srebrna ściana w pokoju
26
maj

Szykowne srebro we wnętrzach

Srebro odrobinę przypomina szarość, jednak wyróżnia go charakterystyczny metaliczny połysk oraz chłodniejszy charakter. Ze względu na swoje cechy omawiana dziś przez nas barwa podkreśla szykowność wystroju, a także wywołuje w pomieszczeniach złudzenie optycznego powiększenia przestrzeni, ponieważ odbija również światło. Kolejną z jej zalet są rozjaśniające właściwości, dzięki którym wzbogacone o srebrne elementy wnętrza zyskują więcej blasku. W jaki sposób stosować ten kolor w aranżacjach i czy pasują do niego inne barwy? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w kolejnych akapitach.  

Zasada numer jeden 

Zanim przejdziemy do przykładowych zastosowań kolory srebrnego, chcielibyśmy podkreślić pewną kwestię. Bez względu na to, czy srebro zagości we wnętrzach jako bardziej rzucający się w oczy element, czy jedynie przyjmie postać dekoracji, bardzo ważne jest zachowanie umiaru

Przez nadmiar błyszczących elementów zaistnieje niemałe prawdopodobieństwo, że w pomieszczeniu zapanuje atmosfera nieładu i całość straci na estetycznej wartości. Aby uniknąć tego aranżacyjnego nieporządku, jeszcze raz zalecamy ostrożne działanie. Jeżeli będziemy pamiętać o zasadzie umiaru, srebro w wystroju na pewno zostanie lepiej odebrane. 

Nieodzowne dodatki 

Wspomnieliśmy we wprowadzeniu, że srebrny kolor uwydatnia elegancję wystroju. Jaką może przyjąć formę, aby spełnić powierzone mu zadanie? Z pomocą przychodzą oczywiście srebrne dodatki, których przykłady opiszemy poniżej, dzieląc się inspiracjami dla dekoracji sypialni, salonu oraz łazienki. 

Sypialnia 

Zaopatrzenie sypialni w srebrną konsolę poniesie za sobą kilka udogodnień. Tego rodzaju mebel można wykorzystać na przykład jako blat do zdjęć w ozdobnych ramkach czy innych (również srebrnych) bibelotów. Konsola sprawdzi się także jako element przestrzeni przeznaczonej do pracy czy nauki. 

Toaletka z lustrem to kolejne godne uwagi rozwiązanie – pamiętajmy tylko o tym, aby obramowanie zwierciadła wabiło do siebie spojrzenia z pomocą srebrnego połysku. Dzięki temu wnętrze sypialni nabierze klimatu rodem z nurtu glamour, do którego srebro pasuje znakomicie. 

Salon 

Kolor, któremu przyglądamy się w tym poradniku, idealnie współgra z wykonanymi ze szkła powierzchniami, a także z nadmienionymi już lustrami. Biorąc to pod uwagę, doskonałym dodatkiem dla salonu będzie odpowiednie oświetlenie. Co jednak należy rozumieć poprzez „odpowiednie”? 

Wśród pasujących do salonu źródeł światła znajdziemy między innymi srebrne lampy stojące i sufitowe. Szczególnie istotne jest zachowanie w pamięci, aby były one wyposażone w przezroczyste klosze ze szkła. Decydując się na zastosowanie w salonie takiego oświetlenia, będziemy mogli mieć pewność, że wnętrzu nie zabraknie blasku – zarówno tego związanego z funkcjonalnością, jak i z poczuciem dobrego gustu. 

srebrne dodatki glamour

Łazienka 

W niewielkich łazienkach spiszą się srebrne płytki, które odbiją światło, powiększając w ten sposób przestrzeń. Żeby dopełnić aranżację, warto wyposażyć łazienkę w baterie o tym samym kolorze oraz niezbędne dla tego pomieszczenia lustro, oczywiście w srebrnej ramie. 

Nie są to jakkolwiek wszystkie możliwe do wykorzystania opcje. Srebro i glamour to dobrzy znajomi, zatem dla uzyskania okazalszego efektu nie zaszkodzi zastanowić się nad wyborem połyskliwych, srebrnych uchwytów, wieszaków albo akcesoriów

Łączymy w pary  

Jeszcze jednym atutem koloru srebrnego jest fakt, że dobrze komponuje się on z innymi barwami. Spośród grupy barw, które można z nim połączyć, na wspomnienie zasługuje chociażby: 

  • kolor granatowy, 
  • czerń, 
  • złoto. 

Głębia granatu idzie w parze ze srebrem i pięknie zaprezentuje się w stylizowanej na glamour sypialni – na przykład jako dodatek dla łóżka w postaci miękkiej w dotyku narzuty. Kolejne elementy, w które warto wyposażyć sypialnię, to wymieniona przedtem toaletka ze srebrnymi akcentami, a także obrazy w srebrzyście połyskujących ramach. Połączenie tych dwóch barw bez wątpienia wprawi w szczery zachwyt niejedną osobę. 

Z kolei czerń sprawdzi się jako kolorystyka mebli – tu możemy podać przykład czarnej kanapy ustawionej przy srebrnej ścianie. Srebrno–czarne aranżacje wysuwają elegancję na pierwszy plan, będąc zarazem jedną z częściej wybieranych, „bezpiecznych” kompozycji. Czy można jednak pokusić się o rzadziej spotykaną kombinację? 

Jak najbardziej można zdecydować się na coś takiego i połączyć ze sobą srebro oraz złoto, na których widok bez wątpienia ucieszy się styl glamour. Trzeba jakkolwiek zaznaczyć, że zastosowanie tych dwóch kolorów wymaga sporej ostrożności – aby uniknąć sytuacji, w której wnętrze wygląda bardziej kiczowato niż stylowo, należy zachować umiar. Warto zatem rozważyć wybór pojedynczego srebrno-złotego elementu, na przykład okazałego żyrandola z lśniących kryształów

Jeden kolor, wiele funkcji  

Barwa srebrna jest ceniona w aranżacji wnętrz, ponieważ: 

  • powiększa i rozjaśnia przestrzeń, 
  • dodaje aranżacjom elegancji, 
  • sprawdza się w formie dodatków dla pomieszczeń, 
  • dobrze współgra z innymi barwami, 
  • doskonale pasuje do różnych wystrojów, w tym glamour. 

Można pokusić się o stwierdzenie, że srebro to wielozadaniowy kolor, który bez wątpienia spodoba się sympatykom chłodniejszych barw. Zachęcamy do wypróbowania go u siebie – efekty nieraz okazują się bardzo zadowalające! 

złoto i srebro w aranżacji

Nasze projekty to idealne połączenie stylów

Zastanawiasz się, jaką kolorystykę wybrać dla wnętrz w swoim domu lub mieszkaniu, a może chcesz zaaranżować wszystko od podstaw? MAZZANI z przyjemnością pomoże Ci stworzyć miejsce, w którym życie stanie się przyjemniejsze. Skontaktuj się z nami i już teraz rozpocznijmy pracę nad Twoim wymarzonym lokum! 

Pytania naszych klientów:

Jakie są zalety srebrnego koloru?

Jednym z kilku atutów tej barwy jest to, że odbija światło, dzięki czemu przyczynia się do optycznego powiększenia pomieszczeń. Ponadto srebro rozjaśnia wnętrza, a także dodaje im cenionej przez wiele stylów elegancji. Oprócz tego kolor srebrny dobrze komponuje się z czernią, granatem oraz złotem – tu warto wspomnieć, że z łączeniem srebra i złota trzeba uważać, ponieważ nietrudno z nimi przesadzić. 

Przykłady srebrnych dodatków dla salonu

Srebrne lampy – zarówno te stojące, jak i sufitowe – będą doskonałym dodatkiem dla salonu. W celu uzyskania najlepszego efektu warto zaopatrzyć się w lampy ze szklanymi, przezroczystymi kloszami, które w połączeniu ze srebrem znakomicie rozświetlą przestrzeń. 

Jak z pomocą srebra powiększyć łazienkę?

W niewielkiej łazience sprawdzą się srebrne płytki, które odbiją światło, przyczyniając się w ten sposób do wywołania złudzenia powiększonej przestrzeni. Dzięki temu łazienka zyska kilka dodatkowych centymetrów – iluzorycznych, ale bardzo cennych. 

Czy można łączyć srebro i złoto?

Można, jednak należy robić to z umiarem. Z łączeniem tych dwóch kolorów łatwo jest przesadzić, dlatego polecamy zastanowić się nad wyborem pojedynczego srebrno–złotego elementu – na przykład żyrandola z kryształów, który bez wątpienia skradnie niejedno spojrzenie.