elegancki, nowoczesny salon
11
sty

Klasyka i nowoczesność w jednym wnętrzu

Lubisz klasyczne rozwiązania i ponadczasowość płynącą z wnętrz o tej charakterystyce, ale podoba Ci się też styl nowoczesny, który ma lepsze zastosowanie w obecnym świecie? Nie musisz między nimi wybierać. Odpowiedzią na Twoje potrzeby jest styl modern classic! Nadaje on klasycznym wnętrzom świeżości i modnego formatu. Jest kompromisem pomiędzy tradycyjnym luksusem a nowatorskimi pomysłami. Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które pozwolą Ci stworzyć eleganckie oraz współczesne wnętrze.

jadalnia z kuchnią

Czym jest modern classic?

W wolnym tłumaczeniu jest to nowoczesna klasyka. Choć na pierwszy rzut oka, mogłoby się wydawać, że te dwa słowa mają przeciwstawne znaczenia, to tak naprawdę świetnie się uzupełniają i finalnie doskonale współgrają. Klasyczne wnętrza, które nie ulegają zmieniającym się trendom, cechujące się porządkiem, szlachetnością, symetrycznością i ponadczasowym szykiem oraz nowoczesność, wykorzystująca proste formy, nieoczywiste rozwiązania i specyficzną estetykę, świetnie łączą się we wnętrzach i nadają im najlepsze z charakteryzujących je cech. Do stworzenia idealnych aranżacji w stylu modern classic potrzeba wyczucia i umiaru. Jest on porównywany ze stylem glamour, ale w porównaniu do niego jest bardziej subtelny i nie ma w nim mnóstwa dodatków czy mocnych kontrastów. Wnętrza modern classic muszą być harmonijne. Pomieszczenia urządzone w tym stylu powinny być wygodne, ale równocześnie klasyczne, eleganckie i posiadać charakterystyczne dla współczesności standardy. Jest to bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Zobacz, jak zaprojektować wnętrza modern classic!

Znaki rozpoznawcze

Aby odpowiednio wprowadzić ten styl do wnętrz, trzeba znać wyróżniające go cechy i elementy.

 • Stonowana kolorystyka: jasne subtelne barwy są podstawą do stworzenia idealnego wnętrza. Biel, beż, ecru, lekkie szarości lub podobne neutralne odcienie są doskonałym tłem, podkreślającym akcenty w kolorach granatu, szafiru, burgundu, czerni, ale także delikatnych pasteli.
 • Błyszczące elementy: zarówno klasycyzm, jak i nowoczesność kochają błysk. Dlatego we wnętrzach łączących te dwa nurty nie brakuje złotych, srebrnych, chromowanych lub niklowanych powierzchni. Często do wykończenia różnych płaszczyzn wykorzystuje się też lustra czy idealnie przejrzyste szkło.
 • Przemyślane wykończenia: aby pomieszczenie było spójne, ściany i podłogi nie mogą razić pustkami. Doskonale sprawdza się sztukateria zdobiąca ściany, jasny, drewniany parkiet ułożony w jodełkę, a także stolarka okienna czy rzeźbione framugi drzwi. Z tego powodu styl modern classic najlepiej odnajduje się w starych kamienicach.
 • Szlachetne materiały: dobrej jakości materiały, kojarzące się z luksusem stanowią nieodłączny element klasycznych wnętrz w nowym wydaniu. Drewno, marmur, ale też połyskujące tkaniny obiciowe, jak welur i aksamit, świetnie podkreślą wyrafinowany fason wnętrza.
 • Symetryczne zestawienia: prosto ułożone meble i dekoracje, powtarzające się w równych odstępach są wskazanym działaniem. Nie możesz stawiać na chaotyczne rozmieszczenie pojedynczych detali, gdyż pomieszczenia mają wyglądać na przemyślane i uporządkowane.
 • Charakterystyczne formy: w doborze wystroju należy znaleźć złoty środek pomiędzy prostymi i wyrazistymi liniami, pochodzącymi ze stylu nowoczesnego, a klasycznymi ornamentami. Ta minimalistyczna prostota i eleganckie detale subtelnie podkreślą estetykę całego wnętrza.
 • Racjonalny dobór kontrastów: odpowiednie łączenie wiekowych i nowoczesnych dodatków jest kluczem do uzyskania harmonijnego wnętrza. Każde wykorzystane zestawienie wymaga uwzględnienia elementów z zarówno jednego, jak i drugiego stylu.
brązowa kanapa, żółty fotel

Meble pasujące do modern classic

Meble modern classic są inspirowane klasycznymi formami stosowanymi w dawnych pałacach czy dworach.  Charakterystyczne kontury przełamane są jednak awangardowymi akcentami. Połączenie klasyki i prostoty sprawia, że całe wyposażenie jest stylowe, eleganckie i bardzo funkcjonalne. Do ich wykonania stosuje się najlepsze materiały. Drewno, metal w odcieniu drogocennych kruszców, gustowne kamienie lub zamsz i welur są niezbędne do uzyskania zachwycającego efektu. Przykładami mogą być:

 • stoliki z marmurowymi blatami,
 • klasyczne szafki z metalicznymi uchwytami,
 • pikowane sofy,
 • krzesła na złotych nóżkach.

Dekoracyjne dodatki

W kwestii dodatków najlepiej dobierać elementy jasno kojarzące się albo z klasycyzmem albo z nowoczesnością. Nie znaczy to jednak, że wszystkie z nich mają być w jednym, określonym trendzie. Trzeba oczywiście dobrać detale prezentujące każdy z nich. Jednak precyzyjnie określona charakterystyka poszczególnych przedmiotów pozwoli znaleźć dla nich najbardziej odpowiednie miejsce. Na przykład, jeśli w danej części wnętrza wystrój lekko skłania się ku stronie klasycznej, warto w tym miejscu powiesić bardzo nowoczesną lampę w złotym wykończeniu. Dzięki takiemu działaniu kompozycja zostanie spójna i finezyjna. Wśród dodatków perfekcyjnie podkreślających ideę modern classic, najlepiej sprawdzą się:

 • lustra,
 • zdobione ramy,
 • wazony,
 • ciekawe poszewki,
 • dywany,
 • zasłony.

Dekoracja mieszkania w zależności od jego stylu

Jeśli posiadasz nowoczesne mieszkanie najlepiej wykorzystać klasyczne formy mebli i dobrej jakości tkaniny, zarówno w postaci tapicerki, jak i zasłon. W przypadku dodatków najlepiej skoncentrować się na tych nowoczesnych, a klasyczne, połyskujące akcenty wykorzystać do wyeksponowania wybranych eleganckich mebli.

Kiedy Twoją własnością jest apartament w starej kamienicy, zwróć uwagę przede wszystkim na jego charakter. Odnów stary, drewniany parkiet, nie zakrywaj sztukaterii lub dekoracyjnej stolarki drzwiowej i podkreśl wysokość pomieszczeń. W celu nadania przestrzeni lekkości zastosuj nowoczesne dodatki. Meble na metalowych podstawach, szklane lub marmurowe blaty czy lustra i oświetlenie w ciekawym designie świetnie zrównoważy klasykę tego miejsca.

drewniana ściana w sypialni

Przestrzeń pełna stylu

Modern classic jest niezwykle wyrafinowany i funkcjonalny w swej eleganckiej prostocie. Ze względu na jego inspirację całkiem różnymi stylami, nie jest łatwy do wykorzystania we wnętrzach. Dlatego, przy aranżacji mieszkania w motywie modern classic, najlepiej zasięgnąć pomocy ekspertów. Jeśli lubisz klasyczne wnętrza, wykorzystujące aktualne trendy, zespół MAZZANI pomoże Ci takie zaaranżować. Dzięki profesjonalnemu projektowi, Twój dom stanie się eleganckim, nowoczesnym wnętrzem z charakterem. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.