Łazienka w stylu skandynawskim
26
maj

O stylu skandynawskim

Styl skandynawski we wnętrzach nie przemija i jest wciąż popularny. Pierwsze skojarzenie, jakie nasuwa się z myślą o tym stylu to drewno, duża dawka światła oraz biele i szarości, które mają zdecydowaną przewagę. Jeśli scandi do Ciebie przemawia najbardziej i wiesz, że w takim wydaniu widzisz najlepiej swoją łazienkę, przeczytaj wskazówki, które przydadzą Ci się w trakcie urządzania. 

Skąd wywodzi się styl skandynawski? 

Nazwa stylu skandynawskiego pochodzi od miejsca jego powstania, czyli od Skandynawii. Mieszkańcom północnej Europy potrzebne było zaprojektowanie wnętrza, które rozjaśni ich przestrzeń. Inspiracje zostały zaczerpnięte od szwedzkiego malarza i architekta wnętrz Carla Larssona żyjącego w latach 1853–1919. Na jego pracach ukazane są skandynawskie domy, przepełnione bielą, która obecnie wiedzie prym, ale też innymi wieloma barwami, takimi jak zielony i błękitny. 

Styl skandynawski został wykreowany również przez Alvaro Aalto, który w 1933 roku zaprojektował stołek nacechowany minimalizmem i Hansa Wegnera, który stworzył krzesło Peacock z oparciem zainspirowanym pawim ogonem. Lekkość i minimalizm – tym głównie kierowali się designerzy, dla których najważniejsze były: 

 • atrakcyjność,  
 • precyzyjność,  
 • ergonomia, 
 • nieduży koszt produkcji.  

Poprzez chęć pozbycia się efektu zagracenia przestrzeni, zrezygnowali oni z masywnych kształtów. 

W podstawowej wersji stylu scandi królują szarości i biele połączone z jasnym drewnem. Jednak należy pamiętać, że istnieje kilka odmian stylu skandynawskiego i nadal on ewoluuje. Zawsze zauważalny jest minimalizm, prostota i funkcjonalność a przytulności nadaje drewno. 

Łazienka w stylu skandynawskim – cechy charakterystyczne 

Łazienka to idealne pomieszczenie, które warto zaaranżować w stylu skandynawskim, ponieważ to właśnie w niej w głównej mierze pożądane są minimalizm i prostota. Pomieszczenie to bazuje na ograniczonej ilości dodatków i mebli, które przede wszystkim mają być praktyczne.  

Krzesło Peacock

Faktury i kolory 

Przytulność to efekt, jaki chcemy uzyskać, urządzając łazienkę w stylu skandynawskim, dlatego niewątpliwie zasługującymi na uwagę będą jasne kolory, wśród których mile widziane są: 

 • lekko zgaszone pastele,  
 • kolory ziemi,  
 • biele, 
 • beże,  
 • szarości,  
 • stonowane zielenie,  
 • błękity,  
 • pudrowy róż. 

Zdecydowanie pożądane są gładkie powierzchnie, bez wzoru. Jedynie nawiązanie do natury bądź geometrii zdarza się we wnętrzach scandi. 

W przypadku faktur najważniejsze są te nawiązujące do natury, czyli wspomniane już drewno oraz kamień. Należy pamiętać, by miały one miękki i organiczny charakter przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej surowości. 

Meble 

Meble w stylu skandynawskim powinny przede wszystkim charakteryzować się funkcjonalnością o organicznym, delikatnym inspirowanym naturą kształcie. Wizualnie atrakcyjne i niezwykle pasujące są te skontrastowane kątami prostymi, o zaokrąglonych i owalnych kształtach. Dużą popularnością cieszą się zestawy z szafkami i umywalkami, które są wyposażone w półki i szuflady, dzięki którym łatwiej o porządek i ład w pomieszczeniu. 

Dodatki 

Chociaż styl skandynawski wyróżnia się minimalizmem, a wszelkiego rodzaju akcesoria nie odgrywają znaczącej roli, to jednak bez nich nie da się podkreślić całego wystroju i nadać mu odpowiedniego akcentu. Oczywiście w tym przypadku kierujemy się prostotą, dlatego przy wyborze należy zachować umiar. Doskonale w skandynawskiej łazience sprawdzą się udogodnienia, takie jak sprytne wieszaki, stołki, koszyczki i kosze oraz duże, oświetlone lustra, tworzące sprzyjającą nastrojowi aurę. 

Błękitne płytki ozdobne

Skandynawska łazienka w małym mieszkaniu 

Jako że styl skandynawski ma za zadanie rozświetlać pomieszczenie a jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, to w łazienkach o niewielkim metrażu, na przykład w mieszkaniu w bloku aranżacja w tym stylu będzie strzałem w dziesiątkę! Z pozoru może się wydawać, że w małej przestrzeni nie ma pola do popisu, jednak przy dokładnym zaplanowaniu efekty będą zdumiewające. 
 

W pierwszym kroku warto zdecydować się na prysznic, który zabierze mniej miejsca, niż wanna. Białe płytki na ścianach i podłogach to najkorzystniejsze rozwiązanie w przypadku małego metrażu, ponieważ stanowią dobre rozświetlenie i wizualne powiększenie, zwłaszcza w pomieszczeniu bez dostępu do światła dziennego. Żeby ocieplić charakter wnętrza, warto zastosować drewno zarówno na meblach, jak i na większych powierzchniach, na przykład na fragmencie ściany dobrze sprawdzi się okładzina. 

Inną propozycją, godną uwagi jest kamień, który można wprowadzić za pomocą nablatowej, kamiennej umywalki. Natomiast, jeśli chcemy wykorzystać inne odcienie niż biel, warto zwrócić uwagę na błękitne płytki ozdobne, które sprawdzą się świetnie jako obudowa bądź udekorowany nimi obszar ściany. 

Skandynawska łazienka – podsumowanie 

Jasne, przytulne, funkcjonalne i przestronne wnętrza wskazują na styl skandynawski, który idealnie sprawdzi się w każdej łazience, niezależnie od jej wielkości. Dobrze dobrane meble i dodatki sprawiają, że jest ona komfortowa i praktyczna dla domowników. Akcentując całość drewnem lub kamieniem spowodujemy, że przestrzeń zyska jeszcze więcej zalet i stanie się przytulniejsza i przyjaźniejsza. Trzeba jednak pamiętać o prostych dodatkach w nieprzesadzonej ilości, które nie zaburzą całokształtu i nie wprowadzą niepotrzebnego chaosu, pozbawiając wnętrza chcianego minimalizmu. 

Drewniany blat pod umywalką

Zaprojektujemy wnętrza, które odzwierciedlą Twoją osobowość

MAZZANI to zespół zgranych profesjonalistów niebojących się wyzwań. Nie unikamy szalonych i ekstrawaganckich pomysłów. Zaprojektujemy Twoje wnętrze według Twoich oczekiwań, dlatego nie zwlekaj dłużej i skontaktuj się z nami już teraz! 

Pytania naszych klientów:

Co to jest styl skandynawski?

Styl skandynawski pochodzi od Skandynawii, która jest miejscem jego powstania. W północnej Europie na potrzeby mieszkańców zaprojektowane zostały wnętrza nacechowane minimalizmem, prostotą i ciepłymi, jasnymi kolorami. 

Czy styl skandynawski pasuje do małej łazienki?

Styl skandynawski nadaje się zarówno do małej, jak i do dużej łazienki. Poprzez jasne kolory, które rozświetlają i optycznie powiększają oraz minimalistyczne dodatki, sprawia, że wnętrze wydaje się być większe, niż realnie jest.