jasnoniebieska sypialnia eco
15
sty

Życie zgodnie z naturą

Może się wydawać, że ekologiczne rozwiązania nierozerwalnie łączą się z nieustannymi wyrzeczeniami i ogromnym wysiłkiem, który trzeba włożyć, aby spełnić wszelkie „wymogi” takiego stylu życia. Ile jednak w tym prawdy? Dziś pokażemy Ci, że nie musisz całkowicie zmieniać swoich przyzwyczajeń i rezygnować z udogodnień technologicznych, aby żyć w zgodzie z naturą i poszanowaniem dla środowiska. 

Przestrzeń ekologiczna, czyli jaka? 

W architekturze i budownictwie nurt ekologiczny jest rozumiany i wykorzystywany na wiele sposobów. Głównym celem, jaki przyświeca takiemu stylowi, jest w jak największym stopniu zminimalizowanie negatywnego wpływu na planetę, ograniczanie wytwarzania wszelkich zanieczyszczeń i różnego rodzaju odpadów. O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim o: 

 • oświetleniu – zasada jest prosta, im więcej naturalnego światła wpuścimy do naszego domu, tym mniejsze będzie zużycie energii i tym więcej pieniędzy zaoszczędzimy na inne wydatki. Dlatego pomyśl o włączeniu do swojego wnętrza dużych okien, przeszklonych drzwi, okien dachowych i żarówek energooszczędnych. 
 • bezpieczeństwie – w budownictwie w dalszym ciągu można się spotkać z materiałami, które zawierają wiele substancji niekorzystnie wpływających na zdrowie człowieka. Warto więc rozeznać się w temacie i wybrać jak najnaturalniejsze surowce, by mieć spokojną głowę i czyste sumienie.  
 • praktycznym rozplanowaniu – nawet duże okna na całą ścianę nie pomogą nam zaoszczędzić energii, jeśli zamontujemy je z nieodpowiedniej strony lub gdy dostęp światła będzie blokowany przez sąsiedni budynek. Dlatego funkcjonalność odgrywa tu niebagatelną rolę. Jeśli chcesz, by Twoja sypialnia była nieco chłodniejsza i by nie budziły Cię codziennie promienie słońca, pomyśl o zaaranżowaniu jej z zachodniej strony. Warto dostroić się i czerpać z tego, co daje nam natura. 
 • zieleni – ekologiczny dom bez roślin? To się nie sprawdzi! Zadbaj o to, by w Twoim wnętrzu nie zabrakło roślin doniczkowych, które nie tylko wpływają na poprawę komfortu i podniesienie estetyki mieszkania, ale również zapewniają odpowiednią wilgotność, oczyszczają powietrze i mogą zwiększyć ilość tlenu w pomieszczeniu.  
salon z roślinami

Pokój dzienny w ekostylu 

Salon niewątpliwie jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Z racji tego, że to właśnie w nim rozgrywa się nasze życie rodzinne i towarzyskie, warto sprawić, aby do pokoju dziennego trafiało jak najwięcej naturalnego światła. Pomoże w tym umieszczenie dużych okien na południowej stronie naszego wnętrza. W trosce o środowisko dobrze również zrezygnować ze sprowadzania materiałów z dalekich krajów i sięgnąć po lokalne surowce, które także będą estetycznie się prezentować i spełniać swoje funkcje przez lata.

Co jeszcze spowoduje, że nasze wnętrze stanie się bardziej eko? Jeśli podoba Ci się eklektyczny styl, możesz dobrać wyposażenie przestrzeni całkowicie z odzysku. Jest to sposób, który wymaga od nas prześledzenia wielu grup internetowych czy lokalnych targów, często jednak można w pełni umeblować swoje mieszkanie z drugiej ręki. Droga ta jest polecana szczególnie dla osób, które nie boją się wyzwań i są gotowe na zabawę z renowacjami, których niekiedy trzeba się podjąć. W duchu minimalizmu pamiętajmy o tym, by wybierać meble, które będą nam służyć w funkcjonalny sposób. 

Ekosypialnia 

Sypialnia to pomieszczenie idealne do rozpoczęcia przygody w aranżacji domu w stylu ekologicznym. Z racji tego, że jest to miejsce przeznaczone do odpoczynku i snu, najlepiej będzie usunąć z niego wszelkie niepotrzebne rzeczy, które jedynie rozpraszają naszą uwagę i z pewnością nie pomagają w tym, by zrelaksować nasz umysł. Czy to oznacza, że mamy przemienić naszą sypialnię w pokój ascety? Wcale nie – zastanów się nad tym, co jest Ci niezbędne w danym pomieszczeniu, a możesz się zaskoczyć, że lista nie okaże się długa. Dlatego w sypialni warto zrezygnować z: 

 • syntetycznych tkanin i surowców, 
 • telewizora i rozpraszających gadżetów elektronicznych, 
 • zbędnych mebli i ozdób. 

Urządzając miejsce do spania, pamiętaj także o roślinach, których zielona barwa nie tylko pozwoli Ci się zrelaksować, ale również będą one naturalnymi filtrami powietrza! 

urokliwa sypialna boho - eco

Ekologiczna kuchnia i łazienka 

Meble z przeznaczeniem do kuchni niestety często mają tę właściwość, że zawierają wiele chemicznych substancji. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, by w swoim składzie nie miały formaldehydu, który może bardzo negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Jakie zatem surowce sprawdzą się w kuchni? Będą to między innymi: 

 • drewno bukowe i dębowe, 
 • kwarc, 
 • materiały lokalne i te z recyklingu, 
 • nierdzewna stal, 
 • certyfikowany bambus. 

Wielofunkcyjność i oszczędność miejsca zapewnią Ci natomiast meble modułowe. Zmywarka i baterie zaopatrzone w perlatory pozwolą zminimalizować zużycie wody, a dostęp do naturalnego światła – energii. Jeśli chodzi o kuchenki, najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w kuchenkę elektryczną, która jest zasilana energią odnawialną. 

Podobnie jak w kuchni, tak też w łazience możesz zamontować odpowiednie perlatory do zaoszczędzenia wody, której w łazience zużywa się niewątpliwie najwięcej. Prysznic to o wiele bardziej ekologiczne rozwiązanie od wanny. Istnieje również możliwość zamontowania specjalnej instalacji, która połączy kabinę ze spłuczką w toalecie, przez co woda będzie w obiegu dwukrotnie. Jeśli chodzi natomiast o surowce, najlepszym wyborem okażą się kamień i drewno. Warto pożegnać się z plastikiem, który nie wykazuje się trwałością. 

O czym jeszcze pamiętać? 

Ekologiczny sposób urządzania wnętrza to nie tylko modny dziś trend. To przede wszystkim świadome podejmowanie decyzji i dbałość o środowisko oraz przyszłe pokolenia, którym przyjdzie w nim żyć. W dobie konsumpcjonizmu warto wdrożyć w nawyk zadawanie sobie pytania: czy jest mi to potrzebne? Może okazać się ono dobrą drogą ku rozważnemu planowaniu zakupów i aranżacji swojej przestrzeni.

Po drugie – daj sobie czas. Z pewnością kwitnie w Tobie potrzeba, aby w jednym momencie wprowadzić wszystkie ekologiczne rozwiązania. Pójście na całość może okazać się często bardzo przytłaczające, szczególnie kiedy nie wiemy, od czego zacząć naszą przygodę z ekologicznym życiem. Pamiętaj – lepiej powoli wdrażać małe zmiany niż szybko zrezygnować po wprowadzeniu „ekologicznych rewolucji”. Nie zapominaj również o jakości i uniwersalnych rozwiązaniach, które nie przestaną być modne w następnym sezonie. Ciągłe zmiany i pozbywanie się zepsutych rzeczy to duże obciążenie dla środowiska!

Ciesz się pięknem swojego domu

Rozsądne aranżowanie przestrzeni i dbałość o środowisko to podstawa dzisiejszej branży budowlanej i architektonicznej. Fachową pomoc i profesjonalne podejście zapewni Ci zespół projektantów z MAZZANI, który aranżuje wnętrza w Warszawie i okolicach. Już dziś możesz zmienić swoją przestrzeń razem z nami!