drewniane regały z roślinami
12
kwi

Początki biofilizmu 

Termin biofilia oznacza umiłowanie do życia i jego form. Po raz pierwszy można było go zobaczyć w pracach filozofa Ericha Fromma w 1964 roku, jednak pojęcie utrwalił i spopularyzował dopiero jeden z twórców współczesnej socjobiologii – Amerykanin Edward Wilson. Dzięki swoim badaniom dowiódł, że życie w harmonii z przyrodą jest naturalnym dziedzictwem człowieka, zapisanym w jego kodzie genetycznym. Jako następny związek z biofilią miał profesor z Yale, Stephen Kellert, który stworzył koncepcję biophilic design, na której bazuje teraźniejsze projektowanie i urządzanie wnętrz, równocześnie wykorzystując daną wiedzę o człowieku. 
 

Od czego zacząć wprowadzanie natury do domu? 

Przede wszystkim należy zatroszczyć się o obecność zieleni – to podstawa, żeby poczuć kontakt z naturą, a im więcej roślin tym lepiej. Stanowią one nie tylko przepiękną część dekoracji. Ich posiadanie wiąże się z bardziej praktycznymi zastosowaniami oraz korzyściami, do jakich bez wątpienia należą właściwości oczyszczające: usuwają z powietrza różnego rodzaju toksyny, a także niektóre alergeny czy drobnoustroje. W niezwykle prosty sposób możliwe jest także stworzenie swojej własnej oazy zieleni. Doniczki oraz kwietniki ustaw na parapetach, regałach, a nawet na podłodze, jeżeli w grę wchodzą ich większe rozmiary. Stawiając na oryginalność, warto wziąć pod uwagę inne elementy, takie jak haczyki. Odpowiednio zamontowane na suficie mogą okazać się doskonałą alternatywą dla wyeksponowania roślin, jeżeli zawiesimy doniczki na sznurkach przyczepionych do uchwytów. Nie można zapomnieć jeszcze o świeżych kwiatach ciętych, które rewelacyjnie ozdobią pomieszczenie, gdy najzwyczajniej będą wstawione do wazonów, wpasowujących się w estetykę całego wnętrza. 

Choć to rośliny są fundamentem zasad wnętrzarskich przy wprowadzaniu biosfery do pomieszczeń, równie ważną kwestią jest pośredni kontakt z Matką Naturą, który możesz sobie ułatwić, stosując przy aranżacjach wszystko, co od razu kojarzone jest z przyrodą, przykładowo: 

  • naturalne materiały – drewno z widocznymi słojami, 
  • ziemska gama kolorystyczna – m.in. brązy oraz zielenie, 
  • odpowiednie tekstury i kształty. 

Możesz również wykorzystać potencjał wzorów, naturalnych form, a nawet materiałów naśladujących, z których idealnie nadadzą się trawertyn, beton bądź marmur, tworząc wspaniały efekt dekoracyjny. 
 

beżowa kanapa, drewniany stolik kawowy

Zielone płuca w meblach 

Skoro stawiamy na naturalne przestrzenie, warto zwrócić uwagę na skandynawski minimalizm. Jest on bowiem kwintesencją jasnych aranżacji, w których królują pastelowe, delikatne oraz stonowane barwy. Swój urok zawdzięcza efektywnemu łączeniu organicznych materiałów. W otoczeniu subtelnych kolorów na podłogach, ścianach i sufitach wyróżniają się natomiast masywne meble wykonane z solidnego drewna. W ten sposób całość stanowi gustowna, pełna charakteru kompozycja. 
Świetnym pomysłem na tę część wyposażenia jest duża, dębowa szafa lub niewielkich rozmiarów konsola, łącząca funkcję praktycznego biurka oraz przydatnej toaletki. Równie dobrą ideę wyznacza designerska szafka RTV, w której półki i szuflady rozmieszczone są w nietuzinkowy sposób, a nóżki – zamocowane ukośnie. 

W ostatnim czasie pojawił się trend na regały z pomysłowo rozmieszczonymi półkami. Mimo że są tworzone z czarnej stali oraz drewna dębowego, sprawiają wrażenie bardzo lekkich i znakomicie wpisują się w stylistykę naturalnych wnętrz, a ustawienie na nich kwiatów w fantazyjnych doniczkach gwarantuje piękny efekt. W zależności od rodzaju roślin łatwo możesz tą metodą utworzyć domową dżunglę, wykorzystując regał jako spersonalizowany kwietnik. 

Starannie dopracowany projekt i naturalny materiał, jak na przykład drewno dębowe, sprawiają, że meble są nie tylko funkcjonalne, ale także wyraźnie zdobią pomieszczenia. Dobrze widoczne usłojenie drewna, gładka w dotyku faktura oraz zaokrąglone krawędzie wnoszą do pomieszczenia harmonię i budzą skojarzenia ze światem fauny i flory. Dąb to drzewo od lat wiązane z wytrzymałością, potęgą i mocą natury. Nie bez powodu mówi się „silny jak dąb” – meble wykonane z takiego drewna są bardzo wytrzymałe i przez lata zachowują swoją niesamowitą jakość. Wyróżniają się stabilnością i odpowiednią wagą, aby stać w wyznaczonym miejscu. Trudno jest je przesunąć czy uszkodzić, jak często dzieje się w przypadku mebli wykonanych z desek sosnowych czy płyt wiórowych. Wyposażenie dębowe jest wybitnie mocne, a jednocześnie wygląda zjawiskowo. 

łóżko z dębową ramą

Daj swojemu domowi nowe życie!

Mieliście szansę dowiedzieć się, jak wprowadzić do własnych czterech kątów trochę więcej natury, co bez wątpienia nie tylko zbliży Was do przyrody, ale również przełoży się na wnętrzarskie korzyści. Pozostał zatem kontakt z fachowcem MAZZANI, który doprowadzi przedsięwzięcie do fenomenalnego efektu. 

Pytania naszych klientów:

Co jest najważniejsze w designie biophilic?

Fundamentem stylowego wnętrza są oczywiście rośliny. Jak ze wszystkim – nie należy z nimi przesadzać, jednak w tak urządzonych pomieszczeniach są elementem niezwykle pożądanym.  

Jakie drewno sprawdzi się najlepiej w designie biophilic?

Ze względu na solidność i trwałość – dąb sprawdzi się najlepiej. Meble z niego wykonane trudno jest przenieść, a co ważniejsze – uszkodzić, co często dzieje się w przypadku np. sosnowych.