drewniane regały z książkami
12
kwi

Zapotrzebowanie na domowe biura 

W dobie pandemii ludzie coraz bardziej zaczęli postrzegać własne domy i mieszkania jako centrum życia, a niekiedy nawet za jedyną przestrzeń, w której się ono toczy. Wskutek takiego podejścia nasiliła się coraz bardziej powszechna potrzeba posiadania pomieszczeń komfortowych z odczuwalną, kojącą atmosferą oraz wspomagających wypoczynek w domowym zaciszu. W świecie zdominowanym przez pandemię rozprzestrzeniła się popularność pracy hybrydowej oraz zdalnej i właśnie dlatego ważne jest to, aby zadbać o domowe biuro, dzięki któremu praca będzie sprzyjać zdrowiu, a dodatkowo może stać się bardzo przyjemna. 
 

Lokalizacja biura w domu 

Wyznaczenie odpowiedniego obszaru do nauki bądź pracy może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie gdy w grę wchodzą niewielkie mieszkania. Wybierając takie miejsce, należy pamiętać o najistotniejszych czynnikach, jakimi są: 

  • dostęp do światła dziennego, 
  • powierzchnia wystarczająca, by umieścić w niej biurko, 
  • zaciszne miejsce sprzyjające koncentracji i skupieniu, 
  • bliskość gniazdek elektrycznych, 
  • możliwość przechowywania książek, notatek itp. 

Istnieje pospolite przekonanie, że sypialnia powinna być kwintesencją harmonii, wyciszenia i spokoju, ponieważ to właśnie w tym pomieszczeniu odpoczywamy, a trudno się skoncentrować i efektywnie pracować w miejscu, które wiążemy z relaksem. Jednak mimo to, home office w pokoju sypialnianym wydaje się najlepszym rozwiązaniem, gdyż można rozdzielić te dwie funkcje przy pomocy regałów, parawanów lub roślin. 

Oczywiście sypialnia nie jest jedyną opcją dla domowego biura, gdy nie posiadamy wolnego pokoju na gabinet. Można również urządzić je w salonie lub korytarzu, jednak nie jest to rekomendowane wyjście – raczej ostateczność. W salonie toczy się spora część życia towarzyskiego, to tam spotykamy się z rodziną albo znajomymi, a przedpokoje służą głównie do przemieszczania się. Takie wnętrza nie pomagają się w pełni skupić, toteż stworzenie właściwego aneksu w sypialni to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, a metoda ta jest coraz bardziej renomowana. 
Doskonałym przypadkiem byłaby obecność osobnego pomieszczenia, posiadającego biurko, witryny na książki albo szafy na segregatory, jednak nie dążymy do znalezienia idealnego scenariusza. 
 

modernistyczny fotel i biurko

Home office w sypialni 


W zależności od metrażu sypialni, a co za tym idzie wymiarów łóżka, możemy oddzielić część wypoczynkową od części biurowej, stwarzając tym samym wielofunkcyjną przestrzeń. Pamiętajmy też, że sypialnia służy również jako schowek. W naszych najprywatniejszych czterech kątach najczęściej mamy szafę albo komodę. W większym pomieszczeniu możemy pozwolić sobie na wydzielenie tych stref szafą prostopadle do ściany. Z jednej strony wyodrębniamy sypialnię z dostępem do szafy, a z drugiej gabinet z biurkiem i półkami. Taka konfiguracja zapewnia dobre oświetlenie w naszym domowym biurze, jednak można zastosować mniej formalne sposoby na odseparowanie dwóch części pokoju, przykładowo poprzez:  

  • ażurowe przegrody – np. w formie otwartych regałów z roślinami i książkami, 
  • parawany – przykładowo w stylu boho lub glamour, 
  • szklane ścianki z czarnymi szprosami, pasujące do stylu industrialnego. 
     

W całości konieczna jest harmonia, gdyż wyposażenie domowego biura powinno łączyć funkcjonalność i estetykę, a dodatkowo ma za zadanie pozytywnie na nas wpływać i sprawiać, że praca będzie przyjemnością. Jednocześnie powinien być oazą, która pozwala na skupienie i odseparowanie się od innych członków rodziny, jeżeli nie mieszkamy sami. 
Jeśli urządzamy sypialnię w stylu boho lub nordyckim, wybierajmy biurko przykładowo w delikatnej bieli, na drewnianych nóżkach. Jeżeli mamy do czynienia z loftem, postawmy na biurko z metalową ramą, surową, czarną. Jeśli jednak jest to nowoczesna lub szykowna sypialnia, szklany blat biurka dopasuje się rewelacyjnie do wnętrza.   

Już wiesz, czym powinien cechować się idealny home office. Jeśli masz możliwość pracy zdanej, zadbaj o to, aby otoczenie, w którym będziesz ją wykonywał, było do tego dostosowane. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna kwestia, która wpływa na naszą efektywność. 

białe łóżko i drewniane biurko

Twoje wnętrze, Twoja historia, nasza pasja

Chcesz wdrożyć do swojego wnętrza funkcjonalne rozwiązania? Skorzystanie z usług projektanta może być strzałem w dziesiątkę, ponieważ to gwarancja praktycznych porad aranżacyjnych, dbałość o Twoje potrzeby oraz wspaniała przemiana wnętrza. Skontaktuj się z MAZZANI, a nasi architekci stworzą dla Ciebie idealny projekt domu lub mieszkania. 

Pytania naszych klientów:

Co brać pod uwagę przy urządzaniu domowego biura?

Trzeba pamiętać przede wszystkim, żeby domowe biuro miało wystarczającą powierzchnię na biurko i miejsce do przechowywania notatek lub książek. Home office musi mieć dostęp do światła dziennego, sprzyjać skupieniu, a w pobliżu konieczne są gniazdka elektryczne. 

Gdzie najlepiej umieścić home office?

Jeżeli nie posiadamy osobnego gabinetu, najlepszym pomieszczeniem do wydzielenia części na biuro domowe jest sypialnia. Odradzane są pomieszczenia takie jak korytarz lub salon, ponieważ nie sprzyjają koncentracji i wyciszeniu.