menu/centrala i czujniki
21
wrz

Rozwiązania Smart Home 

Nowoczesne urządzenia coraz częściej znajdują się w naszych domach i mieszkaniach. W dalszym ciągu jednak wielu domowników korzysta z nich w tradycyjny sposób. Poznaj rozwiązania Smart Home. Dowiedz się, jakie urządzenia wchodzą w skład inteligentnego domu i jakie mają dokładnie działanie oraz zalety. Zaprojektuj inteligentny dom tak, aby dopasował się do Twojego stylu życia  i potrzeb. 

Smart Home — inteligentny dom 

“Smart Home” oznacza dosłownie “inteligentny dom”. Jest to nic innego, jak zbiór rozwiązań domowej automatyki bazującej na Internecie Rzeczy. Urządzenia domowego użytku są połączone  w zintegrowany system, któremu możemy wydawać różne komendy i konkretne polecenia. Technologia, dzięki której przedmioty komunikują się ze sobą, jest związana z Wi-Fi, Bluetooth bądź Ethernetem. Polega na swego rodzaju inteligentnych czujnikach, które przesyłając sygnały, kontrolują i sterują urządzeniami. Liczba funkcji i instalacji zależy głównie od potrzeb domowników. Użytkownicy mogą wybierać spośród najprostszych urządzeń, np. kamer, żarówek LED czy sensorów na drzwi bądź z trochę bardziej rozbudowanych zestawów, takich jak stacja kontrolna czy większa ilość kamer. 

Systemy inteligentnego domu 

Istnieją dwa rodzaje systemów inteligentnego domu. Dzielą się one na bezprzewodowe  i przewodowe. Do systemów bezprzewodowych zaliczamy systemy kontrolowane przez WiFi  bądź Bluetooth. Przewodowe natomiast bazują na kablach internetowych RJ-45 oraz  na przełącznikach switch, a także stacjach NAS. Dzięki systemowi Smart Home możliwe jest zachowanie bezpieczeństwa całej rodziny, dużo wygodniejsze i bardziej ekonomiczne życie  oraz pełna ochrona wszelkich elementów instalacji.  

Projektując Smart Home, bardzo ważny jest wybór instalacji, która zależy od miejsca, w jakim  ma zostać założona. W budynkach i mieszkaniach do generalnego remontu bądź w stanie deweloperskim można bez problemu wprowadzić instalację przewodową. Jednak w zamieszkanych domach czy mieszkaniach korzystniej jest zastosować system bezprzewodowy, który posiada  ten plus, że działa bez konieczności kucia w ścianach. Technologia bazuje na głównej centrali (hub) wraz z czujnikami, które komunikują się z inteligentnymi urządzeniami. 

Zalety Smart Home  

Poznaj innowacyjne i ciekawe rozwiązania Smart Home:

1. Komfort 

Znaczna wygoda i funkcjonalność. Nie musisz ruszać się z miejsca, by urządzenia sprzątające wykonały całą pracę za Ciebie. W każdej chwili relaksująca muzyka może zacząć Ci towarzyszyć  w wybranym pomieszczeniu. System możemy również wykorzystać do stworzenia domowego SPA. 

2. Ekonomiczność 

Wmontowane czujniki cyklicznie monitorują temperaturę czy natężenie światła w danym pomieszczeniu. System obniża bądź całkiem wyłącza ogrzewanie lub gasi światło  w pomieszczeniach, co pozwala nam na zredukowanie zużycia, np. gazu oraz prądu.  

3. Bezpieczeństwo domowników 

Systemy bezpieczeństwa pozwalają na szybkie wykrycie wycieku gazu, poinformują o zagrożeniu pożarowym czy próbie włamania do posesji.  

4. Oszczędność własnego czasu  

Dzięki możliwości sterowania urządzeniami z każdego miejsca poprzez telefon, tablet czy laptop, możesz zaoszczędzić swój czas, ponieważ nie musimy własnoręcznie kontrolować ani ustawiać klimatyzacji, oświetlenia czy alarmu.  

Przykładowe rozwiązania Smart Home 

Poniżej przedstawiamy listę przykładowych rozwiązań inteligentnego domu: 

 • sterowanie oświetleniem (barwą czy natężeniem światła), 
 • sterowanie klimatyzacją, 
 • integracja czujników ruchu, 
 • zaawansowane sterowanie żaluzjami, zasłonami czy roletami, 
 • integracja ze sprzętem AGD i RTV, 
 • sterowanie zasilaniem w gniazdkach, 
 • kontrolowanie zużycia energii, 
 • nawadnianie oraz oświetlanie ogrodu, 
 • sterowanie bramą wjazdową, furtką czy bramą garażową,  
 • integrowanie alarmów i systemów kontroli dostępu. 

Elementy wchodzące w skład inteligentnego domu 

Smart Home umożliwia ułożenie kolejności działań. Na przykład o wybranej porze dnia podwyższa temperaturę w mieszkaniu, otwiera bramę wjazdową, a chwilę później również garażową, kiedy samochód domowników znajdzie się w zasięgu czujników. Zmiany można dostosowywać  w zależności od własnych potrzeb i preferencji. Moduły, mogą zostać ustawione na konkretne godziny powiązane z obecnością mieszkańców bądź ich przyzwyczajeniami, na przykład parzenie kawy z rana.  

Urządzenia wchodzące w skład Smart Home, to między innymi:  

 • smart gniazdka — pozwalające monitorować zużycie prądu i włączać oraz wyłączać się samodzielnie; 
 • czujniki ruchu i natężenia światła — sterują oświetleniem, włączają się i wyłączają oraz zmieniają natężenie światła zależnie od preferencji użytkowników; 
 • inteligentne ogrzewanie — regulują temperaturę, wentylację oraz klimatyzację dzięki wbudowanym czujnikom temperatury i wilgotności. Poprzez połączone ze sobą czujniki urządzenia sprawdzają na przykład czy okna są otwarte; 
 • inteligentne urządzenia TV oraz audio — które mogą się dostosowywać do lokalizacji danej osoby; 
 • systemy alarmowe oraz kamery monitorujące — pozwalają w odpowiednim czasie zniwelować zagrożenie; 
 • ekspresy do kawy, parzące kawę o wyznaczonych porach, odkurzacze samodzielnie sprzątające wybrane pomieszczenie, czajniki, rolety czy inne sprzęty codziennego użytku. 

Każde z wymienionych powyżej urządzeń może być używane w pojedynkę bądź zostać połączone  w większą grupę sprzętów, komponując zestaw Smart Home. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór takich urządzeń, dlatego urządzając mieszkanie, warto zastanowić się nad preferencjami domowników, aby dom był miejscem dostosowanym do potrzeb życia codziennego. 

Podczas projektowania wnętrz, doświadczeni architekci podpowiedzą, jakie rozwiązania będą odpowiednie dla danego domu, jakie udogodnienia będą przydatne oraz w jaki sposób rozplanować położenie inteligentnych urządzeń w pomieszczeniach, a nawet ogrodach. 

Projekt dostosowany do Twoich potrzeb!

Jeśli masz pytania dotyczące projektowania wnętrz lub szukasz nowych inspiracji — skontaktuj się z naszym zespołem, który chętnie doradzi i zaproponuje najbardziej oryginalne koncepcje. MAZZANI realizuje projekty stacjonarne w Warszawie i okolicy oraz współpracę zdalną  na terenie całego kraju. 

Pytania naszych klientów:

Jakie są zalety Smart Home?

Inteligentny dom posiada wiele zalet, między innymi jest ekonomiczny, stawia na bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz wygodę domowników.  

Jakie są przykładowe rozwiązania Smart Home?

Z pomocą Smart Home możemy sterować oświetleniem oraz klimatyzacją i ogrzewaniem, kontrolować zużycie energii, sterować roletami, zintegrować sprzęt RTV i AGD, sterować bramą wjazdową czy zasilaniem w gniazdkach. 

Jakie są rodzaje systemów inteligentnego domu?

Wyróżniamy dwa rodzaje systemów inteligentnego domu. Dzielą się one na bezprzewodowe (kontrolowane przez Wi-Fi czy Bluetooth) i przewodowe (bazują na kablach internetowych RJ-45, przełącznikach switch, stacjach NAS).