszczenie. Wiele osób wybiera farbę do ścian, kierując się jedynie tym, że dany odcień im się podoba. Nie biorą jednak pod uwagę tego, jak będzie się prezentować na konkretnej ścianie i w jaki sposób będzie na nich oddziaływać. Częstym błędem jest dobieranie ciemnych kolorów do małych wnętrz, co sprawia, że wydają się one jeszcze mniejsze i przytłaczające. Należy także mieć w pamięci to, że w pierwszej kolejności dobrze wyposażyć mieszkanie w odpowiednie meble, a dopiero później wybrać do nich farbę, która najlepiej skomponuje się z całością.

Zakryte ściany

Każdy z nas z pewnością kojarzy mieszkanie, w którym wszystkie meble poustawiane są pod ścianami, tworząc efekt dziwnie wyglądającej zabudowy czy niemodnych meblościanek z minionego wieku. Nawet jeśli wnętrze jest w miarę schludnie urządzone, to umiejscowienie wszystkich elementów wyposażenia w jednym ciągu spowoduje, że proporcje zostaną zaburzone. Funkcjonalność również ucierpi na takim rozwiązaniu – trudno korzystać z mebli, które nie współgrają ze sobą. Nie musisz wcale zmieniać całego wyposażenia – to, które posiadasz, wystarczy po prostu nieco rozluźnić, dać nowe miejsce szafom czy komodom i przesunąć sofę nieco na środek, by wypełnić pustą przestrzeń w centrum pokoju.

Istotna funkcja zasłon

Zasłony to element wyposażenia wnętrza, który znajduje się niemal w każdym domu, a który bardzo często wybierany jest nieumiejętnie. Nierzadko kupujemy je wyłącznie, dlatego, by spełniały swoją funkcję, czyli zakrywały okno. Do najczęstszych błędów związanych z okiennymi zasłonami należą:

  • zbyt nisko usytuowane karnisze,
  • za krótki materiał,
  • źle dobrane kolory do wnętrza,
  • nieodpowiednia tkanina.

Aranżacja wnętrza należy do stosunkowo trudnych zadań, szczególnie dla osób, które nie obracają się w tym temacie na co dzień. Nie oznacza to jednak, że amatorski projekt z góry skazany jest na porażkę.

jasna kuchnia nowoczesna

Zaplanuj wymarzoną przestrzeń

Uniknij błędów remontowych i osiągnij doskonałą aranżację wnętrz z doświadczonym projektantem MAZZANI. Nasz architekt wnętrz zapewni projektowanie, które wyeliminuje potencjalne błędy, oszczędzając czas i pieniądze. Z nami Twój projekt mieszkania będzie nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny. Skorzystaj z naszej pomocy, by uniknąć frustracji i stworzyć wnętrze marzeń. Z nami projektowanie to gwarancja sukcesu!