Spis treści:
Idea pokoju gościnnego
Każdy z nas lubi wizyty w hotelu, gdzie wszystko jest starannie przygotowane na nasz przyjazd. Uwielbiamy uczucie zaopiekowania, a sama myśl, że ktoś postarał się i zorganizował dla nas przestrzeń jest niezwykle przyjemna. Zazwyczaj po długiej i wyczerpującej podróży jedyne, o czym marzymy to szybki prysznic i miękkie łóżko. I tak właśnie powinniśmy podchodzić do tematu urządzania pokoju gościnnego. Gdy odwiedzają nas znajomi lub rodzina, warto sprawić, aby czuli się u nas tak wygodnie, jak tylko się da.
Wypoczynek
Najważniejszym elementem takich pokoi jest łóżko. To właśnie ono umożliwia nam odpoczynek po ciężkim dniu, pomaga odciąć się od świata i nieco zrelaksować. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na oddzielny pokój, w którym zaaranżuje odpowiednie miejsce na tzw. reset i niekiedy musi posiłkować się swoją własną kanapą w salonie. W zależności od tego, jakie mamy możliwości, możemy wybrać spośród tych najbardziej popularnych opcji:
- Rozkładana sofa – takie rozwiązanie poleca się w przypadku, gdy pokój gościnny pełni na co dzień również rolę np. gabinetu. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i świetnie sprawdza się podczas spotkań biznesowych oraz innych biurowych czynności.
- Łóżko dwuosobowe – jest to najwygodniejsza i najlepsza opcja. Zapewnia gościom komfort i wygodę, a dodatkowo wygląda zachwycająco i ekskluzywnie. Dodatkowo jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, ponieważ sprawdzi się świetnie zarówno dla jednej, dwóch, a nawet trzech osób.
Niezależnie, którą z nich wybierzemy, postarajmy się znaleźć taki mebel, który będzie przede wszystkim wygodny. Postawmy na miękki, gruby materac i nie oszczędzajmy na materiałach, z jakich będzie wykonane łóżko. Taki pokój zazwyczaj jest dość rzadko w użytku, dlatego dobrze byłoby, gdyby zachował się na lata.
Równie ważną kwestią jest pościel. Powinna być zawsze świeża, pachnąca i pasująca do wystroju. Ta sama zasada obowiązuje w sferze nakrycia łóżka. Możemy wybrać narzutę lub koc, który powinien zakrywać całą powierzchnię mebla. Najlepiej postawić na jasne i jednolite kolory, które wpasują się w każde gusta. Do dekoracji możemy wykorzystać poduszki – zarówno mniejsze, jak i większe. Ich duża ilość sprawi, że cały pokój wyda się przytulny i komfortowy.
Przechowywanie
Przyjeżdżając gdzieś, na dłuższy czas wygodnie jest mieć miejsce przeznaczone do przechowywania naszych rzeczy. Nikt nie lubi, gdy musi upychać ciuchy w małej komórce, a jego walizka snuje się po kątach, aż do czasu wyjazdu. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o obecność w pokoju dużej szafy oraz mniejszych komódek w okolicy łóżka. Oczywiście wszystkie te meble powinny być puste i czyste, gdy udostępniamy je gościom. Pamiętajmy również o zaopatrzeniu ich w wieszaki i pojemniki na bieliznę.
Jeśli pokój gościnny na co dzień służy nam jako składzik, to warto umieścić w nim specjalną szafę lub komodę. Ułóżmy tam zbędne przedmioty i zamknijmy na klucz. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego dyskomfortu i zabezpieczymy nasz dobytek.
Meble i akcesoria
Dobrze byłoby, gdyby w pokoju znalazł się mały stolik oraz krzesło. Dodatkowo nasi goście z pewnością docenią obecność fotela, na którym mogą odpocząć lub położyć swoje rzeczy. To samo tyczy się zegara i kosza na śmieci, a obowiązkowo w pomieszczeniu musi pojawić się lustro. W dobrym guście byłoby, gdybyśmy zaopatrzyli pokój w akcesoria do napojów: woda, szklanki, kubki, niewielki czajnik czy ekspres -–zapewni to funkcjonalną i samowystarczalną przestrzeń. Aby umilić wieczory, warto przygotować relaksacyjne świeczki i jakąś literaturę – książki lub gazety z pewnością nieco ubarwią pobyt.
Jeżeli mamy taką możliwość, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie pokoju gościnnego w telewizor bądź radio. Większość z nas pierwsze, co robi po powrocie do domu to właśnie uruchamia któreś z tych urządzeń, aby wypełnić pustkę w pomieszczeniu. Drobnym, ale niezwykle eleganckim gestem będzie postawienie wazonu i uzupełnianie go świeżymi, pięknymi kwiaty.
W zależności od ilości osób, jakie zamierzamy przyjąć, przygotujmy odpowiednią ilość ręczników czy chusteczek. Nie zapomnijmy o dodatkowych artykułach łazienkowych takich jak jednorazowe szczoteczki, pasta czy mydło. Sprawdzą się idealnie, gdy któryś z naszych gości zapomni spakować swoje własne przyrządy.
Urządzając pokój gościnny, uwzględnijmy potrzeby i komfort naszych gości. Postawmy na neutralne i jasne barwy, które zdecydowanie wpasują się w gusta większości ludzi. Zadbajmy o to, aby żaden element nie był przypadkowy i nie powodował niepotrzebnego dyskomfortu. Potraktujmy naszych gości w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy zostać przyjęci. Przed ich przyjazdem wywietrzmy porządnie pokój i starannie pościelmy łóżko. Możemy popsikać materiał lekką i przyjemnie pachnącą mgiełką, co na pewno zostanie dobrze odebrane. Oczywiście nie musisz robić tych wszystkich rzeczy na raz, działaj zgodnie ze swoimi możliwościami. Powyższa lista jest jednie inspiracją i podpowiedzią, jak stworzyć przytulny i jedyny w swoim rodzaju pokój gościnny.
Doskonała aranżacja wnętrz dla Twoich gości!
Zaplanuj swój idealny pokój gościnny z naszym doświadczonym projektantem wnętrz MAZZANI. Nasza ekipa architektów wnętrz specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji wnętrz, zapewniając funkcjonalność i estetykę. Dzięki naszemu projektowi Twoja przestrzeń stanie się przytulnym azylem dla gości. Wykorzystaj nasze usługi projektowania pokoju gościnnego i ciesz się zachwycającym efektem! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Czy mogę przyjąć gości w swoim salonie, jeśli nie mam pokoju gościnnego?
Jeśli nie możemy pozwolić sobie na osobny pokój, to jak najbardziej możemy umieścić naszych gości w salonie. Warto jednak zaopatrzyć się np. w parawan, który sprytnie oddzieli sferę wypoczynku od zgiełku życia domowego.
Czy postawić na dywan w pokoju gościnnym?
Jeżeli decydujesz się na dywan w pokoju, to musisz zadbać o jego czystość. Zbiera się w nim dużo kurzu, dlatego wymaga codziennego odkurzania. Dodatkowo przed przyjazdem gości warto wystawić taki dywanik do wywietrzenia, aby pozbyć się ewentualnego zapachu.