wygodne duże łóżko
11
kwi

Pokrótce o pokoju dla osoby starszej 

Pokój dla seniora to pomieszczenie, które powinno przede wszystkim relaksować, odprężać i uspokajać. Jednak wcale nie musi być nudne. Podobnie jak w innych przestrzeniach wnętrza naszego domu czy mieszkania, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim upodobania osoby, która będzie w nim spędzać większość swojego czasu. Powinno się polubić otaczającą nas przestrzeń i sprawić, by oddawała to, kim jesteśmy. Czym zatem powinien się charakteryzować pokój dla seniora i jak odpowiednio go zaaranżować? 

Pokój dla seniora – bezpieczne rozwiązania 

Pokój dla osoby starszej powinien być jej azylem, w którym będzie mogła się odprężyć i wyciszyć. Przestrzeń ta musi być bezpieczna, komfortowa i urządzona z gustem. Powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie upodobania i preferencje. Przebywanie w takim pokoju ma wiązać się przede wszystkim z przyjemnością. W pokoju osoby starszej, w celu minimalizacji niebezpieczeństw, powinno się zastąpić gładką podłogę wykładziną, a puszysty dywan takim, który posiada krótkie włosie.

W ten sposób unikniemy zagrożenia poślizgnięcia się. Liczy się również przestrzeń. Pokój nie musi mieć ogromnego metrażu, jednak aranżując go, warto zwrócić uwagę na rozstawienie mebli. Powinny one być od siebie oddalone, tak aby przechodzenie między nimi było w pełni swobodne. Warto również zainwestować w meble o opływowych kształtach. Dzięki temu wnętrze nie tylko nabierze elegancji, ale również ryzyko zranienia zostanie zminimalizowane. Liczy się nie tylko to, co w pokoju, ale i w całym domu, czy mieszkaniu. Jeżeli do pokoju dla osoby starszej prowadzą schody, warto zainstalować poręcze.  

szerokie, obudowane łóżko

Uatrakcyjnienie przestrzeni 

Osoby starsze w swoim pokoju spędzają bardzo dużo czasu, dlatego też wnętrze pomieszczenia po jakimś czasie może zacząć ich nudzić. Z uwagi na to, powinno się zastosować różnego rodzaju tkaniny, nie tylko zróżnicowane pod względem kolorystycznym, ale również strukturalnym. Aby zwiększyć komfort snu, polecane są również takie materiały, które sprawnie tłumią dźwięki z zewnątrz. Warto również zainwestować w nawilżacze powietrza i różnego rodzaju dyfuzory, które poprawią nie tylko komfort snu, ale i w ogóle przebywania w tym pomieszczeniu, dzięki zaaplikowaniu do nich różnych olejków zapachowych.  

Kolorystyka pokoju dla seniora 

W pokoju aranżowanym dla osoby starszej bez wątpienia sprawdzą się najlepiej jasne i stonowane kolory. Warto dobrać kilka barw, które będą wpasowywać się w gusta lokatora, a przy tym uspokajać, relaksować i wpływać na niego pozytywnie. Najbardziej polecanymi kolorami o takim działaniu są błękity, jasne odcienie fioletu oraz zielenie. Nawet pomarańcz i żółć często są kolorami bazowymi w takich pomieszczeniach, gdyż pozytywnie energetyzują i wspomagają kreatywne myślenie. Przeważnie unika się za to ciemniejszych barw, z reguły oddziałujących negatywnie. Nie powinny to być również kolory intensywne, które szybko będą męczyć oczy. Samych barw w pomieszczeniu nie może być zbyt wiele, aby nie przytłaczać przestrzeni. 

Meble w pokoju dla osoby starszej 

Najważniejszym elementem takiego pokoju jest oczywiście wygodne łóżko. Jego wysokość powinna być dostosowana do potrzeb seniora. Stopy powinny dotykać podłogi, a materac kończyć się mniej więcej na wysokości kolan. Sama twardość materaca również ma znaczenie. Powinien być nieco twardszy od standardowych, aby prościej było się z niego podnieść. Po jednej ze stron łóżka powinna być umiejscowiona szafka nocna z lampką, na której będzie można odkładać książkę, okulary, czy szklankę z wodą przed snem.

Kolejnym elementem powinien być wygodny fotel z twardym siedziskiem i podłokietnikami, który będzie sprzyjał prawidłowej posturze, a przy tym pozwoli się oprzeć i komfortowo rozsiąść. Z racji na słabszy wzrok osób starszych, zalecana jest większa ilość oświetlenia. Dlatego w kąciku czytelniczym idealna będzie wysoka, wolnostojąca lampa z ciekawym abażurem. Nie powinno oczywiście zabraknąć regału na książki. Ważnym elementem jest również dodatkowy stoliczek. Nie można pominąć również szafy na ubrania i dodatkowych półek z drobiazgami. 

fotel, lampa z abażurem, regał na książki

Dekoracje i dodatki 

Najważniejszymi dodatkami w pokoju dla osoby starszej są te, stanowiące elementy oświetlenia. Poza główną lampą, zawieszoną pod sufitem, w pomieszczeniu powinny znajdować się również lampa wolnostojąca przy regale na książki oraz malutka na szafce nocnej. Innymi, pożądanymi elementami wystroju są zdjęcia w ozdobnych ramkach, zawieszane na ścianie. Można z nich ułożyć całą kompozycję i w ten sposób urozmaicić przestrzeń. Parapet również nie powinien pozostawać pusty, warto umieścić na nim kilka niezbyt wymagających roślin, które pięknie kwitną, bądź cały rok pozostają intensywnie zielone. Poza tym, inną formą ozdoby i dodatku może być lustro. Najlepiej, aby zawisło w ozdobnej ramie w pobliżu szafy. Zegar również może być ciekawym elementem dekoracyjnym. 

Stwórz idealne miejsce do życia!

Aranżacja przestrzeni dla osoby starszej może stanowić pewne wyzwanie. Jeżeli ma się jakieś wątpliwości lub jest to osoba dodatkowo wymagająca pewnego specjalistycznego wyposażenia, warto jest skontaktować się z doświadczonymi architektami wnętrz. Firma MAZZANI dysponuje całym zespołem specjalistów w tej dziedzinie. 

Pytania naszych klientów:

Jak optycznie powiększyć pokój dla osoby starszej?

Zastosowanie jasnych kolorów na ścianach nie tylko będzie stanowić tło dla wyposażenia, ale również sprawiać wrażenie większej niż w rzeczywistości przestrzeni. Poza tym, również za pomocą luster można powiększyć optycznie pomieszczenie.   

Czy można zastosować tapetę na ścianie w pokoju dla osoby starszej?

Tapeta na ścianie w pokoju dla osoby starszej będzie ciekawym rozwiązaniem, urozmaicającym przestrzeń. Należy jednak uważać na intensywność wzorów i kolorów, ponieważ nadmierna może prowadzić do frustracji i dezorientacji.