lampa wisząca
13
kwi

Wszechstronna sypialnia

Sypialnia powinna być dla nas miejscem relaksu, w którym znajdziemy ukojenie po ciężkim dniu. Powinna być funkcjonalna – z wygodnym łóżkiem, przemyślanym rozkładem mebli, drzwiami i firanami w oknach, zapewniającymi intymność. Dla wielu z nas sypialnia jest także pomieszczeniem wielofunkcyjnym – nie służy tylko do spania, dlatego stworzenie odpowiedniego projektu wnętrza bywa szczególnym wyzwaniem. Sypialnia jest miejscem pracy – z biurkiem i domową biblioteczką i miejscem, w którym wykonujemy poranną toaletę. Istotne jest więc, żeby światło do sypialni dobrać w taki sposób, aby czuć się w niej komfortowo przez cały czas. 

Olbrzymie możliwości 

Żeby oświetlenie w sypialni spełniało swoją rolę, warto zdecydować się na kilka źródeł światła. Do wyboru mamy: 

  • lampę sufitową, stanowiącą główne źródło światła, 
  • lampki do czytania, postawione na stolikach nocnych, 
  • podświetlaną toaletkę
  • kinkiety, lampy na ścianach, 
  • ukryte w różnych miejscach oświetlenie dekoracyjne
  • lampy stojące

Istotna jest także barwa światła. Trzeba wziąć także pod uwagę, że przy wymianie oświetlenia, lampy ścienne i sufitowe wciąż będą znajdować się w tych samych miejscach – możemy jednak wymienić klosze i zmienić nieco dekorację. 

lampka nocna przy łóżku

Główne źródło światła 

Przy wyborze głównego źródła światła – zazwyczaj jest to lampa, znajdująca się na suficie – najważniejsze jest dobranie odpowiedniej barwy światła. Powinno być ono ciepłe, nadawać pokojowi miękkości. Zimne barwy światła mogą kojarzyć się z biurowymi jarzeniówkami, za to ciepłe światło wycisza i relaksuje. Wybór klosza zależy od naszego gustu, ale warto wybrać taki, który rozprasza światło albo kieruje je w stronę sufitu. Tak odbite światło nie rzuca ostrych cieni i tworzy w pomieszczeniu spokojną atmosferę.  

Przy wyborze żyrandola powinniśmy przede wszystkim dopasować go do stylu, w jakim urządzamy pomieszczenie. Duże, kryształowe lampy najlepiej będą komponować się w stylu glamour. Decydując się na minimalizm, powinniśmy szukać lamp sufitowych. Możemy również rozważyć zamontowanie szyn halogenowych. Przy stylu industrialnym możemy zainspirować się oświetleniem studyjnym, pamiętajmy jednak, by natężenie światła nie było zbyt mocne. 

Przy szukaniu klosza do sypialni, zwróćmy uwagę na klosze ażurowe. Są delikatne i pasują do wielu różnych stylów – między innymi do stylu skandynawskiego, marynistycznego, rustykalnego i wielu innych. Pięknie rozpraszają światło i występują w wielu formach i kolorach. Przy nowocześniejszym wystroju także możemy postawić na designerskie, metalowe ażury. 

kinkiet w sypialni

Dodatkowe źródła światła 

Ułożenie dodatkowych źródeł światła zależy w całości od naszych potrzeb. Najpopularniejsze miejsca na montaż lamp to okolice łóżka, lustra i biurka, jeśli zdecydowaliśmy się postawić je w sypialni. Każdy rodzaj lampy powinien być dopasowany stylem do wnętrza. We wnętrzach vintage, możemy wybrać lampki w stylu art deco lub wykwintnie zdobione, za to w stylu minimalistycznym powinniśmy trzymać się prostszych form. 

Oświetlenie boczne łóżka powinniśmy dostosować do swoich potrzeb. Możemy zdecydować się na dyskretne lampki na stolikach nocnych albo dużą stojącą lampę w oryginalnym kształcie. Jeśli lubimy czytać w łóżku, dodatkowe lampki, oprócz bycia dekoracją, powinny też spełniać funkcję użytkową. W takim wypadku warto wybrać lampę montowaną na ścianie, której stelaż możemy wyginać zgodnie z naszymi potrzebami, by skierować promień światła tam, gdzie chcemy. Taka lampa nie zagraca też przestrzeni, jest w całości częścią przestrzeni ściennej. Podobne właściwości mają kinkiety, które zawieszone u wezgłowia łóżka mogą optycznie powiększyć pokój. Jeśli w sypialni znajduje się biurko, lampę ścienną możemy powiesić również przy nim.  

Wybierając światło, które znajdzie się w okolicy lustra, zadbajmy o to, żeby było odrobinę jaśniejsze. Nie powinno być jednak zbyt ostre – takie światło zniekształci nasze rysy i nie będzie sprzyjało, na przykład, robieniu makijażu. Zamiast doświetlać lustro stojącą lampą, możemy kupić toaletkę z lampami już wbudowanymi do środka. Powinno to zapewnić optymalne natężenie światła. Takie rozwiązanie będzie prezentowało się szczególnie dobrze w sypialni w stylu industrialnym lub aranżacjach glamour. 

neon w sypialni

Światło ozdobne 

Dodatkowe źródła światła mogą pełnić także rolę ozdobną. Chcąc urozmaicić wystrój naszej sypialni, oświetlając ją w nietuzinkowy sposób, warto rozważyć: 

  • Ledy RGB – dzięki możliwości zmiany koloru i natężenia światła, są w stanie w ciągu chwili zmienić nastrój panujący w pomieszczeniu. Taśma LED jest łatwa do ukrycia, możemy przyczepić ją, gdzie tylko chcemy za pomocą taśmy. Ledy powinniśmy montować raczej w nowoczesnych przestrzeniach – pod karniszem, półkami lub sufitem. 
  • Neony – również wybór pasujący do nowoczesnej sypialni, zdecydowanie nie jest to tradycyjne rozwiązanie. Nadadzą naszej sypialni koloru i ekstrawagancji. Występują w wielu kształtach i barwach, każdy powinien znaleźć coś dla siebie.  
  • Girlandy świetlne – alternatywne źródło światła, pasujące do rustykalnych i bardziej tradycyjnych projektów. Girlandy mogą być podobne do tych choinkowych, ale na rynku znajdziemy je w niemal każdej formie. Wiele delikatnych punktów światła oświetla pokój w niepowtarzalny sposób, budując spokojną i ciepłą atmosferę. 

Projekty wnętrz, które zachwycą Twoich gości

Możliwości są niezliczone. Wybierając światło do sypialni musimy zwrócić uwagę nie tylko na design i styl lampy, ale także barwę światła, który rzuca i rodzaj żarówki w niej zamontowanej. Jednak przestrzegając najważniejszych zasad – pamiętając o obowiązkowej funkcjonalności projektu, ciepłej barwie światła i zamontowaniu dodatkowych źródeł światła, z pewnością stworzysz w swojej sypialni taki nastrój, jaki tylko chcesz. Projektanci MAZZANI również chętnie pomogą ci podjąć decyzję. 

Pytania naszych klientów:

Jaki rodzaj żarówki wybrać do sypialni?

Do sypialni najlepiej wybrać żarówki dające ciepłe światło. Światło w sypialni nie musi być intensywne, więc moc żarówek nie musi być duża. Do lampy sufitowej wystarczy 60W a do kinkietów i mniejszych lamp 25W.

Jakie ledy nadają się do sypialni?

Odpowiednie będą te w przedziale 2200 K–2700K. Przy montażu ledów należy pamiętać, że pełnią one funkcję dekoracyjną. Pamiętajmy więc o zamontowaniu dodatkowego oświetlenia, odpowiedniego na przykład do czytania i pracy.