salon z żółtymi dodatkami
11
kwi

Kolor żółty w dzisiejszych wnętrzach 

Kolor żółty nie jest oczywistym wyborem w aranżacji wnętrz naszych mieszkań czy domów. Najczęściej spotykamy go jedynie w formie drobnych dodatków, których celem jest ocieplenie i nadanie bardziej rodzinnego charakteru przestrzeni. Dużo rzadziej stanowi on motyw przewodni czy też staje się kolorem dominującym. Jak odpowiednio wykorzystać żółć w aranżacji wnętrz? 

Kolor żółty – wpływ i znaczenie 

Podobnie jak inne kolory, żółty ma wiele swoich znaczeń. Psychologia znaczenia żółci wynika z jej skojarzenia ze Słońcem, które symbolizuje przecież radość, aktywność i życie. Barwa ta poprawia nasze samopoczucie, wpływa pozytywnie na pracę mózgu, stymuluje go, poprawia myślenie i pamięć. W zależności od odcienia, jaki się wybierze, może działać relaksująco lub pobudzająco. 

Dawniej żółć, a konkretnie odcień złota był kolorem królewskim i boskim, kojarzącym się z bogactwem, przepychem, rajem i splendorem.  

żółta sofa, dywan, poduszki”

Style aranżacji wnętrz z wykorzystaniem żółci 

Style projektowania wnętrz niezbyt często korzystają z koloru żółtego. Nie zdarza się raczej, aby był on w domu barwą dominującą, przewodnią. Zazwyczaj występuje w formie dodatków. Niemniej akcenty żółci w różnych odcieniach bez problemu znaleźć można w stylach, takich jak: 

  • glamour, 
  • shabby chic, 
  • grandmillennial, 
  • art deco, 
  • eklektyzmie. 

Glamour to nurt w projektowaniu wnętrz polegający na urządzaniu ich tak, aby połączyć zmysłowość, luksus i kunszt. Bardzo ważną rolę odgrywają w nim złote dodatki, które wskazują na majętność i dodają przestrzeniom elegancji. Podobnie ważne jest oświetlenie, budujące stosowną atmosferę i klimat. Nie musi ono być białe, żółte klosze znacznie bardziej ocieplą wnętrze. Shabby chic i grandmillennial to wbrew pozorom dosyć podobne koncepcje, których założeniem jest zatrzymanie pomieszczeń w czasie, chodzi w nich o powrót do wcześniejszych lat. W shabby chic pomieszczenia mają przywodzić na myśl wiejski, babciny dom, z kolei grandmillennial to wyraz buntu przeciwko nowoczesnym trendom, w których królują biel i czerń.

Oba te style wykorzystują szeroką gamę odcieni żółci. W shabby chic króluje przede wszystkim przygaszona, niemalże wyblakła. Grandmillennial stawia z kolei na intensywny odcień ożywiający wnętrze. Art deco i eklektyzm łączy ogólna swoboda w dobieraniu barw. W szczególności styl eklektyczny, który nie ma w ogóle sztywnych ram, pozwala osobom, które z niego korzystają na bardzo dużo. Art deco lubi kontrasty. Używając koloru żółtego i decydując się na dodatki czy też meble w jego barwach, warto zestawić je z innymi kontrastującymi barwami. 

Żółty salon 

Salon z wykorzystaniem żółci może okazać się wyróżniającym rozwiązaniem. Pomalowanie na ten kolor przynajmniej jednej ściany, znacząco ożywi wnętrze – sprawi, że będzie tętnić energią. Jeżeli decydujemy się na salon w stylu klasycznym, modernistycznym czy loftowym, gdzie królują biel, szarość i czerń, warto postawić również na inny mocny akcent kolorystyczny, który przełamie te barwy i ociepli wnętrze. Doskonałym rozwiązaniem może być intensywna żółć jednego z mebli, na przykład kanapy. Poza tym same dodatki mogą wiele zdziałać w celu budowania przyjaznej atmosfery i ożywienia wnętrza – poduszki, wazony, osłonki na kwiaty, klosze lamp czy dywany często okazują się niezastąpione. 

jasny pokój dzienny w stylu Bauhaus

Żółty przedpokój 

Kolor żółty idealnie może się sprawdzić w przedpokoju, ganku czy korytarzu. Są to z reguły pomieszczenia przechodnie, w których nie spędzamy zbyt dużo czasu. Żółte ściany czy też sam ten kolor w postaci dodatków, na przykład ramek na zdjęcia, obrazów, dywanów, wazonów, z pewnością będzie cieszył wzrok, ocieplał wnętrze i dodawał energii. 

Żółta łazienka 

Łazienka jest z reguły ciemnym pomieszczeniem, często zdarza się, zwłaszcza w bloku mieszkalnym, że nie ma w niej okien. Dlatego też warto rozjaśnić jej wnętrze w każdy możliwy sposób. Podobnie jak w holu, warto w łazience również postawić na kolor żółty. W tym pomieszczeniu może dominować. Żółte mozaiki, płytki łazienkowe, wanna czy fronty szafek to dobra decyzja. Oczywiście nim podejmie się decyzje, warto przemyśleć, z jakim drugim kolorem zestawić żółć w tej aranżacji. Na przykład w 2021 roku hitem było połączenie żółci z szarością. 

Żółta kuchnia 

Do koloru żółtego należy podejść ostrożnie. Zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak salon, sypialnia i kuchnia. Po jakimś czasie może się znudzić lub zacząć nas męczyć. Dlatego odradza się wykorzystywania go w dużej ilości, zwłaszcza w jaskrawych odcieniach, jakim jest na przykład barwa kanarkowa. Zdecydowanie lepsza okaże się stonowana żółć łagodnie przechodząca w beż lub zgaszona, bielona. Żółte fronty szafek kuchennych i zabudowa rozjaśnią wnętrze, ożywią i będą z pewnością cieszyć oczy. W formie dodatków również się sprawdzi, mogą to być wazony, naczynia, gąbki, ściereczki, doniczki czy pojemniki na przyprawy, misy z owocami. Swego czasu popularne były krzesła z żółtym obiciem. 

kuchnia z żółtymi frontami szafek

Żółta sypialnia 

W sypialni żółty może być kolorem kontrowersyjnym. Nie powinniśmy się go jednak obawiać. Energetyzuje i wpływa na naszą witalność, co o poranku zdecydowanie jest zaletą. Stonowana żółć w formie dodatków sprawdzi się doskonale. Mogą to być koce, narzuty, pościel, poduszki, dywan, abażury czy zasłony. 

Twój dom zasługuje na piękne wnętrze!

Przed rozpoczęciem aranżacji wnętrz swojego domu czy mieszkania, należy dokładnie wszystko zaplanować. Może się to okazać wcale nie takie proste, jak się nam wcześniej wydawało. Dlatego też warto skontaktować się ze specjalistami w projektowaniu wnętrz i skorzystać z ich pomocy. W MAZZANI dbamy o naszych klientów i chętnie służymy pomocą, podzielimy się z Tobą swoją wiedzą oraz doświadczeniem. 

Pytania naszych klientów:

Z jakimi kolorami łączyć żółć? 

Kolor żółty to wręcz idealna barwa do kontrastowania. Przeciwstawnym mu jest niebieski, toteż bardzo dobrze mogą ze sobą wyglądać. Mocniejsze, ciemniejsze i intensywniejsze barwy w zestawieniu z żółtym mogą wyglądać efektownie. Bardzo często łączony jest z granatem, szarością, czy też czernią. 

Czy kolor żółty jest modny? 

Kolor żółty z racji na swoją wyrazistość nie jest najczęstszym wyborem w aranżacji wnętrz. Zazwyczaj spotykany jest jedynie w formie dodatków.