Antresola w mieszkaniu
26
maj

Antresola jako świetna alternatywa

Antresola, nazywana również półpiętrem, jest przestrzenią, którą często spotyka się w gotowych mieszkaniach oraz w wysokich kamienicach. To również świetna alternatywa dla dodatkowego pokoju, którego koszty dobudowy są drogie. Jeśli chcesz zyskać dodatkowe pomieszczenie a wysokość ścian Twojego domu jest wystarczająca na jego stworzenie, musisz dowiedzieć się jak ją zaaranżować, aby była funkcjonalna i stylowa. 

Gdzie powinna znajdować się antresola? 

Niektóre mieszkania posiadają półpiętro, które jest przygotowane jedynie do aranżacji. Natomiast więcej pracy czeka osoby, które decydują się wygospodarować dodatkową przestrzeń w domu czy w lokalu. Warto mieć na uwadze, że nie w każdym mieszkaniu jest to możliwe ze względu na wysokość ścian.  
 

Należy zacząć od tego, że antresola powinna mieć co najmniej 1,5 metra wysokości i to jedynie wtedy, kiedy jest przeznaczona na sypialnię. Jeśli ma służyć do codziennego, wygodnego użytkowania, jej wysokość nie może być niższa niż 2 metry. Dlatego całkowita wysokość pomieszczenia, w którym będziemy wyodrębniać antresolę, powinna wynosić 4,5 metra. 

Aranżację antresoli mogą ułatwić poniższe wskazówki: 

 • najlepszym miejscem jest ściana, w której znajduje się nieduże okno, co umożliwia dostęp do światła dziennego, dzięki czemu we wnętrzu będzie jasno i przytulnie; 
 • barierki ze względu bezpieczeństwa są konieczne, szczególnie jeśli w domu są dzieci; 
 • niezbędne też są schody, przy czym w większym metrażu możemy pozwolić sobie na tradycyjne, a w małym można wybierać jedynie pomiędzy kaczymi lub kręconymi; 
 • jeśli pomieszczenie ma służyć jako miejsce tylko do spania, możemy umieścić w nim tylko materac. 

Jeżeli zlecamy wykonanie konstrukcji, warto pamiętać, aby wykonawcą była profesjonalna firma, która dopasuje łączenia i materiał.  

Materac do spania na podłodze

Pomysły na aranżację 

Antresola może być gabinetem, biurem, garderobą, biblioteczką, miejscem do wypoczynku i spania. Od jej przeznaczenia zależy to, jak zostanie ona urządzona. 

Meble 

Najczęściej na półpiętrze znajduje się sypialnia. Meble, które muszą się tam znaleźć to: 

 • łóżko, 
 • szafka nocna, 
 • lampka, 
 • inne akcesoria, np. budzik. 

Jeśli wysokość antresoli wynosi 150 cm, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie tam tylko wygodnego materaca, dzięki temu sufit nie będzie znajdował się tuż nad głową a wnętrze zyska więcej przestrzeni, co wpłynie na wygodne i bezpieczne użytkowanie powierzchni. 

Antresola jest doskonałym miejscem na biuro, gabinet lub bibliotekę, o ile jej wysokość na to pozwala. To świetne rozwiązanie dla osób pracujących zdalnie, które mogą pracować w komfortowych warunkach, a jednocześnie mieć kontakt z pozostałymi domownikami, przebywającymi w pozostałej części mieszkania. W domowym biurze niezbędne będą: 

 • ergonomiczne krzesło, 
 • biurko, 
 • szafki lub komoda na dokumentację bądź książki. 

Ażurowy i solidnie przymocowany regał przy zewnętrznej krawędzi półpiętra może być ciekawym pomysłem na wystrój. To praktyczne rozwiązanie, które może być miejscem do przechowywania urządzeń, biurowych narzędzi czy segregatorów, a także może stanowić ochronną balustradę. 

Oświetlenie 

Pomimo tego, że antresola z reguły ma dostęp do światła dziennego, konieczne jest zamontowanie w niej dodatkowego źródła światła, które po zmroku jest konieczne do prawidłowego korzystania z pomieszczenia. Na pewno ogólne oświetlenie, takie jak płaski plafon lub halogeny, sprawdzą się najlepiej. Zdecydowanie nie wchodzą w grę lampy wiszące ze względu na niezbyt dużą odległość między podłogą a sufitem. 

Jeśli na półpiętrze zaaranżujemy sypialnię, optymalnym oświetleniem będzie boczna lampka, rozjaśniająca mrok. Natomiast w przypadku gabinetu, niezbędna będzie lampka umieszczona na biurku, a w bibliotece lampa podłogowa, znajdująca się w pobliżu fotela. 

Oświetlenie pełni bardzo ważną rolę dla naszego wzroku, dlatego nie opłaci się pomijać tego kroku w trakcie aranżacji. Jest ono niezbędne zarówno do pracy, jak i wypoczynku, a także umożliwia bezpieczne przemieszczanie się po schodach oraz korzystanie z przestrzeni. 

Dodatki i ozdoby 

Dekoracje i akcesoria są ważnym elementem wystroju wnętrz, co trzeba wykorzystać, urządzając antresolę. Przede wszystkim znaczenie ma funkcjonalność, więc dodatki powinny być nienachalne i w nieprzesadzonej ilości. 
 

W salonie istotne są zasłony, pozwalające na izolację tej części mieszkania od reszty. Należy zawiesić je na karniszu zamontowanym nad balustradą. Jest to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale też tworzące przytulne wnętrze i zapewniające prywatność.  

Pozostałe dodatki, niezależnie od przeznaczenia półpiętra, znakomicie wpiszą się w aranżację, ale również nadadzą jej charakteru. Niewątpliwie sprawdzą się wiszące kwiaty umieszczone na wysokości barierki. Na podłodze warto ułożyć dywan, dzięki któremu wnętrze nabierze przytulności i wygłuszy kroki. Opcjonalnie dobrym wyborem będą umieszczone na ścianach obrazy w eleganckich ramkach, które podkreślą indywidualność i charakter wnętrza. 

Salon z antresolą – aranżacje 

Antresolę najczęściej aranżuje się w salonie, ze względu na jego największy metraż w mieszkaniu. Jednak należy pamiętać, że są to dwa, choć pełniące różne funkcje pomieszczenia, to wciąż ze sobą połączone. Dlatego trzeba zadbać o to, aby całościowo były one harmonijne i spójne, nawet jeśli w każdym z nich zdecydujemy się na inny styl wnętrzarski. Jeżeli jednak styl ma być ten sam, przyda się wyróżniający element, który wyrazi granicę pomiędzy salonem i półpiętrem. 

Jeśli chcesz, żeby wystrój wnętrza był ponadczasowy, postaw na: 

 • Nowoczesny salon z antresolą – kolorystyka powinna być łagodna, dlatego pożądane będą biele i szarości. Ozdoby w ograniczonej ilości będą najlepszym rozwiązaniem. Obrazy ze zdjęciem lub fototapety sprawdzą się doskonale a szklane barierki idealnie wkomponują się w wystrój. 
 • Klasyczny salon z antresolą – dominującą cechą takiego wnętrza jest elegancka prostota, w której króluje stonowana kolorystyka przełamana szlachetnymi barwami. Wysoką jakością odznaczają się materiały i meble a dekoracje uniwersalne stanowią najlepsze rozwiązanie. Mile widziane są pasy, wzory oraz motywy roślinne na ścianach. 

Antresola w mieszkaniu – podsumowanie 

Antresola jest dodatkową i cenną przestrzenią w każdym mieszkaniu. Zaaranżowana w przemyślany sposób może być sypialnią, biurem albo czytelnią. Najczęściej połączona jest z centralną częścią mieszkania, czyli salonem. Choć salon pełni funkcję bardziej reprezentatywną, a półpiętro ma zupełnie inne zastosowanie, nie należy zapominać o tym, że oba pomieszczenia stanowią całość. Warto urządzić je w co najmniej podobnym stylu, o ile nie w tym samym, a ich granicę zaakcentować dodatkami i ozdobami. Tak stworzone wnętrze będzie spójne, przytulne i funkcjonalne. 

Nasze projekty to idealne połączenie stylów

MAZZANI tworzą ludzie, którzy zajmują się projektowaniem wnętrz. Z chęcią doradzimy i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie do Twojego domu lub mieszkania. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej obsługi, skontaktuj się z nami! 

Pytania naszych klientów:

Antresola, co to jest?

Antresola to inaczej półpiętro. Jest dodatkową przestrzenią, często spotykaną w domach lub mieszkaniach, w których ściany są bardzo wysokie. To najlepszy sposób na wygospodarowanie dodatkowego miejsca. 

Jak urządzić antresolę?

Antresola powinna być przytulna i funkcjonalna. Żeby osiągnąć taki efekt, trzeba zminimalizować ilość przedmiotów, które mają się w niej znaleźć. Zależnie od jej przeznaczenia, należy umieścić w niej łóżko, biurko lub komodę.