rozbielona zieleni w łazience
11
kwi

Pastelowe kolory, czyli jakie? 

Pastele to kolory, które zostały rozjaśnione białym pigmentem. Dzięki temu istnieją zarówno chłodne, jak i ciepłe odcienie. Pastele nazywane są często cukierkowymi, pudrowymi bądź kobiecymi. Zaleca się używania ich z rozwagą, gdyż nadmiar może wprowadzić uczucie mdłości w aranżacji. Pierwszy raz stały się popularne w XVIII wieku w stylu rokoko. Pudrowe barwy zadebiutowały na ścianach i sufitach rezydencji madame de Pompadour. 

Pastelowe kolory to m.in.: 

  • lawendowy, 
  • gołębi, 
  • beżowy, 
  • miętowy, 
  • błękitny, 
  • pudrowy róż, 
  • łososiowy, 
  • brzoskwiniowy. 

Zalety pastelowych kolorów 

Choć często kojarzą się nam nie najlepiej – jako mdłe i nijakie, to nie można odmówić im zalet. Pastele przede wszystkim powiększają optycznie przestrzeń. Oprócz tego wprowadzają do aranżacji świeżość i lekkość, co ułatwia wypoczynek po ciężkim dniu. Nie męczą oczu, co także korzystnie wpływa na relaks. Dodatkowo bardzo łatwo połączyć je z innymi kolorami, a także z każdym stylem. 

Jednakże najważniejszym argumentem przemawiającym za pudrowymi barwami, zaraz po optycznym powiększeniu przestrzeni, jest ich ponadczasowość. Pastele są obecne w każdym sezonie! 

Dwa sposoby aranżacji łazienki 

Najpopularniejszym wykorzystaniem pasteli w łazience są akcesoria. Jest to idealny wybór dla tych, którzy szybko nudzą się aranżacjami. Ręczniki, miski czy pojemniki na mydło można szybko i bezproblemowo wymienić. To również najmniej kosztowne rozwiązanie. Wystarczy tylko parę pastelowych przedmiotów, aby ocieplić pomieszczenie oraz nadać mu poczucia przytulności. 

Oprócz akcesoriów użytkowych, np. ręczników, możemy w łazience postawić świeczki w pastelowych kolorach czy kwiaty. Wspaniałym uzupełnieniem aranżacji będą złote dodatki: ramy na lustra, kinkiety, baterie łazienkowe. Nada to wnętrzu jeszcze więcej elegancji i szyku. Takie dopełnienie szczególnie sprawdzi się w stylu glamour. 

Nieco odważniejszym pomysłem jest zastosowanie pasteli na ścianach i podłodze bądź tylko na ścianach – w takim przypadku najlepiej będzie z nimi współgrał drewniany parkiet lub jasnobrązowe płytki imitujące drewno. W ofercie sklepowej znajdziemy wiele farb i kafelek w pudrowych odcieniach. Oprócz poczucia przytulności, rozświetlenia oraz optycznego powiększenia przestrzeni zyskamy neutralną bazę, którą możemy uzupełnić wszelakimi akcesoriami. Niestety decydując się na pastelowe ściany, trzeba zachować rozwagę, gdyż można uzyskać wyjątkowo mdłą aranżację. W tym przypadku należy ograniczyć się do trzech kolorów w pomieszczeniu. Biała armatura łazienkowa również uratuje wystrój przed przesłodzeniem. Taką samą funkcję spełnią akcesoria w dominujących odcieniach. 

Rzadko spotyka się pastelowe wyposażenie łazienkowe. Najczęściej w tych kolorach kupuje się umywalki. 

różne pastelowe kolory

Z jakim stylem połączyć pastele? 

Choć pastele można wkomponować w każdy styl wnętrzarski, to w wymienionych poniżej prezentują się najlepiej: 

  • Shabby chic, prowansalski, angielski – rozbielone kolory to ich kluczowy komponent. Wprowadzają do wnętrza ciepło oraz harmonię. Szczególnie dobrze wyglądają w połączeniu z drewnianymi meblami. 
  • Retro, art deco, vintage – pastele nie tylko rozświetlą oraz nadadzą lekkości takim pomieszczeniom, ale również na ich tle wspaniale wyostrzą się kontury drewnianych mebli oraz akcesoriów o niecodziennych kształtach.  
  • Kolonialny, country – są to aranżacje pełne ciemnych kolorów, drewna i kamienia. Pastele wprowadzą do nich  to drobinę lekkości oraz światła. 
  • Modern classic, minimalistyczny, loftowy, skandynawski – delikatne barwy pomogą zachować uczucie przestronności, na którym skupiają się dane style. Oprócz tego nadadzą wnętrzom przytulnego klimatu, ciepła i elegancji. 

Poza tym pastele ciekawie wyglądają wraz ze stylem glamour, gdzie obowiązkowo należy je połączyć ze złotem lub srebrem. Inną intrygującą propozycją wnętrzarską jest zastosowanie tych odcieni wraz z estetyką marynistyczną. 

Dlaczego akurat łazienka? 

Choć pastele można zaprosić do każdego wnętrza, to w łazience szczególnie odczujemy korzyści z ich zastosowania. 

Jak już wcześniej pisaliśmy – delikatne kolory działają na nas relaksująco, nie podrażniają naszych oczu, wprowadzają poczucie spokoju i harmonii. Jest to szczególnie przydatne w pomieszczeniach, gdzie chcemy się odprężyć i naładować baterie przed następnymi wyzwaniami. 

To także często pokój bez okna, który jest najmniejszy w mieszkaniu. W takich wnętrzach szczególnie przyda się optyczne powiększenie oraz światło. 

Warto przypomnieć, że pastele dają poczucie lekkości i świeżości, co dobrze wpływa na naszą psychikę. 

Wykorzystując te kolory w łazience, możemy stworzyć z niej azyl, w którym choć na chwilę zapomnimy o trudach codziennego życia. 

cukierkowe akcesoria łazienkowe

Najpopularniejsze zestawienia kolorów 

Pastelowe kolory można dowolnie mieszać ze sobą, a także z innymi barwami, tworząc nieszablonowe aranżacje wnętrz. Najczęstsze kombinacje to: 

  • Żółć – nadaje pomieszczeniu energii. Szczególnie dobrze komponuje się z drewnem i bielą. Łazienka w stylu nowoczesnym, loftowym czy minimalistycznym ceni sobie żółć współgrającą z szarością i czernią. Tego koloru nie może zabraknąć we wnętrzu retro bądź vintage. 
  • Szarość – w połączeniu z pastelami sprawdzi się w nowoczesnych, loftowych aranżacjach. Jest to bezpieczne, eleganckie i stonowanie zestawienie. Poza tym ciepłe, delikatne odcienie przełamią nudę szarości. 
  • Zieleń – to faworyt pastelowych aranżacji! Wraz z bielą nada wnętrzu spokoju i świeżości. Z jasnym drewnem stworzy w łazience poczucie przestronności. Z ciemnym zaś uzyskamy charakterny kontrast. W połączeniu z szarym wnętrze stanie się neutralne i przytulne. Jeśli chcemy, aby nasza łazienka była energetyzująca, należy zieleń zestawić z żółtym lub pomarańczowym, z zachowaniem ostrożności, ponieważ jest to wnętrze przede wszystkim przeznaczone do relaksu. 

Zaprojektujemy wnętrze, które pokochasz

Pastelowe kolory nie tylko w łazience, ale także w innych pomieszczeniach mają wiele zalet! Wasze wnętrza potrzebują odświeżenia? Z chęcią pomożemy! Wspólnie dobierzemy odpowiedni styl, kolorystykę i wyposażenie zgodne z Waszymi gustami oraz wymaganiami. Jesteśmy MAZZANI! Działamy na terenie Warszawy, ale możesz skorzystać z naszych usług w formie zdalnej w całej Polsce, 

Pytania naszych klientów:

Jakie są zalety pastelowej łazienki?

Najważniejszymi zaletami użycia pastelowych kolorów w łazience jest rozjaśnienie i optyczne powiększenie pomieszczenia. Ten rodzaj barw dobrze wpływa na odprężenie, gdyż nie męczą naszych oczu oraz wprowadzają poczucie lekkości i świeżości. Dodatkowym atutem wykorzystania w łazience pasteli jest ich popularność, która umożliwia dokupienie w przyszłości pasujących elementów aranżacji. Poza tym kolory te możemy dwojako wprowadzić do wnętrza – albo jako dodatki, albo na ścianie. 

Do jakich stylów pasują pastelowe kolory?

Pastelowe kolory pasują do każdego stylu, ale z niektórymi szczególnie dobrze współpracują. W angielskim, shabby chic i prowansalskim są głównym składnikiem wystroju. W niektórych estetykach uwydatniają elementy aranżacji, np. w vintage, retro, art deco. Z kolei w nurcie kolonialnym i country nadają lekkości i jasności. Ciekawie prezentują się również w stylu glamour oraz marynistycznym.  

Jak wykorzystać pastele w łazience?

Pastele do łazienki wprowadza się zazwyczaj na dwa sposoby. Najpopularniejszym rozwiązaniem są akcesoria w rozbielonych kolorach. Drugą możliwością jest zastosowanie pudrowych barw na ścianach i podłodze. Najrzadziej widzi się wykorzystanie pastelowej armatury łazienkowej. 

Jakie są najczęściej wykorzystywane pastele w łazience?

Najpopularniejszymi pastelowymi kolorami w łazience są: szary, zielony i żółty. Pierwszy z nich najczęściej łączy się z innymi pudrowymi barwami. Drugi wspaniale komponuje się z bielą, szarością, pomarańczą, czerwienią. Należy pamiętać, że zieleń pięknie wygląda zarówno z jasnym, jak i z ciemnym drewnem. Z tym naturalnym materiałem i bielą równie dobrze wygląda kolor żółty, który można połączyć także z szarym i czarnym.