złote klamki w drzwiach
12
maj

Pochodzenie stylu glamour 

Ta stylistyka ma swoje początki w USA. Gdy rozkwitała branża filmowa, znane postacie pojawiały się w eleganckich strojach glamour. Z biegiem czasu konwencja narodziła się we wnętrzach, a po latach zmieniała się i dziś jest bardziej delikatna, jednak nie brakuje jej dawnego uroku. 

Charakterystyka stylu glamour  

Co sprawia, że duch glam wciąż jest szykowny i luksusowy? Aranżacja wnętrza w tej konwencji zawiera sporo detali, które łączą szykowność i elegancje. Do głównych elementów należą:  

 • historyczne meble połączone z nowoczesnymi, 
 • złote wykończenia, 
 • wysoka jakość materiałów, 
 • intensywne kolory i kontrasty, 
 • motyw minimalizmu,  
 • oryginalne oświetlenie. 

Jedną z ważniejszych kwestii wnętrza glamour jest akcent, który będzie przykuwał uwagę. Może to być złote wykończenie, mebel, oświetlenie lub dzieło sztuki.  

Kolorystyka i kontrasty  

Zaskakująca w stylu glamour jest bogata kolorystyka wnętrz, której nie znajdziemy w stylistyce francuskiej czy boho. Dominują ciemne, wyraziste kolory, jednak często są przełamywane delikatniejszymi. Pamiętajmy o balansie w kwestii kolorów. Najczęstszym wyborem jest trójkolorowe zestawienie barw w proporcjach 60–30–10%.  

Kontrasty w duchu glam to na przykład zestawienie staromodnych mebli z nowoczesnym stołem.  We wnętrzach znajdziemy piękne złote zdobienia połączone z intensywną kolorystyką kanapy lub ścian i na tym polega specyficzny charakter aranżacji glamour. 

salon w duchu glamour

Dekoracje i dodatki  

Styl glamour to przede wszystkim przepych pełen blasku, który dominuje w dekoracjach i eleganckich dodatkach. Wzory na ścianach i podłogach powinny być wyraziste, a w połączeniu z lakierowanymi meblami pomieszczenie stanie się nietuzinkowe. Kryształowe żyrandole, złote i srebrne świeczniki lub inne tego typu bibeloty pięknie dopełniają przestrzeń. 

Często można dostrzec luksusowe materiały np. atłas i jedwab, które idealnie odwzorowują ducha tej stylistyki. Marmur i złoto to podstawa glam, które dodają wdzięku oraz blasku, przyciągając uwagę. Gdy wykorzystamy te materiały, zestawiając je ze szklanym, pięknie zdobionym stołem oraz złotym lustrem, nasze wnętrze będzie niezwykle eleganckie oraz kontrastowe. 

Oświetlenie glamour 

Gdy myślimy o stylu glam widzimy piękne, duże żyrandole z kryształów o różnych rozmiarach. Takie oświetlenie rozprowadza nam blask po całym pomieszczeniu, tworząc niezwykłą atmosferę. Nie powinno zabraknąć również lamp stojących i kinkietów.  

Ważne są złote lub srebrne wykończenia, metalowe i szklane elementy oraz abażury w zróżnicowanej kolorystyce.  

Złoto w stylu glamour  

Jednym z najważniejszych elementów w glam jest złoto – bezapelacyjna oznaka luksusu. Trudno sobie wyobrazić tę konwencję bez dodatków w tym kolorze, mogą to być między innymi: 

 • zastawa stołowa, 
 • krany, 
 • klamki, 
 • lustra,  
 • lampy.  
klasyczny żyrandol z kryształów

Balans i dynamizm 

Ważne jest, aby znaleźć w każdym wnętrzu balans i nie wprowadzać zbędnego chaosu. Cała sztuka polega na odnajdywaniu elementów, które nie pasują do siebie na pierwszy rzut oka, jednak gdy połączymy antyki z nowoczesnymi dekoracjami okazuje się, że komponują się razem idealnie, tworząc stonowany dynamizm. 

Nasze projekty, Twoja wyjątkowa przestrzeń

Jeśli pragniesz, aby Twoja przestrzeń domu lub mieszkania stała się oryginalna i pełna wdzięku z nutą luksusu, możemy pomóc Ci w osiągnięciu celu. Zespól MAZZANI to ludzie pełni pasji, wiedzy i doświadczenia, którzy sprawią, że wnętrze będzie pasowało do Twojego charakteru oraz stylu życia. 

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory wybrać do stylu glamour?

Styl glamour to elegancja i kontrasty, dlatego wybór kolorów to podstawa takiego wnętrza. Warto wybrać ciemne, np. fiolet lub brąz i złamać je delikatniejszymi barwami np. beżem lub szarością. 

Jakie dodatki wybrać do stylu glamour?

W każdym wnętrzu w konwencji glamour znajdziemy przepych dodatków i dekoracji, najczęściej w kolorach złota i srebra, które są oznaką bogactwa i luksusu. Warto zastanowić się nad ozdobnymi świecznikami, wyrazistymi wzorami na ścianach oraz wysokiej jakości materiałami np. atłasem lub jedwabiem. 

Czym kierować się w wyborze oświetlenia glamour?

Najczęstszym wyborem są żyrandole z kryształów o różnych rozmiarach i kształtach, które wprowadzają do naszej przestrzeni nietuzinkowy blask. Innym sposobem na oświetlenie pomieszczeń jest lampa stojąca i kinkiety. 

Co to styl glamour?

Styl glamour kieruje się przepychem, luksusem i blaskiem. Został zapoczątkowany dzięki przemysłowi filmowemu w USA. Głównym założeniem był dynamizm i bogactwo, a wprowadzenie kontrastów, nietuzinkowych dodatków i złotych ozdób, miało dodać blasku do wnętrza.